30 titler og fødselsdag skal fejres

09-07-2025 06:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.

Copyright Ridehesten.com
Sofus er en ivrig deltager i Dansk Kennel Klubs Sirius-univers, hvor han sammen med sin ejer Margit Thomsen Nissen elsker at træne de forskellige øvelser. Med tiden er det blevet til hele 30 flotte titler. Foto: Margit Thomsen Nissen

Det hele begyndte med et opslag på Facebook. Margit Thomsen Nissen faldt i 2022 over en ny aktivitet i Dansk Kennel Klubs Sirius-univers og tænkte, at det måtte prøves. Hendes dengang et-årige dansk-svenske gårdhund, Sofus, var fuld af energi og gåpåmod, så de kastede sig ud i Sirius Slalom Challenge. De havde aldrig prøvet noget lignende, men det kunne jo ikke gå værre end, at de ikke bestod. Det gjorde de, og det blev starten på et eventyr. Nu har Sofus opnået hele 30 Sirius-titler, og i dag, den 9. juli, fylder han fire år.

Én rosette blev til mange
Sofus og Margit trænede hele den sommer tilbage i 2022. Slalomøvelserne blev øvet flittigt, og til sidst var det kun én øvelse, som drillede. Alligevel kunne de glæde sig over en sølvmedalje, et diplom og deres allerførste rosette. Den første succes blev en milepæl, der for alvor tændte gnisten hos både hund og ejer.

Sofus elskede træningen fra første sekund. Han var fuldt engageret og klar, så snart Margit fandt udstyret frem. Hans begejstring gjorde beslutningen let. De skulle naturligvis prøve flere af Sirius-universets udfordringer. Det ene prøvediplom tog det næste, og før de vidste af det, havde de nået titel nummer 30.

– Han elsker det. Og det smitter jo. Det lille glade ansigt med stjerner i øjnene, fortæller Margit.

Copyright Ridehesten.com
Den første Sirius-prøve, som Sofus var med i, var Sirius Slalom Challenge tilbage i 2022, hvor det blev til en sølvrosette. Foto: Margit Thomsen Nissen

Ikke proffer, men fulde af lyst
En af deres yndlingsaktiviteter er Sniffs Challenge, som er Sirius’ introduktion til duftarbejde. Her skal hunden søge efter skjulte dufte, enten godbidder eller æteriske olier. Sofus søger udelukkende efter godbidder, så der er ingen ambitioner om at blive ekspert. Men det gør ikke glæden mindre.

– Vi er bestemt ikke proffer, men han elsker det og er glad for at bruge snuden, siger Margit med et smil.

Træningen foregår i hverdagen og ofte på gåture eller udflugter. De opsøger forskellige miljøer og forstyrrelser, så Sofus lærer at arbejde i mange slags omgivelser. Det gør hver tur til en lille opdagelsesrejse og giver samtidig god snudetræning.

Hvad er Sirius Stjernehund?
Sirius Stjernehund er Dansk Kennel Klubs aktivitetsunivers, der gør det nemt og sjovt for hundeejere at dyrke samarbejde med deres hund uanset race, alder eller erfaring. Det består af forskellige discipliner som Sirius Den Gode Start, Sirius Familiehund, Sirius NoseWork eller Sirius Tricks. Fælles for dem alle er, at de styrker forholdet mellem hund og fører gennem leg, træning og fælles oplevelser.

Nogle aktiviteter er såkaldte “Challenges”, som kun er åbne i en begrænset periode. De bliver annonceret på forhånd og skaber ekstra spænding og fællesskab, når mange deltager samtidig. Andre discipliner er åbne hele tiden og kan trænes og afprøves løbende, når det passer den enkelte hundeejer. Det giver stor fleksibilitet og mulighed for at tilpasse træningen til hverdagens rytme.

Aktiviteterne findes i flere sværhedsgrader: bronze, sølv og guld. På den måde er der altid noget at arbejde hen imod, og det gør det muligt for både nye og erfarne hundeejere at finde udfordringer, der passer til deres niveau.

Sirius-universet er ikke en konkurrence, men en måde at skabe glæde og udvikling i hverdagen. Det handler ikke om at være hurtigst eller bedst, men om det gode samarbejde og den fælles begejstring.

En fødselsdag med stjernestatus
Sofus er blevet et vaskeægte Sirius-ikon. Fra den første sølvmedalje til titel nummer 30 har han og Margit bevæget sig fra nysgerrige begyndere til dedikerede deltagere. Og det stopper ikke her. De er allerede i gang med nye øvelser og glæder sig til de næste udfordringer.

I dag den 9. juli fylder Sofus fire år. Det bliver en særlig dag, ikke kun fordi han har fødselsdag, men også fordi han har opnået så meget gennem leg og læring. Glade øjne, logrende hale og stolthed i blikket er blevet hans varemærke.

– Det handler ikke om at være den bedste. Det handler om at være sammen og have det sjovt, lyder det fra Margit.

Og det er netop dét, Sirius Stjernehund handler om. Samvær, samarbejde og stjernestunder mellem hund og menneske.

Copyright Ridehesten.com
Når Sofus ikke træner Sirius, er han, som de fleste dansk-svenske gårdhunde, en ivrig rottejæger. Foto: Margit Thomsen Nissen

Læs også

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

Når mennesket leger vorherre

25-09-2013 14:53, af Tine Luther
I dag har Fødevareministeriet udsendt "Rapport fra arbejdsgruppen vedrørende avl af dyr". Se statements fra Dansk Kennel Klub og Den Danske Dyrlægeforening med punktvise kommentarer til rapporten i denne nyhed.

Sund hundeavl i Danmark

03-06-2025 13:33, af Cecilie Friis Amstrup

En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.

Grand Danois blev dagens hund ved lørdagens Store Hestedag

03-09-2017 15:04, af Camilla Tiefensee Schrøder

Dansk Kennel Klub holder åben bedømmelse af hunde ved Store Hestedag på Roskilde Dyrskueplads. Alle kan være med, og lørdag var det 11-årige Vanessa, som vandt titlen ”dagens hund” med grand danoisen Herbert

5500 hunde mødes i Ballerup

12-06-2012 12:24, af Tine Luther
I weekenden den 16.-17. juni afholder Dansk Kennel Klub international udstilling i Topdanmark Hallen i Ballerup. Over 200 forskellige racer dyster i udstillingsringene. Desuden bliver der afviklet konkurrencer i lydighed, agility og rallylydighed.

Tusindvis af hunde mødes i Fredericia

06-02-2012 08:46, af Tine Luther
Dansk Kennel Klub afholder international hundeudstilling med over 3.000 hunde fordelt på 221 racer i Messe C Fredericia i dagene 11. og 12. februar. Både dommere og hunde kommer fra hele Europa.

1. maj sætter DKK fokus på at tage hensyn

25-04-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Farum Sogn og Dansk Kennel Klub sætter fokus på hundeejere og deres hundes ageren i naturen

Fuldt fokus i Fredericia

10-02-2024 15:22, af Anne Cecilie Sohl

På trods af nattens snestorm er godt 3000 hunde og ejere mødt op i Messe C, Fredericia til årets første store internationale udstilling. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fart og fællesskab til lure coursing i Myndeklubben

07-07-2025 10:43, af Cecilie Friis Amstrup

Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Må min hund spise kirsebær?

27-07-2017 09:48, af Anne Ekenberg

Kirsebærrene falder næsten af sig selv ned i munden på mig, når jeg ryster en gren. Store, runde og med den smukkeste vinrøde – ja næste sorte – farve smager de vidunderligt. Stenene spytter jeg ud i hånden, og det er der en god grund til

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet