DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Vi i Dansk Kennel Klub glæder os til et brag af en afslutningsfest på udstillingsåret 2025, når Messehallerne igen slår dørene op for de over 11.000 tilmeldte og spændte hunde og deres ejere, som står på spring og er helt klar, når weekendens tre dages hundeudstilling skyldes i gang. I år byder Winter Wonder Show på den prestigefyldte Nordisk vinderudstilling 2025, der kun afholdes i Danmark hvert fjerde år.
 

Og de kommer alle sammen
De små og de store, de elegante og de robuste, de langhårede og de helt glatpelsede, de hurtige og de langsomme. Hundene altså – de kommer i alle afskygninger til Winter Wonder Show i Herning. Uanset om man er til selskabshunde, jagthunde, hyrdehunde eller terriere, er der garanti for både charme, energi og et væld af logrende haler.
Med 277 forskellige hunderacer om fredagen, og 299 både lørdag og søndag er der garanti for kontraster og wow-oplevelser. Publikum kan opleve alt fra den lille russkaya tsvetnaya bolonka – en charmerende selskabshund på blot få kilo – til den imponerende grand danois, der med sin højde og værdige fremtoning altid vækker beundring.
Du kan f.eks. lægge din vej forbi bedømmelserne af kendte racer som labrador retriever, hvor der er 83 tilmeldte hunde om lørdagen. Du kan også opleve 119 gravhunde i forskellige størrelser og hårlag.
Men du kan også opleve hunderacer som man ikke så ofte ser i gadebilledet. Der er nemlig hele 17 manchester terrier tilmeldt. Racen er kendt for sin elegante bygning, blanke sorte pels med rustrøde aftegninger og sit livlige, intelligente væsen. Af andre racer som vi heller ikke så ofte ser, kan nævnes; 1 komondor og 2 Maremma.
 

Årets hunde kåres – og nye vindere hyldes med rosetter
Winter Wonder Show markerer den store finale på udstillingsåret i Dansk Kennel Klub – tre dage fyldt med fantastiske hundeoplevelser, flotte hunde og forrygende konkurrencer.
Allerede fredag åbnes weekenden med en international CACIB-udstilling, hvor deltagerne har mulighed for at kvalificere sig til verdens mest prestigefyldte hundeudstilling, Crufts 2027 i England.
Lørdag står i de nordiske farvers tegn, når Nordisk vinderudstilling 2025 afholdes – en begivenhed, der kun finder sted i Danmark hvert fjerde år, idet værtskabet går på skift mellem Danmark, Finland, Norge og Sverige. Besøg Nordisk Torv midt i hal C og få en hyggelig snak med kennelklubberne i de nordiske lande.
Søndag rundes weekenden af med den traditionsrige Dansk vinderudstilling, som sætter det officielle punktum for udstillingsåret. Hundene dyster om at blive kåret til dagens smukkeste hund – og om at blive kåret som Dansk vinder 2025. Når udstillingen er slut, kendes også resultatet for, hvem der endeligt kan smykke sig med de prestigefyldte titler Årets Hund, Årets Veteran og Årets Avlshund 2025 i Dansk Kennel Klub.
Winter Wonder Show er ikke blot en almindelig hundeudstilling, men også rammen om den højtidelige hædring af årets mest vindende hunde. Denne festlige afslutning finder sted søndag efter dagens Best in Show, og vil som altid foregå med pomp, pragt og stor begejstring fra publikum.
 

Unge talenter i rampelyset
Lørdagens udstilling byder på en helt særlig begivenhed, der kun finder sted i Danmark hvert fjerde år: Nordisk Mesterskab i juniorhandling. Her er det ikke hunden, men den unge fremviser – juniorhandleren – der er i fokus. Deltagerne, som er mellem 10 og 18 år, bliver bedømt på deres evne til at samarbejde med og præsentere hunden på bedst mulige måde.
De unge talenter repræsenterer Danmark, Sverige, Norge, Finland og Island, og hvert land stiller med et hold på fire juniorhandlere. Der konkurreres både i holdkonkurrence og individuelt, hvor dommerne lægger vægt på samarbejde, teknik og forståelse for hundens adfærd.
Bedømmelserne begynder kl. 9.30 lørdag morgen, og spændingen kulminerer i finalen mellem kl. 14.00 og 15.00, hvor de dygtigste unge fremvisere bliver hyldet foran publikum.
 

