Solen skinnede over DKK’s internationale udstilling i Roskilde, hvor juniorhandlerne kæmpede om topplaceringerne i dagens konkurrence. En af dagens helt store vindere blev Mathilde Bekker, der med sin præstation sikrede sig sejren i juniorhandling og samtidig den sidste plads på det danske juniorhandling landshold.
- Det var megafedt, sagde Mathilde umiddelbart efter konkurrencen. Første gang Mathilde kvalificerede sig til landsholdet, var hun 11 år gammel, men har siden holdt en pause med juniorhandling, mens hun var på efterskole.
Nu er hun tilbage i storform og har genvundet sig en plads på landsholdet, hvor hun får selskab af Simone Riisgaard Kristiansen, Naya Kühne Andersen og Frederikke Dalgaard Petersen.
Den bedste følelse at være i ringen med sin egen hund
Mathilde fortæller, at hun har deltaget i juniorhandling i mange år, men dagens sejr betyder ekstra meget for hende, da det er første gang, hun er kvalificeret til landsholdet igen efter sin pause. Med sin samojede DKCH DKJUCH KBHJV21 NORDJV21 VIV24 ROV24 Cabaka’s Endless Love “Dobby” ved sin side viste hun imponerende kontrol og samarbejde i ringen. - Det er min egen hund, jeg har haft med i ringen i dag, fortalte hun stolt. - Vi har trænet sammen i lang tid, og det føles fantastisk at kunne dele denne oplevelse med ham.
For Mathilde var vejen til landsholdet ikke uden spænding. Hun skulle score tre eller flere point for at sikre sig pladsen, hvilket lykkedes i sidste øjeblik. - Jeg stod lige med en af de andre juniorhandlere, og så fik hun point i går, hvilket betød, at jeg skulle have tre point eller over for at få pladsen, sagde hun med et smil. - Så det var en stor lettelse, da jeg hørte, at jeg havde klaret det.
Nu ser Mathilde frem til at repræsentere Danmark ved de internationale konkurrencer. Med den dedikation og passion, hun viser for sporten, er der ingen tvivl om, at hun og Gabi bliver et stærkt kort for landsholdet i de kommende mesterskaber.
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Theo er en helt særlig hund, der snart får papir på at være danskernes bedste ven og beskytter på fire poter. I denne weekend bliver han hædret for sin indsats og kåret som Årets Politihund på Dansk Kennel Klubs internationale dobbeltudstilling i Messecenter Herning. Men Theo bliver ikke den eneste på fire ben. Flere end 8.600 andre hunde fra hele Europa deltager ved årets sidste og største hundeudstilling
I går blev Imran Durranis bullmastiff Best in Show. Her kan du se video fra afgørelsen
Exceptionelle tider kræver exceptionelle tiltag: Selv om år 2020 på mange måder har været et anderledes år - og Covid-19-pandemien har spændt ben for mange planer - har Politiets patruljehunde landet over som sædvanlig løst mange vigtigesamfundsmæssige opgaver og udført politiarbejde af høj kvalitet. Derfor måtte Dansk Kennel Klub ”tænke ud af boksen” og finde en coronatilpasset måde at fejre Årets Politihund 2020 på – en måde, der samtidig gjorde det muligt at dele oplevelsen med resten af Danmark.
Læs her hvorfor – og hvordan – Årets Politihund og -fører i år fik overrakt den prestigefulde pris
At tage på hundeudstilling kan bringe meget med sig. Det kan Berit Vejlgård skrive under på
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse