Emma Hansson fra Sverige er kommet til Ballerup med sin to og et halvt år gamle Xoloitzcuintle Standard, A Star Is Born, som hun selv har opdrættet.
Der er kun tre tilmeldte hunde i racen, men alligevel er glæden stor, da A Star Is Born bliver valgt som Bedst i Racen.
– Hun lever i den grad op til sit navn. Hun kunne bare ikke hedde andet. Udover sine championater er hun også lige blevet Best In Show på specialudstillingen i Sverige, fortæller Emma Hansson.
Emma var 17 år, da hun begyndte at arbejde hos en opdrætter af racen. Her forelskede hun sig i den, og da hun stoppede med at arbejde der, købte hun sin første Xoloitzcuintle.
Siden har hun ikke kigget på andre racer end denne, og det skyldes blandt andet dens gode sind.
– Racen er meget interesseret i at arbejde, hvis man forstår at motivere den. I Mexico bliver racen brugt som vagthund, og det gør, at den kræver lidt arbejde. Men jeg har både brugt mine til agility, spor og udstillinger, og så er det en fantastisk familiehund, siger Emma Hansson, og slår fast:
– Og så er det jo bar én fantastisk smuk hund.
Netop det smukke er der nok delte meninger om, men Emma Hansson har i sin tid som ejer af racen, oplevet, at stemningen er skiftet.
– Da jeg fik min første hund, syntes mange, at den ligefrem var ulækker, men nu er der rigtig stor interesse for racen, og mange kommer hen for at spørge til den, lyder det fra Emma Hansson.
Store Ring er tilbage på sin vante plads til DKK's udstilling i Roskilde, hvor aktiviteterne allerede startede tidligt med juniorhandlerkonkurrencer. Udstillingen byder på masser af spændende oplevelser for hundeentusiaster.
Går du og venter spændt på, om den internationale udstilling i Roskilde bliver til noget, så må du vente lidt endnu
Wiegaarden er på plads ved hundeudstillingen i Ballerup. Kom forbi og få taget et billede af din hund
I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen
Det er ikke kun de normale udstillingshunde, man kan opleve i Herning. Der er også flere sportsgrene repræsenteret blandt andet nosework
Her er der billeder fra lørdagen i Ballerup. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.