Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.

Copyright Ridehesten.com
Nemo og jeg var afsted på tur ned gennem Europa med endestation i Portugal. Foto: Linn Radsted

Jeg har længe drømt om en vinter sydpå sammen med min pelsven. Et eventyr kun for os hvor vi havde tid til at opleve, nyde solen og bare nyde livet sammen. Generelt er jeg sjældent den bekymrede type, men at krydse 3300 kilometer gennem Europa alene i bil og at tage sin knapt 13 år gamle hund med på langtur alene kræver alligevel både lidt planlægning, overvejelser og for at være helt ærlig også lidt mod. 

Godt nok er jeg vant til at rejse og bruge meget tid i udlandet, og godt nok er Nemo også vant til et liv på farten og derfor også forholdsvis nem at have med, men alligevel var der en række forbehold som gjorde, at det altså ikke “bare” var lige at tage af sted. Blandt andet at jeg ikke er fan af at køre bil på de tyske motorveje, at Nemo efter et slemt overfald som yngre desværre ikke er super god med hunde, han ikke kender, og endeligt at vintermånederne er vores absolut største højsæson i DogCoach. Men venter man på det helt rigtige tidspunkt, så kommer man jo aldrig af sted. Så da årets sidste levering var landet trygt på lageret i efteråret, pakkede jeg bilen og startede på eventyret ned gennem Europa mod Algarve. 

Praktiske løsninger på farten
Noget af det, jeg havde forberedt godt forud for turen, var, udover vacciner og pas, også at finde en løsning på, hvordan jeg fik fragtet BARF med på turen. Mad på frost til fire måneder er jo lidt en udfordring. Løsningen blev dampkogt BARF, som er pakket i pølser, og som kan opbevares uden at være på køl, og desuden havde jeg en køleboks med til tilslutning i bil og til strøm, når vi overnattede.

Med på turen var også den særlige rygsæk, hvor Nemo kan sidde og kigge ud af siden, og som gjorde det muligt at tage ham med på længere ture, eller at kunne tage ham op, hvis vi pludselig var steder med lidt for mange løse hunde eller for meget virak. Rygsækken havde vi naturligvis trænet lidt med hjemmefra, og han var derfor også helt tryg ved den, og faktisk satte han sig selv ned, når han lige havde brug for at komme op og få en pause en gang imellem.

Copyright Ridehesten.com
Vi oplevede mange smukke og fantastiske ting sammen på vores rejse. Foto: Linn Radsted

3300 km ned gennem Europa
Jeg vidste, at turen i bilen ville blive lang, og at vi var nødt til at tilpasse den, så vi havde pause-dage og fik oplevelser og tid undervejs til, at jeg også kunne nå at arbejde. Heldigvis er vi i DogCoach i forvejen 100% remote og digitale, hvilket betyder, at jeg kan arbejde, hvor jeg vil. På vores vej gennem både Tyskland og Holland fik vi også lejlighed til at besøge hundevenner, møde nogle af vores dygtige DogCoach ambassadører og besøge udvalgte forhandlere. Så det blev et mix af arbejde og oplevelser. Typisk valgte jeg at køre fem til seks timer og komme frem inden det blev mørkt, for så var der også tid til gåtur, aftensmad, arbejde og hygge. De fleste overnatningssteder bookede jeg gennem Airbnb. Her kan du bedre finde steder med natur, og du kan skrive forud, at du kommer med en hund, der ikke er tryg ved andre hunde. Dette viste sig at være en effektiv strategi, og jeg blev mødt med stor forståelse og tilpasning til Nemo.  

Netop sådan et lille Airbnb stødte vi på i Dordogne i den sydlige del af Frankrig, hvor et sødt ægtepar havde to tiny houses, som de lejede ud. De havde selv en større hund, som værtinden fortalte, var meget sød og nem med andre, hvilket desværre ikke altid er en garanti for, at Nemo også er sød og nem, men vi valgte at teste det med en lille fælles gåtur. Heldigvis tacklede begge hunde det flot, og det endte med et ægte venskab mellem både hunde og mennesker. Faktisk hyggede vi os så meget i Frankrig i vores 11 m2 lille hytte, at vi endte med at blive en fuld uge, inden vi tog videre. Frankrig var et ægte hit. Nemo nød haven og det lille hus, og vi fik begge en pause i solen med masser af ture rundt i de smukke franske landsbyer.

