– Det er den bedste puli, som jeg nogensinde har dømt, udbryder den finske dommer Markku Kipinä om sin netop kårede Best In Show (BIS) hund på lørdagens udstilling på Bornholm.
Over 4000 hunde fordelt på 213 hunderacer bliver i weekenden bedømt på Dansk Kennel Klubs (DKK) internationale udstilling på Bornholm. Derfor er det også en stor bedrift at vinde BIS på DKK’s største udstilling på Bornholm nogensinde.
Det blev den hvide puli Cseri-Suba’s Csöre, i daglig tale Lily, som løb med sejren sammen med sin handler og ejer Bodil Rüsz fra Aalborg. Hun har ejet Lily siden, at hun importerede den fra Ungarn som hvalp.
– Jeg er simpelthen så glad og overrasket. Lily er en fantastik dejlig hund, så mild og god. Og så er det første gang, at hun vinder BIS, fortæller en tydelig stolt Bodil Rüsz fra Aalborg.
En fantastisk hund
Den finske dommer Markku Kipinä var ikke i tvivl om sin vinder. Han var tydelig begejstret for den hvide puli lige fra første øjekast.
– Jeg vidste fra starten, at den puli skulle vinde. Den er så tæt på racestandarden som muligt. Smukke bevægelser og flot silhuet. Det er en fantastisk hund, fortæller Markku Kipinä til hunden.dk.
Det er første gang, at Markku Kipinä er på Bornholm, og han måtte da også komme en dag før, så han havde tid til at lege turist på solskinsøen.
– Jeg elsker at dømme i Danmark. Det er dejlige hunde og godt organiseret hver gang. Så jeg er glad, afslutter Markku Kipinä.
Følg med på hunden.dk for flere nyheder og billeder fra udstillingen på Bornholm.
Se alle resultaterne på fra dagens udstilling her.
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
En flot udstilling i Fredericia fik sin fortjente finale med en BIS-finale, hvor mange tilskuere var blevet
3600 hunde indtog Ballerup Idrætsby lørdag morgen for at deltage i Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling. Se HUNDEN’s video med glimt fra lørdagens udstilling her
I denne weekend løber en af europas største hundeevents af stablen. MyDOG i Gøteborg besøges af mere end 9000 hunde og byder på noget for enhver hundeelskers smag
I november er der premiere på et helt nyt hundetiltag i FrederiksborgCentret i Hillerød. D. 17-18. november inviteres alle hundeelskere nemlig indenfor til den helt nye Alt til Hund messe, som afvikles sammen med DogCoach.dk
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.