En dejlig dag på Bornholm sluttede med den sædvanlige flotte BIS-finale.
Dagen i dag vil huskes for de dejlige hunde og for vejret, der har artet sig nærmest perfekt. Vi er nogen, der svedende husker, hvordan det var sidste år.
Som sædvanlig er udstillingsdagen gået nærmest perfekt. Faktisk er det eneste lidt negative, at den stemning, som de sidste gange har været så god i Store Ring, forsvandt op i den bornholmske øluft. Der var ikke rigtig nogen, der heppede på hundene. Og det er egentlig lidt synd, for det har både de og deres mennesker fortjent.
Men tilbage til BIS-finalen, som blev dømt af finske Jussi Liimatainen. Han havde ti flotte hunde at vælge imellem.
Han havde en collie, en rottweiler, en staffordshire bull terrier, en klanghåret gravhund, en samojedhund, en beagle, en engelsk pointer, en engelsk cocker spaniel, en boston terrier og en whippet.
Jussi Liimatainen valgte følgende som de fire, der skulle på podiet:
Nummer fire blev den engelske pointer, tre blev rottweileren, staffen blev nummer to, og så gik førstepladsen til Power, som vi jo kender så godt. I dag kunne ejer og opdrætter Gitte Morell glæde sig over, at fremtiden også ser lys ud for hendes opdræt, idet en af hendes hunde også vandt bedste baby.
Efterfølgende fik vi en snak med dommer Jussi Liimatainen om, hvorfor Power vandt i dag.
- Han er bare en fantastisk flot hund, som ikke har nogen svagheder. Han har et flot ansigt med et perfekt smil, og så bevæger han sig bare rigtig godt. Derudover viste han også, at han virkelig ville vinde i dag. Han gav alt, hvad han havde, fortæller Jussi Liimatainen, der erkender, at det var et flot BIS-felt.
- Alle de fire hunde, der blev placerede, kunne sagtens vinde. Men sådan gik det ikke i dag.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen
I dag fejrer vi for alvor Dansk Kennel Klub og klubbens formand
Lørdagens juniorhandling fik en velkendt vinder, som må siges at have prøvet det før. Sejren kom efter en flot konkurrence
Årets første udstilling er nu slut, og som sædvanlig sluttede det hele med et brag af en BIS-finale
Ny bekendtgørelse, der sætter mindstekrav for hundeopdræt i Danmark og skal sikre bedre dyrevelfærd og sundhed for både nuværende og kommende generationer af hunde, er sendt i høring i Folketinget
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.