30 titler og fødselsdag skal fejres

09-07-2025 06:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.

Copyright Ridehesten.com
Sofus er en ivrig deltager i Dansk Kennel Klubs Sirius-univers, hvor han sammen med sin ejer Margit Thomsen Nissen elsker at træne de forskellige øvelser. Med tiden er det blevet til hele 30 flotte titler. Foto: Margit Thomsen Nissen

Det hele begyndte med et opslag på Facebook. Margit Thomsen Nissen faldt i 2022 over en ny aktivitet i Dansk Kennel Klubs Sirius-univers og tænkte, at det måtte prøves. Hendes dengang et-årige dansk-svenske gårdhund, Sofus, var fuld af energi og gåpåmod, så de kastede sig ud i Sirius Slalom Challenge. De havde aldrig prøvet noget lignende, men det kunne jo ikke gå værre end, at de ikke bestod. Det gjorde de, og det blev starten på et eventyr. Nu har Sofus opnået hele 30 Sirius-titler, og i dag, den 9. juli, fylder han fire år.

Én rosette blev til mange
Sofus og Margit trænede hele den sommer tilbage i 2022. Slalomøvelserne blev øvet flittigt, og til sidst var det kun én øvelse, som drillede. Alligevel kunne de glæde sig over en sølvmedalje, et diplom og deres allerførste rosette. Den første succes blev en milepæl, der for alvor tændte gnisten hos både hund og ejer.

Sofus elskede træningen fra første sekund. Han var fuldt engageret og klar, så snart Margit fandt udstyret frem. Hans begejstring gjorde beslutningen let. De skulle naturligvis prøve flere af Sirius-universets udfordringer. Det ene prøvediplom tog det næste, og før de vidste af det, havde de nået titel nummer 30.

– Han elsker det. Og det smitter jo. Det lille glade ansigt med stjerner i øjnene, fortæller Margit.

Copyright Ridehesten.com
Den første Sirius-prøve, som Sofus var med i, var Sirius Slalom Challenge tilbage i 2022, hvor det blev til en sølvrosette. Foto: Margit Thomsen Nissen

Ikke proffer, men fulde af lyst
En af deres yndlingsaktiviteter er Sniffs Challenge, som er Sirius’ introduktion til duftarbejde. Her skal hunden søge efter skjulte dufte, enten godbidder eller æteriske olier. Sofus søger udelukkende efter godbidder, så der er ingen ambitioner om at blive ekspert. Men det gør ikke glæden mindre.

– Vi er bestemt ikke proffer, men han elsker det og er glad for at bruge snuden, siger Margit med et smil.

Træningen foregår i hverdagen og ofte på gåture eller udflugter. De opsøger forskellige miljøer og forstyrrelser, så Sofus lærer at arbejde i mange slags omgivelser. Det gør hver tur til en lille opdagelsesrejse og giver samtidig god snudetræning.

Hvad er Sirius Stjernehund?
Sirius Stjernehund er Dansk Kennel Klubs aktivitetsunivers, der gør det nemt og sjovt for hundeejere at dyrke samarbejde med deres hund uanset race, alder eller erfaring. Det består af forskellige discipliner som Sirius Den Gode Start, Sirius Familiehund, Sirius NoseWork eller Sirius Tricks. Fælles for dem alle er, at de styrker forholdet mellem hund og fører gennem leg, træning og fælles oplevelser.

Nogle aktiviteter er såkaldte “Challenges”, som kun er åbne i en begrænset periode. De bliver annonceret på forhånd og skaber ekstra spænding og fællesskab, når mange deltager samtidig. Andre discipliner er åbne hele tiden og kan trænes og afprøves løbende, når det passer den enkelte hundeejer. Det giver stor fleksibilitet og mulighed for at tilpasse træningen til hverdagens rytme.

Aktiviteterne findes i flere sværhedsgrader: bronze, sølv og guld. På den måde er der altid noget at arbejde hen imod, og det gør det muligt for både nye og erfarne hundeejere at finde udfordringer, der passer til deres niveau.

Sirius-universet er ikke en konkurrence, men en måde at skabe glæde og udvikling i hverdagen. Det handler ikke om at være hurtigst eller bedst, men om det gode samarbejde og den fælles begejstring.

En fødselsdag med stjernestatus
Sofus er blevet et vaskeægte Sirius-ikon. Fra den første sølvmedalje til titel nummer 30 har han og Margit bevæget sig fra nysgerrige begyndere til dedikerede deltagere. Og det stopper ikke her. De er allerede i gang med nye øvelser og glæder sig til de næste udfordringer.

I dag den 9. juli fylder Sofus fire år. Det bliver en særlig dag, ikke kun fordi han har fødselsdag, men også fordi han har opnået så meget gennem leg og læring. Glade øjne, logrende hale og stolthed i blikket er blevet hans varemærke.

– Det handler ikke om at være den bedste. Det handler om at være sammen og have det sjovt, lyder det fra Margit.

Og det er netop dét, Sirius Stjernehund handler om. Samvær, samarbejde og stjernestunder mellem hund og menneske.

Copyright Ridehesten.com
Når Sofus ikke træner Sirius, er han, som de fleste dansk-svenske gårdhunde, en ivrig rottejæger. Foto: Margit Thomsen Nissen

Læs også

Nyt nummer af HUNDEN er ude nu!

10-09-2025 07:00, af Redaktionen

Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.

Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.

Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.

 

 

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Mikael Tranholm på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 19:00, af Karina Green Damsgaard

Når Dansk Kennel Klub den 2. september slår dørene op til årets Hundevelfærdskonference, bliver det med et stærkt hold af oplægsholdere. En af dem er Mikael Tranholm, dyrlæge og ph.d., som siden januar 2024 har været en del af DKK’s veterinære team

Snehvid sejrsherre

20-06-2015 21:34, af Tine Luther
Dagens internationale udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub sluttede med dansk sejr. Best in Show blev samojedhunden Cabaka's Kiss The Rain.

Weekend i hundens tegn i Hillerød

04-05-2011 10:11, af Anne Kristine Tollestrup
Denne weekend slår Dansk Kennel Klub dørene op for en international udstilling i Hillerød.

Skal din hund med i landsdækkende oplysningskampagne?

03-08-2012 14:31, af Tine Luther
En lang række firmaer/hundeorganisationer, heriblandt Dansk Kennel Klub, er gået sammen om en landsdækkende kampagne, der skal sætte fokus på det at bruge enten refleks eller lys på sin hund, når man går tur med hunden i vintertiden. Hver år koster mangel på lys flere hunde skader eller i værste fald livet, og nogle gange rammes en ejer også af en bil.

Fuldt fokus i Fredericia

10-02-2024 15:22, af Anne Cecilie Sohl

På trods af nattens snestorm er godt 3000 hunde og ejere mødt op i Messe C, Fredericia til årets første store internationale udstilling. 

Nu er billederne fra Herning online

15-11-2024 12:12, af Cecilie Friis Amstrup

Så er billederne fra udstillingen i Herning kommet på hjemmesiden.

Vi hylder Paul Lawless

17-06-2022 11:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Heldigvis er danske udstillinger populære hos internationale dommere. Derfor kan Dansk Kennel Klub tiltrække nogle fornemme af slagsen. En af dem er irske Paul Lawless

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Store Hestedag 2025: Nye oplevelser, stærke traditioner og noget for både heste- og hundefolk

05-09-2025 13:45, af Helle Lyngfeldt

Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.