DKK: Det handler om synlighed

10-03-2018 14:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Blandt enorme mængder af boder med hesteudstyr ved hingstekåringen i Herning finder man også Dansk Kennel Klub, som er her for at vise sig frem og få viden med tilbage til Solrød

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag er temperaturen i Hernings messehaller steget betragteligt. Det er tydeligt, at weekenden har fæstnet sit greb i familien Danmark og der er tid til at aflægge hingstekåringen i Herning et besøg. Udover ridebaner og stalde med den ene mere imponerende hest efter den anden, er der også haller, hvor man kan investere sine surt optjente penge i alt fra hestesolarier til sadeltasker og ridehjelme.

Midt i alt dette virvar af hestevarer, finder man i hal J2´s ene hjørne Dansk Kennel Klub, som blandt andet er repræsenteret af Munthe Bium.

– Vi har fundet ud af, at der er en del hundefolk, der også har hest. Derfor giver det rigtig god mening, at vi viser flaget til et arrangement som dette, fortæller hun.

Munthe Bium, der til daglig arbejder som digital kommunikationsmedarbejder i DKK, har da også oplevet en stor interesse fra gæsterne i messehallerne.

– Vi har fået rigtig mange gode spørgsmål. Mange spørger om, hvilken hunderace, der passer til dem, når de også har hest. Andre spørger, hvordan man gør, når man gerne vil have hundehvalpe, og så er der faktisk en del, der har en hund med en anden stambog, som gerne vil flytte hunden over til os, lyder det fra Munthe Bium.

Ikke målbart
Mens gæsterne bliver klogere på de spørgsmål, de har til hundeverdenen, bliver DKK’s udsendte også klogere.

– Jeg lærer en helt masse, som jeg kan tage med tilbage. Her møder vi jo en lidt anden del af hundeverdenen, end vi gør til dagligt, og det er super fedt, siger hun.

Netop det at møde gæsterne i øjenhøjde er vigtigt for Munthe Bium og DKK. For det handler jo også om at øge kendskabet til klubben.

– Det er jo bare rigtig vigtigt, at vi hele tiden gør opmærksom på, hvem vi er og hvad vi står for. Jeg tror, vi får rigtig meget goodwill ud af at stå her og svare på alle de spørgsmål, folk måtte have, siger hun, inden en mindre klump af mennesker gør holdt foran boden, og får et gratis eksemplar af HUNDEN og en hundeplakat.

En af dem køber også et håndklæde og to bøger, inden gruppen drager videre mod nye erobringer.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

– Vi sælger ikke helt vildt meget, men bøgerne og skærmen med vores hjemmeside får folk til at stoppe op og kigge. Det udnytter jeg til at få en snak med dem. Den snak er ekstrem værdifuld for klubben, selvom jeg er klar over, at vi nok ikke kan måle gevinsten af at være afsted i disse dage, siger hun.   

 

Læs også

Verdensberømt hund i Danmark

04-03-2024 10:42, af Anne Cecilie Sohl

Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.

Mynder gav den gas i Herning

08-03-2020 10:03, af Pernille Junie Pedersen

Vi har modtaget dette fantastiske skriv fra en begejstret myndeejer. Nyd det 

Hingstekåring fortsætter

06-03-2020 14:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du planer om at tage til Hingstekåring i Herning, så får Statsministerens opfordring til at aflyse arrangementer med flere end 1000 deltagere ingen konsekvenser for afviklingen

Billeder fra DKK-udstillingen i Vejen er online

24-06-2014 13:39, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen.

Hunden skal da med på ferie!

16-03-2013 08:50, af Tine Luther
DKK-medlemmer tilbydes 8% rabat på lejen af sommerhuse hos NOVASOL/dansommer, som råder over tusindvis af huse i både Danmark og resten af Europa.

Her finder du racerne i Vejen fredag

17-06-2022 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Er der en bestemt race, du ønsker at se i Vejen, så kan du lige her se, hvilke ringe de forskellige racer er i. Denne oversigt gælder fredag

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Så er Show of Winners i gang

25-02-2023 12:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter et års pause er Show of Winners nu tilbage. Denne gang med DKK som arrangør, og vi er allerede kommet godt i gang med flere glade vindere

Se billederne: Lørdag i Vejen

20-06-2021 09:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag var endnu en god dag i Vejen. Her får du lidt billeder fra dagen

Skattejagten er i gang

18-06-2022 10:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen ogsåDansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

NYHED: Nathalie Dalmatian Shampoo

01-04-2026 08:30, af Nathalie Dog Care

Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

5 unikke påskeudflugter: En perle i hver landsdel

Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.