Første kåring af Årets Jagthund
Lørdag blev en historisk dag i Dansk Kennel Klub, da titlen Årets Jagthund blev uddelt for allerførste gang.
Prisen gik til Pernille Legind og hendes kleiner münsterländer, NordenBirk’s Eevee, som blev hædret for et imponerende år fyldt med stærke resultater og alsidigt hundearbejde.
– Det er en særlig fornøjelse at kunne udnævne NordenBirk’s Eevee til Årets Jagthund 2025. Hun er et strålende eksempel på, hvad en samarbejdsvillig og passioneret jagthund kan præstere, når træning og tillid går hånd i hånd, lød det fra udvalget bag kåringen.
Eevee har i løbet af året leveret flotte resultater på både markprøver, skovfugle- og schweissprøver og har som den første kleiner münsterländer nogensinde været præmieret på både Unghundemesterskabet og Elitemesterskabet i Sverige – en præstation, der vidner om et helt særligt samarbejde mellem hund og fører.
Danmark vandt Nordisk Mesterskab i Juniorhandling
Stemningen nåede nye højder, da det danske landshold i juniorhandling kunne lade sig hylde som Nordiske Mestre 2025!
De unge handlere leverede en fantastisk holdindsats gennem hele dagen med både energi, præcision og smittende glæde.
Holdet bestod af Naya Andersen, Simone Kristiansen, Maila Drachmann og Amalie Grønborg.
Der skal lyde et særligt tillykke til Naya Andersen, der vandt den individuelle nordiske titel, og til Amalie Grønborg, der tog en flot 3. plads individuelt.
– En fantastisk holdindsats fra start til slut – vi er så stolte af jer! lød det fra Dansk Kennel Klub.
Dagens smukkeste: Norsk sejr i Best in Show
Dagens store finale, Best in Show, satte et glitrende punktum for lørdagens udstilling.
Her gik sejren til den norske shetland sheepdog Lundecock’s Coconut, ejet af Finn Helge Olsen.
Den elegante lille hund imponerede dommerne med sin udstråling, bevægelse og harmoni og tog dermed titlen som dagens absolutte vinder.
Med store præstationer, glade hunde og stolte ejere var lørdag i Herning endnu et bevis på, hvorfor Winter Wonder Show er årets højdepunkt for både udstillere og tilskuere.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Dyreværnet og Dansk Kennel Klub vinder banebrydende sag i retten
Årets anden udstillingsdag er i gang, og før vi kan udråbe årets første BIS, har flere tusinde hunde konkurreret om at komme med i Store Ring dagen igennem.
I disse dage modtager alle medlemmer af Dansk Kennel Klub årets sidste udgave af HUNDEN. Her kan du se, hvad du kan læse om i bladet
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Dagens afsluttende konkurrence, Best in Show, blev rundet af med en flot præsentation af de 10 gruppevindere.
I weekenden den 26. - 27. oktober er Dansk Kennel Klub vært for Nordisk Mesterskab i rally, som finder sted i Sjællands Agility Center i Ringsted
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund