DKK aflyser alle arrangementer frem til og med den 31. maj grundet COVID-19
Som resten af verden står vi i Dansk Kennel Klub overfor en ekstraordinær og meget alvorlig situation forårsaget af COVID-19-udbruddet, og vi deler et stort ansvar for at tage alle nødvendige forholdsregler.
Derfor har DKK besluttet at aflyse alle arrangementer frem til og med den 31. maj 2020. Det betyder desværre også en aflysning af den store 3-dages udstilling i Roskilde.
Vi ved, at denne beslutning vil skuffe de mange udstillere fra Danmark, Norden og store dele af Europa, der havde glædet sig til at indtage Dyrskuepladsen den 8. til 10. maj, men intet er vigtigere for Dansk Kennel Klub end vores medlemmers, besøgendes og personales sikkerhed.
Derfor – og set i lyset af udviklingen af COVID-19-udbruddet - betragter vi det ikke som forsvarligt at gennemføre dette års Roskilde-udstilling,” siger Wilfred Olsen, formand for DKK´s udstillingsudvalg.
På trods af, at hensynet til folkesundheden klart overskygger alt andet, var det, at aflyse alle arrangementer frem til og med 31. maj, en vanskelig beslutning at træffe, understreger DKK´s bestyrelsesformand Jørgen Hindse:
– Det påvirker ikke blot DKK´s økonomi, som heldigvis er stærk, men vores beslutning påvirker desuden leverandører, samarbejdspartnere og ikke mindst vore trofaste standlejere på vores store internationale udstillinger, der nu står overfor mistet indtægt. Men der er ingen tvivl om, at dette er den eneste ansvarlige afgørelse set i lyset af den ekstraordinære krise, verden nu står overfor, og vi er taknemmelige for den tillid, støtte og forståelse, vi igennem hele dette ekstraordinære forløb har mødt fra alle sider.I DKK´s bestyrelse har vi allerede for flere uger siden truffet beslutning om at tilbagebetale det fulde tilmeldingsgebyr til samtlige udstillere, der har tilmeldt årets Roskilde-udstilling, hvis det skulle blive nødvendigt at aflyse. Dette løfte honorerer vi naturligvis, siger Jørgen Hindse.
Læs mere om aflysningen i dette opslag fra Dansk Kennel Klub
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
Coronaen har med rette fået skyld for meget skidt, men nu viser det sig, at den også har ført noget godt med sig. USA oplevede kæmpe fald i antallet af aflivninger af kæledyr på internater
Engelske Dronning Elizabeths corgitræner advarer nu om, at hunde vil komme til at lide af separationsangst, når samfundet lukker op igen
Engelsk undersøgelse har kigget på konsekvenserne af lockdown, og det ser desværre skidt ud
Dogley, som er Danmarks største platform for privat hundepasning og -luftning, tilbyder nu gratis hjælp til hundeluftning for dem, der har mest brug for det
Et vietnamesisk ægtepar oplevede deres værste mareridt, da de var indlagt med corona
Lørdag var der coronasikker hundeprøve hos Sanne og Annes online hundetræning. Mange deltog og du kan se videoerne
I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet