30 titler og fødselsdag skal fejres

09-07-2025 06:27

Cecilie Friis Amstrup

Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.

Copyright Hunden.dk
Sofus er en ivrig deltager i Dansk Kennel Klubs Sirius-univers, hvor han sammen med sin ejer Margit Thomsen Nissen elsker at træne de forskellige øvelser. Med tiden er det blevet til hele 30 flotte titler. Foto: Margit Thomsen Nissen
Nyheden fortsætter efter annoncen

Det hele begyndte med et opslag på Facebook. Margit Thomsen Nissen faldt i 2022 over en ny aktivitet i Dansk Kennel Klubs Sirius-univers og tænkte, at det måtte prøves. Hendes dengang et-årige dansk-svenske gårdhund, Sofus, var fuld af energi og gåpåmod, så de kastede sig ud i Sirius Slalom Challenge. De havde aldrig prøvet noget lignende, men det kunne jo ikke gå værre end, at de ikke bestod. Det gjorde de, og det blev starten på et eventyr. Nu har Sofus opnået hele 30 Sirius-titler, og i dag, den 9. juli, fylder han fire år.

Én rosette blev til mange
Sofus og Margit trænede hele den sommer tilbage i 2022. Slalomøvelserne blev øvet flittigt, og til sidst var det kun én øvelse, som drillede. Alligevel kunne de glæde sig over en sølvmedalje, et diplom og deres allerførste rosette. Den første succes blev en milepæl, der for alvor tændte gnisten hos både hund og ejer.

Sofus elskede træningen fra første sekund. Han var fuldt engageret og klar, så snart Margit fandt udstyret frem. Hans begejstring gjorde beslutningen let. De skulle naturligvis prøve flere af Sirius-universets udfordringer. Det ene prøvediplom tog det næste, og før de vidste af det, havde de nået titel nummer 30.

– Han elsker det. Og det smitter jo. Det lille glade ansigt med stjerner i øjnene, fortæller Margit.

Copyright Hunden.dk
Den første Sirius-prøve, som Sofus var med i, var Sirius Slalom Challenge tilbage i 2022, hvor det blev til en sølvrosette. Foto: Margit Thomsen Nissen

Ikke proffer, men fulde af lyst
En af deres yndlingsaktiviteter er Sniffs Challenge, som er Sirius’ introduktion til duftarbejde. Her skal hunden søge efter skjulte dufte, enten godbidder eller æteriske olier. Sofus søger udelukkende efter godbidder, så der er ingen ambitioner om at blive ekspert. Men det gør ikke glæden mindre.

– Vi er bestemt ikke proffer, men han elsker det og er glad for at bruge snuden, siger Margit med et smil.

Træningen foregår i hverdagen og ofte på gåture eller udflugter. De opsøger forskellige miljøer og forstyrrelser, så Sofus lærer at arbejde i mange slags omgivelser. Det gør hver tur til en lille opdagelsesrejse og giver samtidig god snudetræning.

Nyheden fortsætter efter annoncen

Hvad er Sirius Stjernehund?
Sirius Stjernehund er Dansk Kennel Klubs aktivitetsunivers, der gør det nemt og sjovt for hundeejere at dyrke samarbejde med deres hund uanset race, alder eller erfaring. Det består af forskellige discipliner som Sirius Den Gode Start, Sirius Familiehund, Sirius NoseWork eller Sirius Tricks. Fælles for dem alle er, at de styrker forholdet mellem hund og fører gennem leg, træning og fælles oplevelser.

Nogle aktiviteter er såkaldte “Challenges”, som kun er åbne i en begrænset periode. De bliver annonceret på forhånd og skaber ekstra spænding og fællesskab, når mange deltager samtidig. Andre discipliner er åbne hele tiden og kan trænes og afprøves løbende, når det passer den enkelte hundeejer. Det giver stor fleksibilitet og mulighed for at tilpasse træningen til hverdagens rytme.

Aktiviteterne findes i flere sværhedsgrader: bronze, sølv og guld. På den måde er der altid noget at arbejde hen imod, og det gør det muligt for både nye og erfarne hundeejere at finde udfordringer, der passer til deres niveau.

Sirius-universet er ikke en konkurrence, men en måde at skabe glæde og udvikling i hverdagen. Det handler ikke om at være hurtigst eller bedst, men om det gode samarbejde og den fælles begejstring.

En fødselsdag med stjernestatus
Sofus er blevet et vaskeægte Sirius-ikon. Fra den første sølvmedalje til titel nummer 30 har han og Margit bevæget sig fra nysgerrige begyndere til dedikerede deltagere. Og det stopper ikke her. De er allerede i gang med nye øvelser og glæder sig til de næste udfordringer.

I dag den 9. juli fylder Sofus fire år. Det bliver en særlig dag, ikke kun fordi han har fødselsdag, men også fordi han har opnået så meget gennem leg og læring. Glade øjne, logrende hale og stolthed i blikket er blevet hans varemærke.

– Det handler ikke om at være den bedste. Det handler om at være sammen og have det sjovt, lyder det fra Margit.

Og det er netop dét, Sirius Stjernehund handler om. Samvær, samarbejde og stjernestunder mellem hund og menneske.

Copyright Hunden.dk
Når Sofus ikke træner Sirius, er han, som de fleste dansk-svenske gårdhunde, en ivrig rottejæger. Foto: Margit Thomsen Nissen
Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout