Roskilde: BIR, baby og bravour

25-09-2024 17:10, af Cecilie Friis Amstrup

Lørdag den 21. september 2024 vil altid stå som en mindeværdig dag for Simone Storgaard og Birgitte S. Jensen fra Kennel GoldZone. På dagen, hvor deres golden retriever Verner fyldte to år, formåede han ikke kun at blive Bedst i Racen (BIR) ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde, men han opnåede også sin danske championtitel.

Copyright Ridehesten.com

Golden retreieveren Verner, der officielt hedder DKCH(U) KBHJV23 DKJUCH FUHOPEEU23 SKJCH SKNIJW24 SKNIJSW24 GoldZone Time To Shine, har igennem de seneste år markeret sig som en af de mest lovende unge Golden Retrievere i Danmark. Han har allerede samlet flere voksencertifikater, men ifølge reglerne kan en hund først opnå sin championtitel, når den er fyldt to år.

Derfor var det en ekstra speciel oplevelse for Verners ejer Simone Storgaard, at han til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde på sin 2-års fødselsdag lørdag den 21. september kunne sætte kronen på værket ved at blive Bedst i Racen (BIR) og opnå denne titel.

Copyright Ridehesten.com

Dommer Tino Pehar med DKCH(U) KBHJV23 DKJUCH FUHOPEEU23 SKJCH SKNIJW24 SKNIJSW24 GoldZone Time To Shine (ejet af Simone Storgaard), der blev BIR og DEVDHCH DKCH(U) Ratatouille Von Schnellenberg (ejet af Katja Wiegand), der blev BIM. 

Simone, som selv har opdrættet Verner sammen med sin mor, Birgitte, ved Kennel GoldZone, var naturligvis både stolt og rørt over hans præstation. - Det betyder helt vildt meget for mig. Jeg har haft champions før, men når det er ens eget opdræt, og man selv har haft hunden fra start, så er det noget helt specielt, siger Simone. For hende er det ikke bare en sejr i ringen, men et bevis på mange års dedikeret avlsarbejde og engagement i racen.

En imponerende rejse

Simone har været aktiv i hundeverdenen i mere end 18 år og har udstillet golden retrievere de sidste 12 år. Hun beskriver sig selv som en ægte hundeentusiast, og hendes engagement i racen har været med hende siden barnsben, hvor hun startede ud med at udstille sammen med sin mor. - Jeg har været med siden jeg var omkring 12 år, og det har bare fortsat lige siden. Det er ikke noget, jeg er blevet påtvunget, men en interesse, som altid har været der og som med tiden kun er vokset, forklarer hun.

For Simone er det en stor passion at være en del af hundeverdenen, og hun nyder det fællesskab og de venskaber, der opstår både i Danmark og i udlandet. - Selvom vi ikke altid er enige i bedømmelserne eller hvem der vinder, så er vi gode til at bakke hinanden op og glæde os på hinandens vegne. Der er en fantastisk stemning både i og uden for ringen, og det er det, der gør, at man har lyst til at komme igen og igen, siger hun.

Copyright Ridehesten.com

Der var hygge og god steming i "Golden-lejren" både før, under og efter bedømmelserne.

En personlig sejr

Selvom Verner allerede har opnået flotte resultater både nationalt og internationalt, var dagens sejr noget helt særligt for Simone. Ikke kun fordi Verner blev dansk champion, men også fordi det kun er 10 uger siden, hun fødte sin søn Lucas. - Jeg har haft en lille pause, men ikke en stor en. Det har nærmest bare været en sommerferie, ligesom alle andre har haft, siger Simone med et smil. Hun indrømmer dog, at det til sidst på dagen kunne mærkes, at konditionen ikke var, som den plejede at være: - Jeg måtte puste lidt mere og sørge for, at det ikke blev min kondi, der skulle koste os sejren. Specielt med en dommer, hvor racens bevægelser var afgørende.

At Simone i det hele taget var med til udstillingen kun 10 uger efter at have født, siger meget om hendes dedikation og passion for sporten. For hende er det ikke bare en hobby, men en livsstil. - Graviditet og kejsersnit skal ikke stoppe mig fra at spæne rundt i ringen med Verner og have en fest, siger hun og tilføjer med et grin, at hun og Verner har et særligt bånd, som gør, at de altid giver deres bedste, uanset omstændighederne.

En lys fremtid for Verner

Med sin nye championtitel i hus har Verner allerede opnået meget for sin unge alder. Simone er overbevist om, at han har en lys fremtid foran sig. - Han er klassens glade dreng. Fjollet og skør, og samtidig en skødehund på 42 kilo, som stadig opfører sig som en hvalp, siger hun og tilføjer, at Verner er en ener, som hun nyder hvert eneste øjeblik med. - Det er noget helt unikt at have en hund, der i så ung en alder har opnået så meget både herhjemme og i udlandet. De hænger ikke på træerne, siger hun stolt.

På spørgsmålet om, hvad det næste mål er for Verner, svarer Simone med et glimt i øjet, at det er vigtigt at nyde de øjeblikke, de har sammen, og at fortsætte med at opbygge det, de allerede har opnået. - Vi har allerede fået meget mere, end hvad vi havde troet og håbet på i dag, så jeg er tilfreds. Jeg nyder bare hele rejsen, vi er på sammen og er så stolt af ham, siger hun.

En drøm blev til virkelighed

For Simone var dagen en drøm, der gik i opfyldelse. Hun havde håbet, at Verner på sin fødselsdag kunne udløse sin championtitel, men at det rent faktisk skete, var meget mere, end hun kunne have ønsket sig. - Jeg er bare mega stolt. Det er noget helt særligt, når det er ens eget opdræt, og man ser de resultater, man har arbejdet for, blive realiseret, afslutter Simone.

Med tårer i øjnene og Verner ved sin side forlod hun ringen som dagens store vinder – både som opdrætter, udstiller og mor.

Glæd dig til at læse alt om udstillingen i Roskilde i det næste nummer af HUNDEN!

Copyright Ridehesten.com

Læs også

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Første frist for tilmelding til Roskilde er mandag

Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Novo kan opsnuse ulven

10-06-2018 08:30, af Camilla Tiefensee Schrøder

På årets Roskilde Dyrskue viser Danmarks eneste certificerede ulvehund, hvordan den bruger sin veltrænede snude til at finde ulvespor

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den legesyge pudel

26-07-2025 07:09, af Anne Birgitte Schilling

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.

1. maj sætter DKK fokus på at tage hensyn

25-04-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Farum Sogn og Dansk Kennel Klub sætter fokus på hundeejere og deres hundes ageren i naturen

Eksklusivt kursus for hundepassere

12-10-2017 15:57, af Marie Helene Rigård Rohleder

Dogley og Dansk Kennel Klub afholder et fagligt kursus for hundepassere med undervisning af en af Danmarks dygtigste instruktører. Kurset vil forberede dig på mange af de situationer, der kan opstå, når du passer fremmede hunde og dermed ruste dig bedre til ansvaret som hundepasser

Årets landseer er Virus

24-09-2022 14:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På udstillingen i Ballerup er Landseergården's Kissable Kelly blevet bedst i racen, og dermed har hun sikret sig titlen som årets landseer

 

Kampagne mod illegalt importerede hvalpe

03-05-2012 12:10, af Tine Luther
Et stigende antal hundehvalpe kommer illegalt over grænsen. Det er der mange problemer med – især i forhold til sygdomme og dyrevelfærd. Derfor har Dansk Kennel Klub, Fødevarestyrelsen og Den Danske Dyrlægeforening indgået et samarbejde om at bekæmpe ulovlig import af hundehvalpe.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse