Roskilde aflyst

03-04-2020 12:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som mange nok havde ventet, er udstillingen i Roskilde aflyst

Copyright Ridehesten.com

DKK aflyser alle arrangementer frem til og med den 31. maj grundet COVID-19

Som resten af verden står vi i Dansk Kennel Klub overfor en ekstraordinær og meget alvorlig situation forårsaget af COVID-19-udbruddet, og vi deler et stort ansvar for at tage alle nødvendige forholdsregler.

Derfor har DKK besluttet at aflyse alle arrangementer frem til og med den 31. maj 2020. Det betyder desværre også en aflysning af den store 3-dages udstilling i Roskilde.

Vi ved, at denne beslutning vil skuffe de mange udstillere fra Danmark, Norden og store dele af Europa, der havde glædet sig til at indtage Dyrskuepladsen den 8. til 10. maj, men intet er vigtigere for Dansk Kennel Klub end vores medlemmers, besøgendes og personales sikkerhed.

Derfor – og set i lyset af udviklingen af COVID-19-udbruddet - betragter vi det ikke som forsvarligt at gennemføre dette års Roskilde-udstilling,” siger Wilfred Olsen, formand for DKK´s udstillingsudvalg.

På trods af, at hensynet til folkesundheden klart overskygger alt andet, var det, at aflyse alle arrangementer frem til og med 31. maj, en vanskelig beslutning at træffe, understreger DKK´s bestyrelsesformand Jørgen Hindse:

– Det påvirker ikke blot DKK´s økonomi, som heldigvis er stærk, men vores beslutning påvirker desuden leverandører, samarbejdspartnere og ikke mindst vore trofaste standlejere på vores store internationale udstillinger, der nu står overfor mistet indtægt. Men der er ingen tvivl om, at dette er den eneste ansvarlige afgørelse set i lyset af den ekstraordinære krise, verden nu står overfor, og vi er taknemmelige for den tillid, støtte og forståelse, vi igennem hele dette ekstraordinære forløb har mødt fra alle sider.I DKK´s bestyrelse har vi allerede for flere uger siden truffet beslutning om at tilbagebetale det fulde tilmeldingsgebyr til samtlige udstillere, der har tilmeldt årets Roskilde-udstilling, hvis det skulle blive nødvendigt at aflyse. Dette løfte honorerer vi naturligvis, siger Jørgen Hindse.

Læs mere om aflysningen i dette opslag fra Dansk Kennel Klub

Læs også

Nu er vi i gang i Roskilde!

22-09-2023 16:58, af Maria Lærke Mortensen

Hundeudstillingen i Roskilde er i fuld gang. De første vindere er allerede fundet og stemningen er helt i top på dyreskuepladsen

Lykkepiller i pels indtager Roskilde

18-09-2023 15:34, af Louise Trabjerg

I den kommende weekend den 22.-24. september afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads. 

Billeder fra Vejen er online

25-08-2023 11:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Du kan nu se alle vores billeder fra udstillingen i Vejen

Væn hunden til at være alene hjemme igen

20-05-2020 08:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange hunde har haft meget mere selskab de seneste måneder, end de har været vant til. Nu, hvor samfundet gradvist åbner igen, og hundeejerne skal tilbage på arbejde, er det vigtigt, at hunden igen vænner sig til at være alene hjemme

Gadehunde kan have medvirket til at gøre coronavirus smittefarligt for mennesker

15-04-2020 12:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan hunde smitte mennesker med COVID-19? Indtil nu har svaret på dette spørgsmål været et rungende nej, men nu peger et nyt studie på, at hunde måske kan have været den mellemvært, hvori virus fra flagermus har udviklet og ændret sig i en sådan grad, at det blev i stand til at smitte mennesker

ROSKILDE 2019: Alle udstillingers særlige tidspunkt

08-05-2020 11:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen

Kennel tilbudt 50.000 for hvalp

18-02-2021 07:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke nogen hemmelighed, at hvalpe er i høj kurs for tiden. Alligevel blev Merethe og Jens Ole fra Kennel Gjedbo overraskede, da en person bød 50.000 kroner for en af deres hvalpe

Coronatid: Hund afbryder vejrudsigt

01-05-2020 12:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke altid nemt at arbejde hjemmefra. Det kan en amerikansk meteorolog skrive under på

Coronasikker hundeprøve på lørdag

23-03-2020 08:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag 28. marts kan man komme til en vaskeægte hundeprøve uden at risikere at blive smittet eller udsætte andre for smitte med corona

Dyrenes Beskyttelse: Rekordmange dyr kan være positivt

07-09-2021 08:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelses internater har aldrig været så fyldt, som de er netop nu. Sammenlignet med sidste år er der lige nu 36 % flere dyr på internaterne, som på sigt kommer til at søge nye hjem. Stigningen skyldes flere ting, heriblandt effekterne af corona-nedlukningen

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Louise Trabjerg

Webredaktør og nyhedsvagt

Louise Trabjerg

ltr@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

DNA test af hundelorte bliver mere og mere udbredt

20-09-2023 19:01, af Louise Trabjerg

Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Lykkepiller i pels indtager Roskilde

18-09-2023 15:34, af Louise Trabjerg

I den kommende weekend den 22.-24. september afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads. 

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Symptomer – unormal urinering

18-03-2022 15:21, af Astrid Holtet

Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde

Overblik: Regler for hunde på fly

16-03-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik

Rishi Sunak annoncerer forbud mod American XL Bully-hunde i Storbritannien

21-09-2023 18:06, af Louise Trabjerg

Efter en række angreb, der har ført til dødsfald og alvorlige skader, kommer de amerikanske XL Bully-hund i Storbritannien under den farlige hundelov inden udgangen af året.