Den smukke bracco italiano EUJW23 WJW23 NLCH DKCH Olympos Il Mio Eolo Dio del Vento imponerede dommerne og tog titlen som Best in Show på sidste udstillingsdag i Roskilde, arrangeret af Dansk Kennel Klub. Hunden er ejet af hollandske Sonja Weber og er opdrættet af de danske opdrættere John Finnich Pedersen og Gitte Finnich Pedersen.
I Store Ring var det den erfarne dommer Nina Karlsdotter, der foretog dagens afgørelse. Hun var særligt begejstret for hundens elegante fremtoning og stærke bevægelser, som gjorde den til en klar vinder blandt de mange flotte hunde, der var samlet til konkurrencen.
Bracco italiano er en italiensk jagthunderace kendt for sine fremragende evner som stående fuglehund. Racen kombinerer elegance og styrke og er værdsat for sin venlige og samarbejdsvillige natur, hvilket gør den populær både som jagtkammerat og familiehund. Med sejren i Roskilde markerer Olympos Il Mio Eolo Dio del Vento sig som en af de mest succesfulde bracco italianos i Europa, og søndagens præstation understreger dens høje kvalitet og potentiale i udstillingsringen.
Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.
Den smukke og elegante samojedehund Bullet imponerede dommerne og publikum og sikrede sig sejren i en af årets mest prestigefyldte konkurrencer.
Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.
En fantastisk hundeudstilling i Roskilde er overstået. Tilbage står oplevelsen af en veltrimmet udstilling i højt solskin
Et besøg på dyrskuet i Roskilde er et must for mange danske dyrefolk. I weekenden er det igen blevet tid til det traditionsrige skue. Her på hunden.dk glæder vi os over, at også hunden er talstærkt repræsenteret på årets skue
Dansk Kennel Klub kan nu afsløre, at den amerikanske rapper Snoop Dogg vil kaste stjernestøv over European Dog Show i Herning.
Danmark mistede ikke kun en prins i går aftes, da Prins Henrik sov ind på Fredensborg. Vi mistede også et hundemenneske, som blandt andet var protektor for Dansk Kennel Klub
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
TV-vært Puk Elgård og evolutionsbiolog Anders Kofoed har sammen skrevet en ny bog, som dykker ned i den fascinerende relation mellem mennesker og hunde
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den grønlandske slædehund har i årtusinder været en uundværlig del af den grønlandske kultur, men i dag er racen truet. Projektet QIMMEQHealth arbejder for at studere og forbedre hundenes sundhed samt at sikre dem en fremtid.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere
Dyreværnet har netop købt Søndergaard Hunde- og Kattepension i Kolding, som fremover skal drives som internat for hunde, katte og smådyr samt pension for hunde, præcis som Dyreværnets internat og pension i Rødovre.