Lørdag er temperaturen i Hernings messehaller steget betragteligt. Det er tydeligt, at weekenden har fæstnet sit greb i familien Danmark og der er tid til at aflægge hingstekåringen i Herning et besøg. Udover ridebaner og stalde med den ene mere imponerende hest efter den anden, er der også haller, hvor man kan investere sine surt optjente penge i alt fra hestesolarier til sadeltasker og ridehjelme.
Midt i alt dette virvar af hestevarer, finder man i hal J2´s ene hjørne Dansk Kennel Klub, som blandt andet er repræsenteret af Munthe Bium.
– Vi har fundet ud af, at der er en del hundefolk, der også har hest. Derfor giver det rigtig god mening, at vi viser flaget til et arrangement som dette, fortæller hun.
Munthe Bium, der til daglig arbejder som digital kommunikationsmedarbejder i DKK, har da også oplevet en stor interesse fra gæsterne i messehallerne.
– Vi har fået rigtig mange gode spørgsmål. Mange spørger om, hvilken hunderace, der passer til dem, når de også har hest. Andre spørger, hvordan man gør, når man gerne vil have hundehvalpe, og så er der faktisk en del, der har en hund med en anden stambog, som gerne vil flytte hunden over til os, lyder det fra Munthe Bium.
Ikke målbart
Mens gæsterne bliver klogere på de spørgsmål, de har til hundeverdenen, bliver DKK’s udsendte også klogere.
– Jeg lærer en helt masse, som jeg kan tage med tilbage. Her møder vi jo en lidt anden del af hundeverdenen, end vi gør til dagligt, og det er super fedt, siger hun.
Netop det at møde gæsterne i øjenhøjde er vigtigt for Munthe Bium og DKK. For det handler jo også om at øge kendskabet til klubben.
– Det er jo bare rigtig vigtigt, at vi hele tiden gør opmærksom på, hvem vi er og hvad vi står for. Jeg tror, vi får rigtig meget goodwill ud af at stå her og svare på alle de spørgsmål, folk måtte have, siger hun, inden en mindre klump af mennesker gør holdt foran boden, og får et gratis eksemplar af HUNDEN og en hundeplakat.
En af dem køber også et håndklæde og to bøger, inden gruppen drager videre mod nye erobringer.
– Vi sælger ikke helt vildt meget, men bøgerne og skærmen med vores hjemmeside får folk til at stoppe op og kigge. Det udnytter jeg til at få en snak med dem. Den snak er ekstrem værdifuld for klubben, selvom jeg er klar over, at vi nok ikke kan måle gevinsten af at være afsted i disse dage, siger hun.
Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.
Vi har modtaget dette fantastiske skriv fra en begejstret myndeejer. Nyd det
Har du planer om at tage til Hingstekåring i Herning, så får Statsministerens opfordring til at aflyse arrangementer med flere end 1000 deltagere ingen konsekvenser for afviklingen
Når årets sidste udstilling i DKK-regi åbner dørene i Herning lørdag, er HUNDEN naturligvis med, og vi har brug for din hjælp
Her får du overblikket over, hvilke racer du kan se i Messe C i Fredericia i dag
K.K. Jensen døde natten til søndag. For at mindes ham udgiver vi denne artikel fra november 2020, som handler om hans store interesse for frimærker. KK har siden 1992 samlet på frimærker med hunde på. Det er blevet til næsten 5000 frimærker fra hele verden
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.