Copyright Ridehesten.com
Kysterne i Algarve er helt i særklasse, og vi nød at opleve dem sammen. Foto: Linn Radsted

Vi gjorde det!
Herefter havde vi frisk energi og krydsede Spanien på bare 24 timer. Jeg har tidligere brugt meget tid i den nordlige del af Portugal, og jeg kom også med en agenda om at undersøge mulighederne for at kunne producere en del af DogCoach tøjet i Portugal i fremtiden. Vi krydsede derfor grænsen i den nordlige del af landet, hvor de fleste fabrikker ligger, og derfor kom følelsen af at komme endeligt over målstregen først en uges tid senere. Jeg skrev følgende på min Facebook væg den 17. november: “Så ramte vi endelig Portugal. Og det følte som en milepæl, da vi kørte ind i Ericeira til en fuldstændig magisk solnedgang. Vi gjorde det”

På trods af bekymringer, praktiske udfordringer og alt det, som man må tage med på rejser, så var det at stå der på kanten til havet ved et af mine absolut favoritsteder i hele verden, og at kunne dele øjeblikket med min seje vuf, noget jeg har haft drømt om i mange år.

Efter skønne dage i Ericeira fortsatte vi til rejsens slutdestination, nemlig en lille by i den sydlige del af Algarve. Jeg havde valgt at tage længere mod syd for at være sikker på mest mulig varme og sol. Området var helt ukendt, og jeg vidste ikke meget andet, end at haven var indhegnet, hvilket er ret svært at finde i Portugal. Heldigvis viste det sig, at den lille lokale landsby var præcis alt det, jeg havde drømt om. Her fik vi tre solrige måneder, hvor min gamle let gigtplagede makker livede op i en grad, som gjorde ham nærmest umulig at gå træt i den omkringliggende nationalpark, og hvor jeg nød at se ham storme ud i haven til solpladsen hver eneste dag. 

Copyright Ridehesten.com
Sydens sol har virkelig gjort underværker for Nemo, som her på sine ældre dage har været plaget af gigt. Foto: Linn Radsted

Tryghed, ansvar og eventyr med hund i Portugal
Generelt er man naturligvis altid mere opmærksom, når man rejser alene, og alene med en hund føler jeg ansvaret endnu større, for skulle der ske noget med mig, ville min hund jo være helt alene. 

Heldigvis er Portugal et nemt land at navigere i, og hunde er velkommen mange steder også på restauranter m.m. De seneste år har portugiserne endda også lært hundesnoren bedre at kende, hvilket betød langt færre løse hunde end frygtet. Jeg hørte, at man rent faktisk kunne komme i fængsel, hvis ens hund var løs og gjorde skade på andre. Om det er sandt, ved jeg ikke. 

Vel hjemme igen ser jeg tilbage på eventyret med stor taknemmelighed. Selvom det naturligvis har krævet langt mere end blot at hoppe ombord på et fly, er der ikke noget, jeg ved bedre, end at kunne tage min bedste ven med ud i verden og skabe endnu flere minder sammen. 

Læs også

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

5 tip til en hunde-sikker efterårshave

24-10-2025 14:40, af Agria

I efteråret kan haven, stadig, være et eldorado for både haveejere og deres hunde. Men selv om du har et sikkert hegn rundt om din grund, er der alligevel ind imellem grund til at holde et holde ekstra øje med hunden, for inde i haven kan der være både planter og redskaber, der er farlige for din firbenede ven. Se Agrias 5 tip til en hundesikker efterårshave

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

Nu er billederne fra Fredericia online

13-02-2025 08:12, af Cecilie Friis Amstrup

Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.

Få et forspring i hundebranchen: Lær AI på ny Workshop

01-05-2024 10:15, af Anne Cecilie Sohl

Hvad skal der til for at lykkes som succesfuld virksomhed i hundebranchen anno 2024? Og hvordan griber man som virksomhedsejer bedst et presset marked an?

DKK og Dyrenes Beskyttelse mangler blandt andet bure til ukrainske hunde

15-03-2022 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub er naturligvis også gået ind i arbejdet for at hjælpe hundene i Ukraine. Sammen med blandt andre Dyrenes Beskyttelse efterlyser de nu bure i alle mulige slags

Vinder af årets sidste DKK-udstilling

06-11-2011 18:43, af Tine Luther
I dag, søndag, afviklede Dansk Kennel Klub årets sidste udstilling. Stedet var Herning – og vinderen en mops.

Fokus på hunde i GO'aften Danmark

19-02-2014 09:01, af Anne Kristine Tollestrup
Ifølge Den Danske Dyrlægeforening og Dansk Kennel Klub, bliver 12 hunde aflivet hver dag – fordi deres ejere ikke længere magter, at tage sig af dem.

Nu kan du få din historie i Magasinet HUNDEN

04-07-2018 13:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du en god historie med din hund, så kan du sende den til os, og det kan være, den finder vej til bladets spalter

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

En festlig lørdag i Herning

08-11-2025 21:30, af Karina Green Damsgaard

Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede

Derfor skal din hund til tandlægen

10-11-2025 12:00, af Vetgruppen

Det er ikke kun mennesker, der har brug for at gå til tandlæge. Din hund har sommetider også brug for at få tjekket bisserne, få fjernet tandsten og tjekket, at alt ser ok ud. En sund hundemund sænker risikoen for mund- og tandsygdomme og problemer med tænderne i fremtiden.