Passion blev til fælles projekt på Dansk Kennel Klubs grunduddannelse

08-10-2024 09:51, af Cecilie Friis Amstrup

To ægtepar har valgt at tage Dansk Kennel Klubs grunduddannelse sammen for at kombinere deres kærlighed til hunde og træning. Med store planer for fremtiden ønsker de at skabe aktive træningsmiljøer og dele deres viden med andre hundeejere.

Copyright Ridehesten.com
Jimmy og Sara Wilki (t.v.) og Cecilie og Rasmus Friis Amstrup (t.h.) er to sæt ægtepar, som har valgt at starte sammen på Dansk Kennel Klubs grunduddannelse for at blive hundeinstruktører.

Dansk Kennel Klubs grunduddannelse for hundeinstruktører har altid tiltrukket hundeejere med en passion for træning og hundevelfærd. Denne gang er ingen undtagelse, men dette års hold skiller sig ud – to ægtepar har nemlig valgt at tage rejsen sammen. Sara og Jimmy Wilki fra Middelfart, samt Cecilie og Rasmus Friis Amstrup fra Bryrup, har besluttet at kombinere deres kærlighed til hinanden og deres hunde ved at tage skridtet mod at blive hundeinstruktører i Dansk Kennel Klub. 

Fra hvalpetræning til instruktøruddannelse 

For Sara og Jimmy begyndte rejsen med deres welsh corgi pembroke, Marley. Sara fortæller: - Det er Marleys skyld, at vi er her – han skabte interessen. 

Parret havde tidligere haft dansk-svenske gårdhunde, men det var først med Marley, at de for alvor begyndte at gå til træning. Jimmy supplerer: - Da vi fik Marley, startede vi til hvalpetræning hos Pia og Trine i Allesø og unghundetræning hos Lene i Middelfart, og vi synes, det var rigtig interessant. Vi synes også, det kunne være fedt at have en spændende hobby sammen. 

Copyright Ridehesten.com
Jimmy Wilki forklarer, hvordan den praktise øvelse skal udføres, mens underviser Mette Aunsberg holder hans corgi, Marley, der følger nøje med.

Den fælles interesse har udviklet sig til en større vision for parret. - Vores drøm er at købe en gård med plads, hektar og lader til at skabe et hundecentrum i Middelfart," fortæller Jimmy med et glimt i øjet. De ser muligheder i at udvide de eksisterende træningstilbud i deres lokalområde, der i øjeblikket stopper ved unghundetræning. Sara tilføjer: - Vi vil gerne være med til at udvide tilbuddet med fx familiehundetræning og DKK's Sirius-program. Jeg er også hundefrisør, så vi kunne måske afholde mini-kurser i pelspleje. 

Fordele og ulemper ved at være to 

At tage uddannelsen som par har sine fordele. Parrene har mulighed for at sparre med hinanden, både under og efter undervisningen. - Når der er noget, vi bliver forvirrede over, kan vi finde svarene sammen og snakke om det, siger Jimmy, og Sara nikker samtykkende: - Vi kan også teste det af derhjemme. 

Men det er ikke uden udfordringer. - Det kan dog også være en ulempe, hvis vi begge er forvirrede på samme tid, griner Jimmy, og Sara forklarer: - Vi tænker ikke ens, men Jimmy er god til at dele tingene op og tage ét skridt ad gangen, hvilket er en fordel, når vi står på træningspladsen. 

Copyright Ridehesten.com
Der er fuld fokus på Sara Wilki fra hendes corgi Maggie, når kontaktøvelserne skal indlæres.

En weekend fyldt med læring og refleksion 

For både Sara og Jimmy samt Cecilie og Rasmus har weekendens uddannelsesmodul været en øjenåbner. - Det er et godt forløb, og det er rigtig rart at få formålet med de praktiske øvelser med, fortæller Sara. 

Jimmy supplerer: - Vi har stiftet bekendtskab med nogle af øvelserne før, når vi går 'føl' ude på træningspladsen, men det er rart at få dem opdelt og penslet ud. 

Rasmus Friis Amstrup, der er på uddannelsen sammen med sin kone Cecilie og deres to golden retrievere, Odin og Ronja, er enig: - Det har været fedt at få teorien bag træningsøvelserne. Det giver en helt anden forståelse af, hvorfor vi gør, som vi gør, og hvad der ligger bag. For Cecilie og Rasmus handler det om at forstå deres hunde bedre og kunne videregive denne viden til andre hundeejere. 

Copyright Ridehesten.com
Golden retrieveren Odin er i fuld firspring rundt om Rasmus Friis Amstrup.

En spændende fremtid som instruktører 

Begge par har store planer for fremtiden, når de er færdige som DKK-instruktører. For Sara og Jimmy handler det om at skabe et aktivt træningsmiljø i deres lokalområde. - Vi vil gerne bidrage til hundevelfærden og hjælpe hundeejere med at få det bedste frem i deres hunde, fortæller Sara. 

Med det engagement og de visioner, som både Sara og Jimmy samt Cecilie og Rasmus udviser, tegner det til, at Dansk Kennel Klub får endnu en generation af dygtige instruktører, som er klar til at videreformidle viden og passion til hundeejere over hele landet. 

Læs også

Vinterferien skydes i gang med udstilling og hundeglæde – logrende haler, jubilæum og oplevelser for hele familien.

Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.

SIDSTE FRIST: Skal du med til Fredericia?

Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

Nye instruktører startede deres rejse hos DKK

04-10-2024 09:31, af Cecilie Friis Amstrup

Nye kursister på Dansk Kennel Klubs grundinstruktøruddannelse begyndte deres rejse mod at blive hundeinstruktører med en blanding af teoretisk undervisning og praktiske øvelser. 

DKK’s efteruddannelse for instruktører gav pote

03-10-2017 12:23, af Marie Helene Rigård Rohleder

I weekenden var 133 DKK’s instruktører samlet på Askov Højskole til et par lærerige dage med workshops og foredrag, så de kunne vende endnu klogere hjem til deres hundetræning

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.