Emma Hansson fra Sverige er kommet til Ballerup med sin to og et halvt år gamle Xoloitzcuintle Standard, A Star Is Born, som hun selv har opdrættet.
Der er kun tre tilmeldte hunde i racen, men alligevel er glæden stor, da A Star Is Born bliver valgt som Bedst i Racen.
– Hun lever i den grad op til sit navn. Hun kunne bare ikke hedde andet. Udover sine championater er hun også lige blevet Best In Show på specialudstillingen i Sverige, fortæller Emma Hansson.
Emma var 17 år, da hun begyndte at arbejde hos en opdrætter af racen. Her forelskede hun sig i den, og da hun stoppede med at arbejde der, købte hun sin første Xoloitzcuintle.
Siden har hun ikke kigget på andre racer end denne, og det skyldes blandt andet dens gode sind.
– Racen er meget interesseret i at arbejde, hvis man forstår at motivere den. I Mexico bliver racen brugt som vagthund, og det gør, at den kræver lidt arbejde. Men jeg har både brugt mine til agility, spor og udstillinger, og så er det en fantastisk familiehund, siger Emma Hansson, og slår fast:
– Og så er det jo bar én fantastisk smuk hund.
Netop det smukke er der nok delte meninger om, men Emma Hansson har i sin tid som ejer af racen, oplevet, at stemningen er skiftet.
– Da jeg fik min første hund, syntes mange, at den ligefrem var ulækker, men nu er der rigtig stor interesse for racen, og mange kommer hen for at spørge til den, lyder det fra Emma Hansson.
Det bliver stort i Herning i weekenden, og er du forhindret i at komme, kan du alligevel følge med i Store Ring
Udstillingen i Ballerup er forbudt område for nordmænd og deres hunde. Alligevel har Bjarne Sørensen, der taler klingende norsk, fået adgang til udstillingen. Det skyldes, at han bor i Danmark
Hvad der skulle have været en fest for hunde og ejere, endte med at blive en udfordrende oplevelse grundet pladsproblemer og dårlige forhold for hundene
Det var en svensk berner sennen, der vandt lørdag BIS i Roskilde. Det bar den ikke vant til
Udstillingen i Roskilde fik besøg af to politibetjente og deres makker
En lang juniorhandlerkonkurrence sluttede kort efter klokken 15 med Frederikke Dalgaard Petersen som vinder
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene