Solen skinnede over DKK’s internationale udstilling i Roskilde, hvor juniorhandlerne kæmpede om topplaceringerne i dagens konkurrence. En af dagens helt store vindere blev Mathilde Bekker, der med sin præstation sikrede sig sejren i juniorhandling og samtidig den sidste plads på det danske juniorhandling landshold.
- Det var megafedt, sagde Mathilde umiddelbart efter konkurrencen. Første gang Mathilde kvalificerede sig til landsholdet, var hun 11 år gammel, men har siden holdt en pause med juniorhandling, mens hun var på efterskole.
Nu er hun tilbage i storform og har genvundet sig en plads på landsholdet, hvor hun får selskab af Simone Riisgaard Kristiansen, Naya Kühne Andersen og Frederikke Dalgaard Petersen.
Den bedste følelse at være i ringen med sin egen hund
Mathilde fortæller, at hun har deltaget i juniorhandling i mange år, men dagens sejr betyder ekstra meget for hende, da det er første gang, hun er kvalificeret til landsholdet igen efter sin pause. Med sin samojede DKCH DKJUCH KBHJV21 NORDJV21 VIV24 ROV24 Cabaka’s Endless Love “Dobby” ved sin side viste hun imponerende kontrol og samarbejde i ringen. - Det er min egen hund, jeg har haft med i ringen i dag, fortalte hun stolt. - Vi har trænet sammen i lang tid, og det føles fantastisk at kunne dele denne oplevelse med ham.
For Mathilde var vejen til landsholdet ikke uden spænding. Hun skulle score tre eller flere point for at sikre sig pladsen, hvilket lykkedes i sidste øjeblik. - Jeg stod lige med en af de andre juniorhandlere, og så fik hun point i går, hvilket betød, at jeg skulle have tre point eller over for at få pladsen, sagde hun med et smil. - Så det var en stor lettelse, da jeg hørte, at jeg havde klaret det.
Nu ser Mathilde frem til at repræsentere Danmark ved de internationale konkurrencer. Med den dedikation og passion, hun viser for sporten, er der ingen tvivl om, at hun og Gabi bliver et stærkt kort for landsholdet i de kommende mesterskaber.
Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.
Egtved danner rammen om en specialudstilling med 168 golden retrievere, erfarne dommere og masser af mulighed for at lære mere om den populære race. Publikum er velkomne til at kigge forbi og opleve de smukke hunde på nært hold.
Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.
Så er weekendens billeder sorteret, og de er nu lagt ud i vores billedbibliotek
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Roskilde online.
Så er den god nok. Dansk Kennel Klub udvider med stort center på Midtsjælland. Det sjællandske center bliver en pendant til Vilhelmsborg i Jylland
Danskerne samles i stor stil i løbet af december til fejring af jul og nytår. De fleste familiehunde ser ud til at nyde julemåneden med fridage, julemad og ekstra opmærksomhed, men de ændrede vaner kan også stresse og være farlig for for nysgerrige hunde. Her får du Dansk Kennel Klubs gode råd til at få din hund sikkert igennem julemåneden.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?
Din egen hund kan hjælpe dig med at opnå en stigning i dit oxytocin niveauet (følelsen af lykke og velvære) allerede ved 1-5 minutters samvær.
Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste