KLUMME: Hunde er vores lykkepiller i pels – særligt under corona-lockdown

26-05-2020 13:43, af Lise-Lotte Christensen

Her får du klummen fra HUNDEN 05/2020. En opløftende klumme af Lise-Lotte Christensen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Jeg har tænkt på det mange gange de sidste uger, hvor Danmark har været på den anden ende grundet corona-lockdown, men da jeg så H.M. Dronningens 80 års fødselsdagsportræt, hvor hun står afbilledet foran yndlingsadressen, Fredensborg Slot, sammen med sin skønne gravhund Tilia, så slog det mig igen: Hunde gør en kæmpe forskel for rigtig mange mennesker i denne tid, hvor vi skal blive hjemme og holde afstand til andre mennesker.
Javist er H. M. Dronning Magrethe hele Danmarks regent, med en stor flok dedikerede ansatte og en dejlig familie i samme landsdel, men når man ser bort fra det, så er dronningen også en 80-årig dame, der for to år siden mistede sin elskede mand og nu bor alene og skal holde afstand til andre mennesker. Og helt alene er dronningen jo så ikke, for hun har heldigvis gravhunden Tilia, som følger Majestæten i tykt og tyndt, sover i fodenden af sengen, ligge med hovedet på skødet ved en hver given lejlighed og som minder dronningen om, det nu er tid til strække ben og trække frisk luft på de daglige gåture i parken. 

I en Facebookgruppe for hundeejere, spurgte jeg ”Gør din hund en forskel for dig og familien under corona-situationen?” Svarene kom prompte: 

Cristine, 35 år: Som single og kronisk syg skal jeg virkelig passe på. Jeg har derfor valgt at isolere mig med undtagelse af de nødvendige ture til supermarked, læge og selvfølgelig de daglige ture med mine chihuahua. Mit menneske-sociale liv er på standby, og havde det ikke været for de små 4-benede varmedunke, så havde jeg for længst fået karantæne kuller. Mine hundes selskab og ikke mindst de daglige ture i naturen er ikke bare godt for kroppen, det er direkte guf for sjælen. Jeg har ikke fået et kram eller en knus af et menneske siden Mette Frederiksen lukkede Danmark ned, men jeg har dagligt kunne kramme mine hunde. Det er ikke det samme som et knus fra en god ven eller et familiemedlem, men det hundene kan samlet set, er faktisk bedre.

Hans, 67 år: Min kone og jeg er begge oppe i årene og har nogle helbredsmæssige udfordringer der gør, at vi skal holde social afstand også fra børn og børnebørn. Det er ufatteligt hårdt – særligt for min kone. Vores hund, en ruhåret hønsehund, er en livredder i den sammenhæng. Jeg får et mentalt pusterum, når jeg tager den med i skoven og ser til jagten, og når vi kommer hjem, så lægger den sig tæt op ad min kone, og hendes hånd viger ikke fra dens pels. Jeg er så taknemmelig for både kone og hund i denne udfordrende tid.

Anne, 23 år: Jeg er dyrlægestuderende og vores undervisning og eksamen er omlagt til onlinestudier. Presset er stort og overskuddet på et minimum. Det er her, min FT springer spaniel kommer ind i billedet. Hun er supergod til at minde mig om, at nu er det altså tid til at komme lidt ud og lave noget andet, om det er at gå en tur ud over markerne og i skoven, eller træne lidt simple opgaver. Hun har været min klippe, og i denne tid, hvor veninderne ikke er der til at give et kram, er det skønt at have en hund, som selv byder ind med nærkontakt.

Susanne: Min mor på knap 90 år er isoleret på et plejehjem. Ingen besøg tilladt. Heldigvis kan vi besøge hende på terrassen udenfor lejligheden. Vi ses gennem vinduet og taler i telefon. Højdepunktet ved besøgene er, at jeg har min store, rare leonberger Haarlem med. Min mor bliver simpelthen så glad og snakker til ham. Det giver virkelig glæde og store smil i en så isoleret hverdag. Og Haarlem, ja han elsker mormor, selvom der er vindue mellem dem. 

Og sådan fortsatte beretningerne om hunde, der gør en forskel. Vores hunde kan noget særligt. Uanset om hundeejeren er landets regent, hjemsendt skolebarn, den unge single eller direktøren for det hele, så har vi et til fælles: Hunden er ikke bare menneskets bedste ven – den er også vores lykkepille i pels – i en udfordrende coronatid.

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Klumme: Det var ikke meningen, at jeg skulle have hund

24-04-2021 14:23, af Sara Eckhardt Boesen, instruktør i DKK Kreds 3

Her får du klummen fra det nyeste nummer af HUNDEN

Video fra hundeudstilling i Ballerup

23-09-2017 19:32, af Marie Helene Rigård Rohleder

3600 hunde indtog Ballerup Idrætsby lørdag morgen for at deltage i Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling. Se HUNDEN’s video med glimt fra lørdagens udstilling her

Sprang fra 2. sal og flækkede en negl

10-06-2011 13:22, af Anne Kristine Tollestrup
Hunden Molly er et levende eksempel på, at alle kan være heldig af og til.

Tip: Hjælp hunden gennem falsk drægtighed

31-07-2018 14:30, af Vivian Birlie

Vi har atter fået et tip fra hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie. Her kan du lære om, hvordan du ved hjælp af zoneterapi kan hjælpe din hund gennem falsk drægtighed

Hunden som pioner

28-04-2024 11:30, af Anne Cecilie Sohl

I rumalderens begyndelse var Laika og Sputnik to af de mest bemærkelsesværdige pionerer. Laika, en modig og energisk hund af racen mongrel, blev valgt til at gå ned i historien som den første levende skabning, der rejste ud i rummet om bord på Sputnik 2. Hendes tapre rejse blev både en bedrift og et tragisk offer for videnskabens fremgang.

hunden.dk ønsker godt nytår - også til hundene!

30-12-2015 09:26, af Tine Luther
hunden.dk ønsker alle to– og firebenede et godt nytår – og bringer her nogle råd til, hvordan hunden hjælpes gennem de bragende festligheder.

Hundesyge: Husk vaccinationen

02-07-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er hundesyge i Skive. Derfor er det i denne tid ekstra vigtigt, at hunden er vaccineret, da den så er beskyttet mod den dødelige sygdom

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Kulde og ældre hunde

26-11-2025 13:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.