Roskilde: Cairn terrier gentog bedriften og blev Best in Show igen

10-05-2025 21:04, af Cecilie Friis Amstrup

SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads. 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Det sker ikke ofte, at den samme hund løber med titlen som Best in Show to dage i træk, men det var præcis, hvad der skete lørdag i Roskilde, hvor cairn terrieren SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can, kaldet Danny, endnu en gang blev udpeget som dagens bedste hund.

Efter sejren ved fredagens nordiske udstilling gentog den svenske cairn terrier præstationen, da han lørdag eftermiddag også charmerede sig til tops ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling.

To sejre, to dommere – samme vinder
Lørdagens dommer, Dusko Piljevic fra Serbien, var ikke i tvivl, da han skulle vælge sin BIS-vinder i Store ring. Danny viste sig med samme energi og elegance som dagen før, og det gjorde udslaget.

– Jeg havde lyst til at finde noget andet, noget anderledes, men man kan ikke gå udenom den bedste hund i ringen. Hans bevægelse i løs line og hans naturlige måde at vise sig på tog mit hjerte, sagde han.

Piljevic roste også den gode stemning i ringen og den høje kvalitet blandt de deltagende hunde, som gjorde afgørelsen både spændende og udfordrende.

Danny nød spotlightet
Også for vinderholdet var dagens triumf noget helt særligt: – Det er helt utroligt. Du kan ikke bede om mere end det her. Det er forskellige dommere, forskellige præferencer, og alligevel vinder han igen. Vi er så stolte, lød det fra handler Magnus Hoff.

På trods af det kølige vejr leverede Danny et show, der fangede alles opmærksomhed: – Han stod bare og kiggede på dommeren og lavede et show ud af det. Man kunne mærke hans energi – han elsker det her.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Et stærkt samarbejde bag successen
Selvom det er Danny, der stjæler rampelyset i ringen, er det tydeligt, at hans succes bygger på et tæt samarbejde mellem opdrætter og handler. Elisabeth Teodorsson har kendt ham siden han var helt lille, og Magnus Hoff har trænet og præsenteret ham gennem flere store sejre.

– Danny er en showhund helt ind i sjælen, men det kræver stadig, at han føler sig tryg og forstået. Det gør Magnus helt fantastisk, sagde Elisabeth efter sejren.

Deres fælles forståelse og indbyrdes tillid giver Danny ro og overskud til at performe – også i et felt fyldt med konkurrence på højeste niveau.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Flere højdepunkter i vente
Lørdagen bød ikke kun på Best in Show-sejr for Danny. Store ring summede hele dagen af liv, klapsalver og flotte præsentationer, og både publikum og deltagere trodsede kulden for at fejre hundene.

Søndag venter udstillingens sidste dag, hvor endnu et Best in Show skal kåres. Spørgsmålet er, om Danny kan gøre det vilde og vinde for tredje dag i træk eller om en ny stjerne træder frem i Store ring. Én ting er sikkert: Niveauet i Roskilde er tårnhøjt, og konkurrencen er benhård.

Læs også

Fra Estland til Fredericia: En rejse for titler

Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Kennel Starworkers modtog DKKs opdrætterpris

Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den lynhurtige whippet

24-07-2025 06:34, af Brian Ankerstjerne Hansen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Roskilde: Ny stjerne i søndagens Store ring

11-05-2025 20:32, af Cecilie Friis Amstrup

Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.

En gylden og tiltrængt sejr

20-04-2020 08:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev en golden retriever, der tog sejren i den store online hundeudstilling. Her kan du læse om den og om dommernes bedømmelse. Sejren faldt på et tidspunkt, hvor ejer Laila Ager i den grad havde brug for en succesoplevelse

Naya tog søndagens juniorhandling

12-02-2023 16:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Endnu en flot juniorhandlingkonkurrence er slut, og i dag gik sejren til Naya Kühne Andersen, der vel nærmest er på hjemmebane

Billederne fra Fredericia er nu online

13-02-2018 15:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vores fotografer fik ondt i pegefingrene i weekenden i Fredericia, fordi der var så mange søde hunde og mennesker at tage billeder af. Nu kan du selv købe et eller flere af billederne

Konrad blev hædret som årets politihund

11-11-2023 15:47, af Anne Cecilie Sohl

For kort tid siden blev årets politihund hædret i Store Ring. Titlen gik til Schæferhunden Konrad med ejer, Rune Egedal, der er politihundefaglig koordinator i Sydøstjyllands Politi. 

Hjælp din hund sikkert igennem nytåret

15-12-2024 08:01, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde og fyrværkeri er en dårlig kombination, og hvert år bliver mange tusinde hunde skræmt af fyrværkeriet. Dansk Kennel Klub giver her nogle gode råd til, hvordan du bedst kan hjælpe hundene igennem nytårsaften.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse