DKK: Det handler om synlighed

10-03-2018 14:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Blandt enorme mængder af boder med hesteudstyr ved hingstekåringen i Herning finder man også Dansk Kennel Klub, som er her for at vise sig frem og få viden med tilbage til Solrød

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag er temperaturen i Hernings messehaller steget betragteligt. Det er tydeligt, at weekenden har fæstnet sit greb i familien Danmark og der er tid til at aflægge hingstekåringen i Herning et besøg. Udover ridebaner og stalde med den ene mere imponerende hest efter den anden, er der også haller, hvor man kan investere sine surt optjente penge i alt fra hestesolarier til sadeltasker og ridehjelme.

Midt i alt dette virvar af hestevarer, finder man i hal J2´s ene hjørne Dansk Kennel Klub, som blandt andet er repræsenteret af Munthe Bium.

– Vi har fundet ud af, at der er en del hundefolk, der også har hest. Derfor giver det rigtig god mening, at vi viser flaget til et arrangement som dette, fortæller hun.

Munthe Bium, der til daglig arbejder som digital kommunikationsmedarbejder i DKK, har da også oplevet en stor interesse fra gæsterne i messehallerne.

– Vi har fået rigtig mange gode spørgsmål. Mange spørger om, hvilken hunderace, der passer til dem, når de også har hest. Andre spørger, hvordan man gør, når man gerne vil have hundehvalpe, og så er der faktisk en del, der har en hund med en anden stambog, som gerne vil flytte hunden over til os, lyder det fra Munthe Bium.

Ikke målbart
Mens gæsterne bliver klogere på de spørgsmål, de har til hundeverdenen, bliver DKK’s udsendte også klogere.

– Jeg lærer en helt masse, som jeg kan tage med tilbage. Her møder vi jo en lidt anden del af hundeverdenen, end vi gør til dagligt, og det er super fedt, siger hun.

Netop det at møde gæsterne i øjenhøjde er vigtigt for Munthe Bium og DKK. For det handler jo også om at øge kendskabet til klubben.

– Det er jo bare rigtig vigtigt, at vi hele tiden gør opmærksom på, hvem vi er og hvad vi står for. Jeg tror, vi får rigtig meget goodwill ud af at stå her og svare på alle de spørgsmål, folk måtte have, siger hun, inden en mindre klump af mennesker gør holdt foran boden, og får et gratis eksemplar af HUNDEN og en hundeplakat.

En af dem køber også et håndklæde og to bøger, inden gruppen drager videre mod nye erobringer.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

– Vi sælger ikke helt vildt meget, men bøgerne og skærmen med vores hjemmeside får folk til at stoppe op og kigge. Det udnytter jeg til at få en snak med dem. Den snak er ekstrem værdifuld for klubben, selvom jeg er klar over, at vi nok ikke kan måle gevinsten af at være afsted i disse dage, siger hun.   

 

Læs også

Verdensberømt hund i Danmark

04-03-2024 10:42, af Anne Cecilie Sohl

Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.

Mynder gav den gas i Herning

08-03-2020 10:03, af Pernille Junie Pedersen

Vi har modtaget dette fantastiske skriv fra en begejstret myndeejer. Nyd det 

Hingstekåring fortsætter

06-03-2020 14:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du planer om at tage til Hingstekåring i Herning, så får Statsministerens opfordring til at aflyse arrangementer med flere end 1000 deltagere ingen konsekvenser for afviklingen

Nu kommer HUNDEN snart igen

21-03-2022 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fra i morgen og frem til fredag bliver DKK’s medlemsmagasin HUNDEN leveret til alle medlemmer. Her får du et overblik over, hvad du kan vente

Nu er billederne fra Fredericia online

13-02-2025 08:12, af Cecilie Friis Amstrup

Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.

Sara er Årets Juniorhandler

14-08-2022 15:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En imponerende bedrift af Sara DeAngelis har netop afgjort årets juniorhandlerkonkurence, selvom der er tre konkurencer tilbage

Oversigt over ringe og racer i Roskilde fredag

13-05-2022 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så går det løs med hundeudstilling i Roskilde. Her får du et overblik over, hvor du kan se de forskellige racer i dag

Fredericia: Nye hunde er klar til dag to

09-02-2025 09:41, af Cecilie Friis Amstrup

På dag to i Fredericia skal en ny flok hunde ind og vise sig frem i ringen med målet om at slutte sig til gårsdagens finalister i Best in Show senere i dag. 

Bliv klogere i efteråret

04-08-2013 08:38, af Tine Luther
DKK tilbyder en række spændende kurser.

Mød Årets politihund og over 10.000 andre hunde

30-10-2012 08:39, af Tine Luther
Over 10.000 hunde fra hele verden mødes i den kommende weekend i Messe Center Herning til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling. Her udnævnes og hædres Årets politihund, ligesom man kan møde andre fantastisk dygtige og smukke hunde og se de unge juniorhandlere vise, hvordan en hund skal fremvises for at præsentere sig fra sin bedste side i konkurrencerne.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Rally Dysten – Den lille hundeskole der kunne

24-11-2025 14:42, af Shandi Bech

En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold

Kulde og ældre hunde

26-11-2025 13:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.