Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

Copyright Ridehesten.com
Nyudklækkede DKK instruktører fejrede i weekenden, at næsten et års studie kulminerede med praktisk eksamen og er nu klar til at træne danske hundeejere ude på træningspladserne. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Denne weekend blev noget ganske særligt for 19 dedikerede hundefolk, der kunne fejre, at de nu kan kalde sig færdiguddannede instruktører hos Dansk Kennel Klub. Efter næsten et års undervisning, praktiske øvelser og hjemmearbejde kulminerede det hele med en praktisk eksamen på DKK Vilhelmsborg, hvor de nyuddannede fik lov at vise alt det, de har lært.

Flittig opbakning fra hundeejere
Hele 85 hunde og deres ejere var mødt op for at støtte de kommende instruktører i deres eksamen. Både hvalpe, unghunde og voksne hunde stod klar til at deltage i undervisningen, så de nye instruktører fik mulighed for at arbejde med mange forskellige typer hunde, præcis som det kommer til at ske ude på træningspladserne fremover.

DKK kvitterede for opbakningen med kaffe, kage og masser af taknemmelighed over den store støtte fra de fremmødte.

Drømmen om at gøre en forskel
For Signe Ahrenberg Matzen fra Elitehunden, Anni Bach Høj fra DKK Kreds 6 og Johanne Jacobsen fra Skovhusets Hundepension og Kennel var det kærligheden til hunde og lysten til at undervise, der drev dem til at tage uddannelsen.

Jeg begyndte at interessere mig for, hvad det egentlig er, der sker, når samarbejdet mellem hund og ejer pludselig lykkes, og så fandt jeg ud af, at jeg virkelig godt kan lide at undervise. Kombinationen af kærlighed til hunde og glæden ved at formidle var helt rigtig for mig, fortæller Signe. 

Anni blev fanget af øjeblikket, hvor hund og ejer pludselig forstår hinanden: – Min fascination starter, når jeg ser blikket i hundens øjne, når noget går op for den. Samtidig kan jeg mærke, hvordan det også rykker noget i mig selv. At kunne give den oplevelse videre til andre føles som noget helt særligt, lyder det fra hende.

For Johanne handlede det især om at få fyldt et fagligt hul: – Jeg arbejder med hunde hver dag i vores hundepension, hvor vi får mange forskelligartede hunde ind. Men jeg kunne mærke, at jeg manglede mere viden om adfærd og motivation. Selvom det ikke er decideret træning, så arbejder vi jo hele tiden med hundene, og det har været vigtigt for mig at få en solid grundviden, siger hun. 

Øjenåbnere og personlige sejre
Uddannelsen har budt på mange aha-oplevelser undervejs. Anni oplevede, hvordan hun gik fra at ”lokke” sin hund til at få den til selv at tænke sig frem.
– Jeg har fået en helt ny indsigt i, hvordan jeg kan bygge øvelser op med fri shaping, og samtidig har jeg lært at formidle det, så det er kursisterne, der får succesoplevelsen med deres hunde, fortæller hun.

Signe fremhæver den enorme læring, der lå i at se de andre kursister arbejde med deres hunde. – Jeg har fundet ud af, hvor meget man kan lære af hinanden. Man kommer virkelig hjem og tænker: Nå ja, sådan kunne man også gøre. Så opdager man, at man aldrig bliver færdig med at udvikle sig i det her arbejde. På den gode måde, smiler hun. 

Copyright Ridehesten.com
Signe Ahrenberg Matzen lytter opmærksomt på, hvad kursisten fortæller - det er nemlig en stor del af det at være instruktør. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Johanne beskriver forløbet som en stor øjenåbner. – Det har givet mig en helt anden bevidsthed om, hvad jeg egentlig gør i det daglige arbejde med hundene. Det er noget, jeg virkelig kan bygge videre på, siger hun.

Store følelser på træningspladsen
Flere af de nye instruktører har allerede mærket, hvor stor en forskel de kan gøre for hundeejere og deres firbenede venner.
– Jeg havde ikke forestillet mig, at man på så kort tid kunne gøre så stor en forskel for kursister og deres hunde, fortæller Anni og tilføjer: – Jeg har oplevet at stå med kursister ude på træningspladsen, der blev helt rørte og gav kæmpe knus, fordi deres hunde lykkedes med noget, de havde kæmpet for. Det har været en kæmpe øjenåbner og en kæmpe motivation for at blive ved.

Copyright Ridehesten.com
Anni Bach Høj fra DKK Kreds 6 i fuld gang med at undervise en gruppe hvalpe til den sidste praktiske eksamen på DKK Vilhelmsborg. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Søndagens praktiske eksamen på DKK Vilhelmsborg blev en kulmination på al læringen fra det seneste år. For flere af kursisterne, heriblandt Johanne, blev det en helt særlig oplevelse.
– Jeg har ikke været vant til at stå så meget på træningspladsen, så at opleve, hvor fedt det føltes i dag, var helt fantastisk, fortæller Johanne. – Jeg var nærmest helt høj bagefter.

Copyright Ridehesten.com
Johanne Jacobsen er helt nede i gravhundehøjde sammen med en af deltagerne ved søndagens undervisning. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Et stærkt og varmt fællesskab
En anden ting, som flere fremhævede, var det stærke fællesskab, der er opstået blandt kursisterne.
– Hos os på træningspladserne står vi måske én eller to instruktører ad gangen, så det har været helt særligt at opleve et rigtigt hundefællesskab. Det, at man kan række ud til hinanden, dele erfaringer og få hjælp, gør virkelig en forskel. Der er blevet åbnet nogle døre til et netværk, hvor vi alle brænder for det samme, lyder det begejstret fra Signe.

En fremtid med hunde i centrum
Grundinstruktøruddannelsen hos DKK har til formål at give kursisterne både praktisk erfaring og teoretisk viden om hundetræning, adfærd og undervisningsteknik. Med de nye instruktører klar på træningspladserne venter en lys fremtid for de mange hundeejere, der får glæde af deres nye viden og engagement.

Som Signe så fint siger det: – Man bliver aldrig færdig med at lære i den her verden. Og det er det, der gør det så fantastisk.

Med eksamenen i hus afventer de 20 nye DKK-instruktører nu blot deres endelige diplom, før de er klar til at gøre en forskel for både hunde og ejere rundt omkring i landet.

Læs også

Passion blev til fælles projekt på Dansk Kennel Klubs grunduddannelse

08-10-2024 09:51, af Cecilie Friis Amstrup

To ægtepar har valgt at tage Dansk Kennel Klubs grunduddannelse sammen for at kombinere deres kærlighed til hunde og træning. Med store planer for fremtiden ønsker de at skabe aktive træningsmiljøer og dele deres viden med andre hundeejere.

Nye instruktører startede deres rejse hos DKK

04-10-2024 09:31, af Cecilie Friis Amstrup

Nye kursister på Dansk Kennel Klubs grundinstruktøruddannelse begyndte deres rejse mod at blive hundeinstruktører med en blanding af teoretisk undervisning og praktiske øvelser. 

Sund hundeavl i Danmark

03-06-2025 13:33, af Cecilie Friis Amstrup

En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.

Dansk Kennel Klub på Jagt og Outdoor Messe

02-04-2022 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Jagt og Outdoor Messen i Odense kan man blandt andet besøge Dansk Kennel Klubs stand og to gode medarbejdere

Grand Danois blev dagens hund ved lørdagens Store Hestedag

03-09-2017 15:04, af Camilla Tiefensee Schrøder

Dansk Kennel Klub holder åben bedømmelse af hunde ved Store Hestedag på Roskilde Dyrskueplads. Alle kan være med, og lørdag var det 11-årige Vanessa, som vandt titlen ”dagens hund” med grand danoisen Herbert

Roskilde: Store Ring er tilbage på sin vante plads

21-09-2024 09:46, af Trine Askjær-Jørgensen

Store Ring er tilbage på sin vante plads til DKK's udstilling i Roskilde, hvor aktiviteterne allerede startede tidligt med juniorhandlerkonkurrencer. Udstillingen byder på masser af spændende oplevelser for hundeentusiaster.

Vejen: Strålende start på DKK’s store udstillingsweekend

20-06-2025 11:26, af Cecilie Friis Amstrup

Solskin, blå himmel og kølig brise rammer Vejen Idrætscenter – en frisk kontrast til sidste års regnvejr

Hjælp din hund sikkert igennem nytåret

15-12-2024 08:01, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde og fyrværkeri er en dårlig kombination, og hvert år bliver mange tusinde hunde skræmt af fyrværkeriet. Dansk Kennel Klub giver her nogle gode råd til, hvordan du bedst kan hjælpe hundene igennem nytårsaften.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den aktive og stærke gravhund

18-07-2025 07:29, af Kirstin Sørensen og Hans Bilde Sellerup

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Del din hund i efterårsstemning

12-10-2025 13:50, af Karina Green Damsgaard

Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

GIUM og de irske ulvehunde

09-10-2025 10:55, af Tine Olga Agerbo J. Heede

I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Glæd dig – et spritnyt nummer af HUNDEN er landet!

15-10-2025 07:00, af Redaktionen

Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?