Emma Hansson fra Sverige er kommet til Ballerup med sin to og et halvt år gamle Xoloitzcuintle Standard, A Star Is Born, som hun selv har opdrættet.
Der er kun tre tilmeldte hunde i racen, men alligevel er glæden stor, da A Star Is Born bliver valgt som Bedst i Racen.
– Hun lever i den grad op til sit navn. Hun kunne bare ikke hedde andet. Udover sine championater er hun også lige blevet Best In Show på specialudstillingen i Sverige, fortæller Emma Hansson.
Emma var 17 år, da hun begyndte at arbejde hos en opdrætter af racen. Her forelskede hun sig i den, og da hun stoppede med at arbejde der, købte hun sin første Xoloitzcuintle.
Siden har hun ikke kigget på andre racer end denne, og det skyldes blandt andet dens gode sind.
– Racen er meget interesseret i at arbejde, hvis man forstår at motivere den. I Mexico bliver racen brugt som vagthund, og det gør, at den kræver lidt arbejde. Men jeg har både brugt mine til agility, spor og udstillinger, og så er det en fantastisk familiehund, siger Emma Hansson, og slår fast:
– Og så er det jo bar én fantastisk smuk hund.
Netop det smukke er der nok delte meninger om, men Emma Hansson har i sin tid som ejer af racen, oplevet, at stemningen er skiftet.
– Da jeg fik min første hund, syntes mange, at den ligefrem var ulækker, men nu er der rigtig stor interesse for racen, og mange kommer hen for at spørge til den, lyder det fra Emma Hansson.
Øverst på skamlen efter en varm dag i Rønne stod Pi Johanne Rasmussen med hendes Chic Choix Parti Celebris, der ifølge hende er noget nær den perfekte hund
Så er der billeder fra Ballerup på nettet
Hvis du ikke allerede har lagt planer for Kristi Himmelfartsdagene, så læg vejen forbi Roskilde Dyrskueplads. Fredag til søndag vil pladsen nemlig bugne af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 8.500 hunde blive bedømt og Dyrskuepladsen vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.
DKK har netop fået tilladelse til at køre udstillinger til efteråret, og det bliver stort og anderledes
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.