Emma Hansson fra Sverige er kommet til Ballerup med sin to og et halvt år gamle Xoloitzcuintle Standard, A Star Is Born, som hun selv har opdrættet.
Der er kun tre tilmeldte hunde i racen, men alligevel er glæden stor, da A Star Is Born bliver valgt som Bedst i Racen.
– Hun lever i den grad op til sit navn. Hun kunne bare ikke hedde andet. Udover sine championater er hun også lige blevet Best In Show på specialudstillingen i Sverige, fortæller Emma Hansson.
Emma var 17 år, da hun begyndte at arbejde hos en opdrætter af racen. Her forelskede hun sig i den, og da hun stoppede med at arbejde der, købte hun sin første Xoloitzcuintle.
Siden har hun ikke kigget på andre racer end denne, og det skyldes blandt andet dens gode sind.
– Racen er meget interesseret i at arbejde, hvis man forstår at motivere den. I Mexico bliver racen brugt som vagthund, og det gør, at den kræver lidt arbejde. Men jeg har både brugt mine til agility, spor og udstillinger, og så er det en fantastisk familiehund, siger Emma Hansson, og slår fast:
– Og så er det jo bar én fantastisk smuk hund.
Netop det smukke er der nok delte meninger om, men Emma Hansson har i sin tid som ejer af racen, oplevet, at stemningen er skiftet.
– Da jeg fik min første hund, syntes mange, at den ligefrem var ulækker, men nu er der rigtig stor interesse for racen, og mange kommer hen for at spørge til den, lyder det fra Emma Hansson.
Så er der flere dejlige stemningsbilleder fra DKK's internationale udstilling på Bornholm.
Udstiller og opdrætter Michael Allerup Nielsen kom fredag til skade ved hundeudstillingen i Herning. Alligevel ventede han til lørdag med at opsøge samaritterne
I morgen begynder den næstsidste internationale hundeudstilling i 2022. Men hvorfor skal du vælge at lægge vejen forbi Ballerup? Måske får du et svar i denne personlige beretning
Alle billederne fra Vejen er nu online
I weekenden var der for første gang Dogdays i Frederiksborgcentret. Arrangør Linn Radsted fra Dogcoach er ikke i tvivl om, hvordan det gik
Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse