Karen Frost er en stemme, mange af HUNDENs læsere vil nikke genkendende til. Hun har i år bidraget med en række artikler, der tager fat i hverdagens store og små udfordringer med hund.
I artiklen “Hvordan har din hund det med støvsugeren?” i marts udgaven satte hun fokus på, hvordan vi kan hjælpe hunde til at føle sig trygge i mødet med hverdagens larmende redskaber. For hende handler det om at give hunden kontrol, viden og tryghed, også når støvsugeren rulles frem.
I “Vejen til et sikkert indkald” i august udgaven gjorde hun opmærksom på, at et godt indkald er langt mere komplekst, end vi ofte forestiller os. Det kræver relation, relevans og realisme og ikke mindst tålmodighed og konsekvent træning.
Og i “De to sider af indkaldet” fra det seneste nummer der udkommer i september pegede hun på den anden, ofte oversete del af træningen: At lære hunden at vælge fristelser fra. For et stærkt indkald handler ikke kun om signalet, men også om hundens evne til at stå imod fristelser som andre hunde, dufte eller vilde dyr.
Fra artikler til oplæg
På konferencen tager Karen Frost et nyt, vigtigt emne op: ”Når hunden laver udfald – fra hvalp til voksen. Hvor går det galt, og hvordan kan vi forsøge at forebygge reaktivitet?”. Hun vil med sin jordnære tilgang give indsigt i, hvorfor nogle hunde laver udfald mod andre hunde eller mennesker, og hvordan vi med tidlig indsats, forståelse og træning kan forebygge, at problemerne vokser sig store. Oplægget er både relevant for fagfolk og almindelige hundeejere, der ønsker redskaber til at skabe tryghed og balance i hverdagen.
En stemme med passion
Karen Frost er en del af teamet hos Hund & Træning, hvor hun underviser både instruktører og adfærdsrådgivere. Hun har en særlig passion for familiehunde og deres hverdag, og for at finde løsninger, der tager hensyn til både hundens trivsel og ejerens behov.
Du kan læse mere om Hundevelfærdskonferencen og se hele programmet her: DKK – Hundevelfærdskonference
Og vil du have en forsmag på Karen Frosts oplæg, kan du gå på opdagelse i hendes tidligere artikler i HUNDEN, hvor hun med indsigt og engagement deler sin viden om alt fra støvsugeren i stuen til det sikre indkald i skoven.
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Dansk Kennel Klub den 2. september slår dørene op til årets Hundevelfærdskonference, bliver det med et stærkt hold af oplægsholdere. En af dem er Mikael Tranholm, dyrlæge og ph.d., som siden januar 2024 har været en del af DKK’s veterinære team
Udstillerne indtog Roskilde i god tid forud for weekendens DKK-udstillinger. De første ankom allerede ved middagstid fredag for at sikre sig de bedste pladser og gøre klar til et par dage med fællesskab og hundeglæde.
Flere danske medier, herunder Videnskab.dk og Ekstra Bladet, har for nyligt omtalt en forskningsartikel med overskriften: ”Racen spiller meget lille rolle for en hunds adfærd”.
Det er selvfølgelig en god ”click-bait”-overskrift, men den er ikke helt dækkende for studiets konklusioner, mener Dansk Kennel Klub
Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.
Så er stemmerne fra bestyrelsesvalget optalt og her kommer resultatet
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.