DKK: Det handler om synlighed

10-03-2018 14:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Blandt enorme mængder af boder med hesteudstyr ved hingstekåringen i Herning finder man også Dansk Kennel Klub, som er her for at vise sig frem og få viden med tilbage til Solrød

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag er temperaturen i Hernings messehaller steget betragteligt. Det er tydeligt, at weekenden har fæstnet sit greb i familien Danmark og der er tid til at aflægge hingstekåringen i Herning et besøg. Udover ridebaner og stalde med den ene mere imponerende hest efter den anden, er der også haller, hvor man kan investere sine surt optjente penge i alt fra hestesolarier til sadeltasker og ridehjelme.

Midt i alt dette virvar af hestevarer, finder man i hal J2´s ene hjørne Dansk Kennel Klub, som blandt andet er repræsenteret af Munthe Bium.

– Vi har fundet ud af, at der er en del hundefolk, der også har hest. Derfor giver det rigtig god mening, at vi viser flaget til et arrangement som dette, fortæller hun.

Munthe Bium, der til daglig arbejder som digital kommunikationsmedarbejder i DKK, har da også oplevet en stor interesse fra gæsterne i messehallerne.

– Vi har fået rigtig mange gode spørgsmål. Mange spørger om, hvilken hunderace, der passer til dem, når de også har hest. Andre spørger, hvordan man gør, når man gerne vil have hundehvalpe, og så er der faktisk en del, der har en hund med en anden stambog, som gerne vil flytte hunden over til os, lyder det fra Munthe Bium.

Ikke målbart
Mens gæsterne bliver klogere på de spørgsmål, de har til hundeverdenen, bliver DKK’s udsendte også klogere.

– Jeg lærer en helt masse, som jeg kan tage med tilbage. Her møder vi jo en lidt anden del af hundeverdenen, end vi gør til dagligt, og det er super fedt, siger hun.

Netop det at møde gæsterne i øjenhøjde er vigtigt for Munthe Bium og DKK. For det handler jo også om at øge kendskabet til klubben.

– Det er jo bare rigtig vigtigt, at vi hele tiden gør opmærksom på, hvem vi er og hvad vi står for. Jeg tror, vi får rigtig meget goodwill ud af at stå her og svare på alle de spørgsmål, folk måtte have, siger hun, inden en mindre klump af mennesker gør holdt foran boden, og får et gratis eksemplar af HUNDEN og en hundeplakat.

En af dem køber også et håndklæde og to bøger, inden gruppen drager videre mod nye erobringer.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

– Vi sælger ikke helt vildt meget, men bøgerne og skærmen med vores hjemmeside får folk til at stoppe op og kigge. Det udnytter jeg til at få en snak med dem. Den snak er ekstrem værdifuld for klubben, selvom jeg er klar over, at vi nok ikke kan måle gevinsten af at være afsted i disse dage, siger hun.   

 

Læs også

Verdensberømt hund i Danmark

04-03-2024 10:42, af Anne Cecilie Sohl

Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.

Mynder gav den gas i Herning

08-03-2020 10:03, af Pernille Junie Pedersen

Vi har modtaget dette fantastiske skriv fra en begejstret myndeejer. Nyd det 

Hingstekåring fortsætter

06-03-2020 14:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du planer om at tage til Hingstekåring i Herning, så får Statsministerens opfordring til at aflyse arrangementer med flere end 1000 deltagere ingen konsekvenser for afviklingen

Generalforsamling i DKK Kreds 8

05-09-2023 11:58, af Louise Trabjerg

Husk at komme til Kreds 8's generalforsamling  torsdag den 5. oktober kl. 19.00 i Hønsehuset, Hovedgårdsvejen 5, 3720 Åkirkeby.

 

Lær mere om de 10 grupper af hunderacer

30-10-2024 15:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra loyale hyrdehunde og traditionsrige jagthunde til små selskabshunde og elegante mynder – lær om de 10 officielle grupper af hunderacer og deres unikke karaktertræk. 

Nye åbningstider i DKK

26-05-2013 08:21, af Maja Golles
Fra 1. juni er der nye åbningstider i Dansk Kennel Klub

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

Klumme: Hundeaktivitetscenter DKK Ringsted - De nye forpagtere

24-11-2022 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Klummen i det nyeste nummer af HUNDEN var lidt speciel, da det var forpagterne af det nye hundeaktivitetscenter i Ringsted, der fik ordet og dermed lov til at præsentere sig selv. Du får klummen her

Fredericia: Amalie løber med sejren blandt juniorhandlerne

09-02-2025 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.

DKK i P1 Morgen

28-12-2016 11:13, af Kasper Larsson
Med hele tre hunde indtog DKK’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen DR P1 Morgens studie for at snakke om danskerne, deres hunde og den verden, Dansk Kennel Klub i dag opererer i

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Gratis indlevering af hunde hos Dyreværnet

Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.