Det hele begyndte med et opslag på Facebook. Margit Thomsen Nissen faldt i 2022 over en ny aktivitet i Dansk Kennel Klubs Sirius-univers og tænkte, at det måtte prøves. Hendes dengang et-årige dansk-svenske gårdhund, Sofus, var fuld af energi og gåpåmod, så de kastede sig ud i Sirius Slalom Challenge. De havde aldrig prøvet noget lignende, men det kunne jo ikke gå værre end, at de ikke bestod. Det gjorde de, og det blev starten på et eventyr. Nu har Sofus opnået hele 30 Sirius-titler, og i dag, den 9. juli, fylder han fire år.
Én rosette blev til mange
Sofus og Margit trænede hele den sommer tilbage i 2022. Slalomøvelserne blev øvet flittigt, og til sidst var det kun én øvelse, som drillede. Alligevel kunne de glæde sig over en sølvmedalje, et diplom og deres allerførste rosette. Den første succes blev en milepæl, der for alvor tændte gnisten hos både hund og ejer.
Sofus elskede træningen fra første sekund. Han var fuldt engageret og klar, så snart Margit fandt udstyret frem. Hans begejstring gjorde beslutningen let. De skulle naturligvis prøve flere af Sirius-universets udfordringer. Det ene prøvediplom tog det næste, og før de vidste af det, havde de nået titel nummer 30.
– Han elsker det. Og det smitter jo. Det lille glade ansigt med stjerner i øjnene, fortæller Margit.
Ikke proffer, men fulde af lyst
En af deres yndlingsaktiviteter er Sniffs Challenge, som er Sirius’ introduktion til duftarbejde. Her skal hunden søge efter skjulte dufte, enten godbidder eller æteriske olier. Sofus søger udelukkende efter godbidder, så der er ingen ambitioner om at blive ekspert. Men det gør ikke glæden mindre.
– Vi er bestemt ikke proffer, men han elsker det og er glad for at bruge snuden, siger Margit med et smil.
Træningen foregår i hverdagen og ofte på gåture eller udflugter. De opsøger forskellige miljøer og forstyrrelser, så Sofus lærer at arbejde i mange slags omgivelser. Det gør hver tur til en lille opdagelsesrejse og giver samtidig god snudetræning.
Hvad er Sirius Stjernehund?
Sirius Stjernehund er Dansk Kennel Klubs aktivitetsunivers, der gør det nemt og sjovt for hundeejere at dyrke samarbejde med deres hund uanset race, alder eller erfaring. Det består af forskellige discipliner som Sirius Den Gode Start, Sirius Familiehund, Sirius NoseWork eller Sirius Tricks. Fælles for dem alle er, at de styrker forholdet mellem hund og fører gennem leg, træning og fælles oplevelser.
Nogle aktiviteter er såkaldte “Challenges”, som kun er åbne i en begrænset periode. De bliver annonceret på forhånd og skaber ekstra spænding og fællesskab, når mange deltager samtidig. Andre discipliner er åbne hele tiden og kan trænes og afprøves løbende, når det passer den enkelte hundeejer. Det giver stor fleksibilitet og mulighed for at tilpasse træningen til hverdagens rytme.
Aktiviteterne findes i flere sværhedsgrader: bronze, sølv og guld. På den måde er der altid noget at arbejde hen imod, og det gør det muligt for både nye og erfarne hundeejere at finde udfordringer, der passer til deres niveau.
Sirius-universet er ikke en konkurrence, men en måde at skabe glæde og udvikling i hverdagen. Det handler ikke om at være hurtigst eller bedst, men om det gode samarbejde og den fælles begejstring.
En fødselsdag med stjernestatus
Sofus er blevet et vaskeægte Sirius-ikon. Fra den første sølvmedalje til titel nummer 30 har han og Margit bevæget sig fra nysgerrige begyndere til dedikerede deltagere. Og det stopper ikke her. De er allerede i gang med nye øvelser og glæder sig til de næste udfordringer.
I dag den 9. juli fylder Sofus fire år. Det bliver en særlig dag, ikke kun fordi han har fødselsdag, men også fordi han har opnået så meget gennem leg og læring. Glade øjne, logrende hale og stolthed i blikket er blevet hans varemærke.
– Det handler ikke om at være den bedste. Det handler om at være sammen og have det sjovt, lyder det fra Margit.
Og det er netop dét, Sirius Stjernehund handler om. Samvær, samarbejde og stjernestunder mellem hund og menneske.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
På trods af nattens snestorm er godt 3000 hunde og ejere mødt op i Messe C, Fredericia til årets første store internationale udstilling.
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Søndag i Vejen bød trods nogle mørke skyer og få regnbyger, på meget mere solskin og varme, til de mange engagerede hunde og førere.
I weekenden afholder Dansk Kennel Klub årets store hunde-event HUND I FOKUS i og omkring Mørkøv Hallen – en aktiv oplevelse for hele familien OG hunden
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?