Roskilde: BIR, baby og bravour

25-09-2024 17:10, af Cecilie Friis Amstrup

Lørdag den 21. september 2024 vil altid stå som en mindeværdig dag for Simone Storgaard og Birgitte S. Jensen fra Kennel GoldZone. På dagen, hvor deres golden retriever Verner fyldte to år, formåede han ikke kun at blive Bedst i Racen (BIR) ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde, men han opnåede også sin danske championtitel.

Copyright Ridehesten.com

Golden retreieveren Verner, der officielt hedder DKCH(U) KBHJV23 DKJUCH FUHOPEEU23 SKJCH SKNIJW24 SKNIJSW24 GoldZone Time To Shine, har igennem de seneste år markeret sig som en af de mest lovende unge Golden Retrievere i Danmark. Han har allerede samlet flere voksencertifikater, men ifølge reglerne kan en hund først opnå sin championtitel, når den er fyldt to år.

Derfor var det en ekstra speciel oplevelse for Verners ejer Simone Storgaard, at han til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde på sin 2-års fødselsdag lørdag den 21. september kunne sætte kronen på værket ved at blive Bedst i Racen (BIR) og opnå denne titel.

Copyright Ridehesten.com

Dommer Tino Pehar med DKCH(U) KBHJV23 DKJUCH FUHOPEEU23 SKJCH SKNIJW24 SKNIJSW24 GoldZone Time To Shine (ejet af Simone Storgaard), der blev BIR og DEVDHCH DKCH(U) Ratatouille Von Schnellenberg (ejet af Katja Wiegand), der blev BIM. 

Simone, som selv har opdrættet Verner sammen med sin mor, Birgitte, ved Kennel GoldZone, var naturligvis både stolt og rørt over hans præstation. - Det betyder helt vildt meget for mig. Jeg har haft champions før, men når det er ens eget opdræt, og man selv har haft hunden fra start, så er det noget helt specielt, siger Simone. For hende er det ikke bare en sejr i ringen, men et bevis på mange års dedikeret avlsarbejde og engagement i racen.

En imponerende rejse

Simone har været aktiv i hundeverdenen i mere end 18 år og har udstillet golden retrievere de sidste 12 år. Hun beskriver sig selv som en ægte hundeentusiast, og hendes engagement i racen har været med hende siden barnsben, hvor hun startede ud med at udstille sammen med sin mor. - Jeg har været med siden jeg var omkring 12 år, og det har bare fortsat lige siden. Det er ikke noget, jeg er blevet påtvunget, men en interesse, som altid har været der og som med tiden kun er vokset, forklarer hun.

For Simone er det en stor passion at være en del af hundeverdenen, og hun nyder det fællesskab og de venskaber, der opstår både i Danmark og i udlandet. - Selvom vi ikke altid er enige i bedømmelserne eller hvem der vinder, så er vi gode til at bakke hinanden op og glæde os på hinandens vegne. Der er en fantastisk stemning både i og uden for ringen, og det er det, der gør, at man har lyst til at komme igen og igen, siger hun.

Copyright Ridehesten.com

Der var hygge og god steming i "Golden-lejren" både før, under og efter bedømmelserne.

En personlig sejr

Selvom Verner allerede har opnået flotte resultater både nationalt og internationalt, var dagens sejr noget helt særligt for Simone. Ikke kun fordi Verner blev dansk champion, men også fordi det kun er 10 uger siden, hun fødte sin søn Lucas. - Jeg har haft en lille pause, men ikke en stor en. Det har nærmest bare været en sommerferie, ligesom alle andre har haft, siger Simone med et smil. Hun indrømmer dog, at det til sidst på dagen kunne mærkes, at konditionen ikke var, som den plejede at være: - Jeg måtte puste lidt mere og sørge for, at det ikke blev min kondi, der skulle koste os sejren. Specielt med en dommer, hvor racens bevægelser var afgørende.

At Simone i det hele taget var med til udstillingen kun 10 uger efter at have født, siger meget om hendes dedikation og passion for sporten. For hende er det ikke bare en hobby, men en livsstil. - Graviditet og kejsersnit skal ikke stoppe mig fra at spæne rundt i ringen med Verner og have en fest, siger hun og tilføjer med et grin, at hun og Verner har et særligt bånd, som gør, at de altid giver deres bedste, uanset omstændighederne.

En lys fremtid for Verner

Med sin nye championtitel i hus har Verner allerede opnået meget for sin unge alder. Simone er overbevist om, at han har en lys fremtid foran sig. - Han er klassens glade dreng. Fjollet og skør, og samtidig en skødehund på 42 kilo, som stadig opfører sig som en hvalp, siger hun og tilføjer, at Verner er en ener, som hun nyder hvert eneste øjeblik med. - Det er noget helt unikt at have en hund, der i så ung en alder har opnået så meget både herhjemme og i udlandet. De hænger ikke på træerne, siger hun stolt.

På spørgsmålet om, hvad det næste mål er for Verner, svarer Simone med et glimt i øjet, at det er vigtigt at nyde de øjeblikke, de har sammen, og at fortsætte med at opbygge det, de allerede har opnået. - Vi har allerede fået meget mere, end hvad vi havde troet og håbet på i dag, så jeg er tilfreds. Jeg nyder bare hele rejsen, vi er på sammen og er så stolt af ham, siger hun.

En drøm blev til virkelighed

For Simone var dagen en drøm, der gik i opfyldelse. Hun havde håbet, at Verner på sin fødselsdag kunne udløse sin championtitel, men at det rent faktisk skete, var meget mere, end hun kunne have ønsket sig. - Jeg er bare mega stolt. Det er noget helt særligt, når det er ens eget opdræt, og man ser de resultater, man har arbejdet for, blive realiseret, afslutter Simone.

Med tårer i øjnene og Verner ved sin side forlod hun ringen som dagens store vinder – både som opdrætter, udstiller og mor.

Glæd dig til at læse alt om udstillingen i Roskilde i det næste nummer af HUNDEN!

Copyright Ridehesten.com

Læs også

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Første frist for tilmelding til Roskilde er mandag

Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

DKK har erklæret lørdag den 4. juni for national ”Hundens dag”

02-06-2016 15:00, af Kasper Larsson
Den 4. juni 2016 fejrer Dansk Kennel Klub Hundens Dag med arrangementer i hele landet og gode muligheder for at opleve mange af de forskellige hunderacer, som findes i Danmark.

Hjælp din hund sikkert igennem julen

08-12-2024 08:24, af Cecilie Friis Amstrup

Danskerne samles i stor stil i løbet af december til fejring af jul og nytår. De fleste familiehunde ser ud til at nyde julemåneden med fridage, julemad og ekstra opmærksomhed, men de ændrede vaner kan også stresse og være farlig for for nysgerrige hunde. Her får du Dansk Kennel Klubs gode råd til at få din hund sikkert igennem julemåneden.

Se billederne: De sødeste små chihuahua

10-05-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Er du til chihuahua så skulle dugøre dig selv en tjeneste og se galleriet her

Fredericia: Nye hunde er klar til dag to

09-02-2025 09:41, af Cecilie Friis Amstrup

På dag to i Fredericia skal en ny flok hunde ind og vise sig frem i ringen med målet om at slutte sig til gårsdagens finalister i Best in Show senere i dag. 

Roskilde aflyst

03-04-2020 12:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som mange nok havde ventet, er udstillingen i Roskilde aflyst

Roskilde endte med norsk jubel

14-05-2018 09:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En fantastisk hundeudstilling i Roskilde er overstået. Tilbage står oplevelsen af en veltrimmet udstilling i højt solskin

 

Sammen står vi stærkere for hundenes velfærd

23-10-2025 11:25, af Karina Green Damsgaard

Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.