Alt dét for børn – og barnlige sjæle
Til børnene, der er med på udstillingen, vil der være masser af sjov at finde i Dansk Kennel Klub’s Hund & Familie-stand, der ligger i hal C. Her kan børnene blandt andet tegne, lave perleplader og julepynt. Samtidig kan forældrene få en god snak om valg af hund og livet med hund og selvfølgelig kan man også hilse på en masse søde hunde. Derudover vil der igen i år være vores populære skattejagt, hvor man kan få fine præmier med hjem. Det hele er ganske gratis.


Et shoppeunivers for alle hundeelskere
Udover de 56 udstillingsringe danner Messecenter Hernings store haller også ramme for hele 37 stande, hvor du kan købe alt til hund og livet som hundeejer. Der vil være alt hvad et hundeelskerhjerte kan begære – og lidt til. Så kom og oplev en weekend fyldt med hundeglæde, konkurrencer og spændende aktiviteter. Vi glæder os til endnu en gang at byde jer velkommen til Winter Wonder Show.

FAKTA OM WINTER WONDER SHOW


Hvor, hvornår og hvordan?
Dato: 7.-8.-9. november 2025


Udstillingens adresse:
MCH Messecenter Herning, Vardevej 1, 7400 Herning
Udstillingerne foregår indendørs.


Åbningstider:
Indgangen åbner kl. 07.30, og konkurrencerne starter kl. 09.00 alle dage.
Finalekonkurrencerne: kl. 15.00 i finaleringen (Store ring).
 

Adgangspriser:
Voksne: Kr. 65,- pr. dag.
Børn 6-12 år: Kr. 15,- pr. dag.
Børn under 6 år: Gratis
Familiebillet (2 voksne + 3 børn): Kr. 130,- pr. dag.
Entré for gæstehund (+ 3 mdr.): Kr. 40,- pr. dag.


Kontakt:
Har du brug for mere information, ønsker til interview eller kontakt til case fra lokalområdet, så kontakt venligst: Leder af DKK´s udstillingsafdeling: Jette Nielsen, tlf. 5618 8126. Email: jeni@dkk.dk
 

Vil du vide mere:
Kontakt DKK´s information: 56 18 81 00
Eller læs mere her

Læs også

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

En festlig lørdag i Herning

08-11-2025 21:30, af Karina Green Damsgaard

Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede

NOSTALGI: Ærligt dommerreferat

15-07-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi bringer her et ærligt referat fra DKK’s internationale udstilling i Aalborg 18-19 oktober 1969 af dommer Alexander Krasilnikoff

Hattrick til Simone

15-06-2024 18:04, af Anne Cecilie Sohl

Simone Riisgaard Kristiansen er ikke til at stoppe. Lørdag vandt hun for tredje gang i 2024 dagens juniorhandlingkonkurrence ved DKK's udstilling i Vejen - og så endda på sin fødselsdag. 

Efterårsskue i Billund

05-07-2012 15:14, af Maja Golles
DKK Kreds 5 afholder skue 23. september

Frederica: Årets første udstilling er skudt i gang!

08-02-2025 10:27, af Cecilie Friis Amstrup

Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.

DKK's registreringstal steg med 10 procent i 2020

26-01-2021 14:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Corona-pandemiens hjemmearbejde og isolation fik mange til at beslutte sig for at få hund i 2020. I DKK har det betydet en stigning i antallet af nyregistrerede hunde på ti procent - trods et fald i importer på ni procent. Sammenlagt er det den største stigning siden 2008

Se billederne: Regn over Roskilde

13-05-2022 13:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så gik den ikke længere. Regnen har ramt Roskilde, men rygterne vil vide, at tørvejret får overtaget

Endnu en flot juniorhandling

20-06-2021 14:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag klokken 14.00 begyndte den sidste juniorhandlerkonkurrence i denne weekend. Det blev endnu en spændende konkurrence

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.