Der er noget særligt ved at campere næsten lige ved siden af udstillingsringen. For Mai-Britt og Søren Askgaard, som ejer tre west highland white terriere, er campingvognen blevet en fast del af deres udstillingsliv. ”Det fungerer rigtig fint for os. Vi bor kun 80 kilometer væk, men det er rart ikke at skulle køre frem og tilbage hver dag,” fortæller Søren, mens han er i gang med at pakke campingvognen sammen.
Ægteparret har nu taget campingvognen Dansk Kennel Klubs udstillinger fire gange. - Det er en stor fordel at have hundene med hele tiden, især når vi skal i ringen, forklarer Mai-Britt. Deres tre terriere nyder tydeligvis også at kunne slappe af tæt på deres ejere mellem udstillingerne.
Hundekærlighed og campinghygge
For parret er campingvognen ikke kun en praktisk løsning, men også en del af hyggen. - Vi bruger campingvognen meget til udstillinger, både i Danmark og i udlandet. Det giver os frihed til at tage hundene med og samtidig nyde samværet med andre udstillere, siger Søren.
De fortæller, hvordan de ofte møder de samme mennesker og hunde på tværs af grænserne. - Det er et lille samfund i sig selv. Når vi er i Tyskland eller Luxembourg, camperer vi ofte ved siden af de samme folk. Det skaber et helt særligt fællesskab, forklarer Mai-Britt.
Faciliteterne spiller – næsten
Generelt er Mai-Britt og Søren meget tilfredse med forholdene på campingområdet. - Der er fine badeforhold, og vi kan sætte en hundegård op lige foran campingvognen, så hundene har god plads til at bevæge sig, fortæller Søren. Det hele fungerer perfekt for parret, og de føler sig godt tilpas under hele opholdet.
Dog er der et lille minus denne gang. - Desværre ligger der gamle hestelorte rundt omkring, og det er ikke så lækkert, når hundene gerne vil snuse i dem. Det er ærgerligt, at man skal starte dagen med at rydde op efter andre, siger Mai-Britt med et grin.
Alligevel er de ikke i tvivl om, at campingvognen skal med igen næste år. - Det giver os mulighed for at være tæt på vores hunde og samtidig være en del af hele udstillingsoplevelsen. Og så er det rart at have vores egen lille base, hvor vi kan slappe af mellem bedømmelserne, slutter Mai-Britt.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Mike og Gina glemmer aldrig dette års hundeudstilling i Herning. Til søndagens racebedømmelse af boxer gik Mike på knæ til præmieoverrækkelsen, og Gina sagde ja
Så er det igen blevet Kimmie Wolsteds tur til at blogge for hunden.dk, og som sædvanlig er det spændende læsning
Fra fredag til søndag huser Roskilde Dyrskueplads en rekordstor hundeudstilling, organiseret af Dansk Kennel Klub. I alt er der tilmeldt 10.219 hunde og op mod 266 forskellige racer på hver af udstillingerne. Det er altså en oplagt mulighed for at opleve alverdens spændende hunderacer i alle størrelser og former
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et oplæg fra Karen Frost Knudsen, en af landets mest erfarne trænere og adfærdsrådgivere. Med mere end 20 års erfaring har hun dedikeret sit arbejdsliv til at hjælpe hunde og deres ejere med at skabe et trygt og velfungerende liv sammen.
Se et flot galleri fra Store Hestedags mange aktiviteter for hunde, hvor mere end 25 raceforeninger viser deres hunde frem
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse