DKK aflyser alle arrangementer frem til og med den 31. maj grundet COVID-19
Som resten af verden står vi i Dansk Kennel Klub overfor en ekstraordinær og meget alvorlig situation forårsaget af COVID-19-udbruddet, og vi deler et stort ansvar for at tage alle nødvendige forholdsregler.
Derfor har DKK besluttet at aflyse alle arrangementer frem til og med den 31. maj 2020. Det betyder desværre også en aflysning af den store 3-dages udstilling i Roskilde.
Vi ved, at denne beslutning vil skuffe de mange udstillere fra Danmark, Norden og store dele af Europa, der havde glædet sig til at indtage Dyrskuepladsen den 8. til 10. maj, men intet er vigtigere for Dansk Kennel Klub end vores medlemmers, besøgendes og personales sikkerhed.
Derfor – og set i lyset af udviklingen af COVID-19-udbruddet - betragter vi det ikke som forsvarligt at gennemføre dette års Roskilde-udstilling,” siger Wilfred Olsen, formand for DKK´s udstillingsudvalg.
På trods af, at hensynet til folkesundheden klart overskygger alt andet, var det, at aflyse alle arrangementer frem til og med 31. maj, en vanskelig beslutning at træffe, understreger DKK´s bestyrelsesformand Jørgen Hindse:
– Det påvirker ikke blot DKK´s økonomi, som heldigvis er stærk, men vores beslutning påvirker desuden leverandører, samarbejdspartnere og ikke mindst vore trofaste standlejere på vores store internationale udstillinger, der nu står overfor mistet indtægt. Men der er ingen tvivl om, at dette er den eneste ansvarlige afgørelse set i lyset af den ekstraordinære krise, verden nu står overfor, og vi er taknemmelige for den tillid, støtte og forståelse, vi igennem hele dette ekstraordinære forløb har mødt fra alle sider.I DKK´s bestyrelse har vi allerede for flere uger siden truffet beslutning om at tilbagebetale det fulde tilmeldingsgebyr til samtlige udstillere, der har tilmeldt årets Roskilde-udstilling, hvis det skulle blive nødvendigt at aflyse. Dette løfte honorerer vi naturligvis, siger Jørgen Hindse.
Læs mere om aflysningen i dette opslag fra Dansk Kennel Klub
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
For en måned siden skrev vi, at byen Shenzhen i Kina ville forbyde spisning af hunde og katte. Nu er forbuddet vedtaget
Øv øv øv. Den internationale udstilling på Bornholm i august er nu også aflyst
Mens Danmark er lukket ned, frygter man hos Dyreværnet, at flere vil isolere sig med deres dyr
I Storbritannien er søgningen på ”køb en hvalp” mere end fordoblet i coronatiden. Efterspørgslen har resulteret i en voldsom prisstigning på hundehvalpe. Her får du listen over de racer, der er steget mest i pris i Storbritannien
Som vi tidligere har skrevet om, har flere lande haft travlt med at træne hunde til at opsnuse corona. Nu har Dubai overhalet dem alle
DKK tager medansvar for, at den gradvise genåbning af Danmark kan starte hurtigst muligt. Derfor appellerer DKK til, at alle hundesportsaktiviteter forbliver indstillet i den kommende periode.
Lørdag 28. marts kan man komme til en vaskeægte hundeprøve uden at risikere at blive smittet eller udsætte andre for smitte med corona
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?