Denne weekend blev noget ganske særligt for 19 dedikerede hundefolk, der kunne fejre, at de nu kan kalde sig færdiguddannede instruktører hos Dansk Kennel Klub. Efter næsten et års undervisning, praktiske øvelser og hjemmearbejde kulminerede det hele med en praktisk eksamen på DKK Vilhelmsborg, hvor de nyuddannede fik lov at vise alt det, de har lært.
Flittig opbakning fra hundeejere
Hele 85 hunde og deres ejere var mødt op for at støtte de kommende instruktører i deres eksamen. Både hvalpe, unghunde og voksne hunde stod klar til at deltage i undervisningen, så de nye instruktører fik mulighed for at arbejde med mange forskellige typer hunde, præcis som det kommer til at ske ude på træningspladserne fremover.
DKK kvitterede for opbakningen med kaffe, kage og masser af taknemmelighed over den store støtte fra de fremmødte.
Drømmen om at gøre en forskel
For Signe Ahrenberg Matzen fra Elitehunden, Anni Bach Høj fra DKK Kreds 6 og Johanne Jacobsen fra Skovhusets Hundepension og Kennel var det kærligheden til hunde og lysten til at undervise, der drev dem til at tage uddannelsen.
– Jeg begyndte at interessere mig for, hvad det egentlig er, der sker, når samarbejdet mellem hund og ejer pludselig lykkes, og så fandt jeg ud af, at jeg virkelig godt kan lide at undervise. Kombinationen af kærlighed til hunde og glæden ved at formidle var helt rigtig for mig, fortæller Signe.
Anni blev fanget af øjeblikket, hvor hund og ejer pludselig forstår hinanden: – Min fascination starter, når jeg ser blikket i hundens øjne, når noget går op for den. Samtidig kan jeg mærke, hvordan det også rykker noget i mig selv. At kunne give den oplevelse videre til andre føles som noget helt særligt, lyder det fra hende.
For Johanne handlede det især om at få fyldt et fagligt hul: – Jeg arbejder med hunde hver dag i vores hundepension, hvor vi får mange forskelligartede hunde ind. Men jeg kunne mærke, at jeg manglede mere viden om adfærd og motivation. Selvom det ikke er decideret træning, så arbejder vi jo hele tiden med hundene, og det har været vigtigt for mig at få en solid grundviden, siger hun.
Øjenåbnere og personlige sejre
Uddannelsen har budt på mange aha-oplevelser undervejs. Anni oplevede, hvordan hun gik fra at ”lokke” sin hund til at få den til selv at tænke sig frem.
– Jeg har fået en helt ny indsigt i, hvordan jeg kan bygge øvelser op med fri shaping, og samtidig har jeg lært at formidle det, så det er kursisterne, der får succesoplevelsen med deres hunde, fortæller hun.
Signe fremhæver den enorme læring, der lå i at se de andre kursister arbejde med deres hunde. – Jeg har fundet ud af, hvor meget man kan lære af hinanden. Man kommer virkelig hjem og tænker: Nå ja, sådan kunne man også gøre. Så opdager man, at man aldrig bliver færdig med at udvikle sig i det her arbejde. På den gode måde, smiler hun.
Johanne beskriver forløbet som en stor øjenåbner. – Det har givet mig en helt anden bevidsthed om, hvad jeg egentlig gør i det daglige arbejde med hundene. Det er noget, jeg virkelig kan bygge videre på, siger hun.
Store følelser på træningspladsen
Flere af de nye instruktører har allerede mærket, hvor stor en forskel de kan gøre for hundeejere og deres firbenede venner.
– Jeg havde ikke forestillet mig, at man på så kort tid kunne gøre så stor en forskel for kursister og deres hunde, fortæller Anni og tilføjer: – Jeg har oplevet at stå med kursister ude på træningspladsen, der blev helt rørte og gav kæmpe knus, fordi deres hunde lykkedes med noget, de havde kæmpet for. Det har været en kæmpe øjenåbner og en kæmpe motivation for at blive ved.
Søndagens praktiske eksamen på DKK Vilhelmsborg blev en kulmination på al læringen fra det seneste år. For flere af kursisterne, heriblandt Johanne, blev det en helt særlig oplevelse.
– Jeg har ikke været vant til at stå så meget på træningspladsen, så at opleve, hvor fedt det føltes i dag, var helt fantastisk, fortæller Johanne. – Jeg var nærmest helt høj bagefter.
Et stærkt og varmt fællesskab
En anden ting, som flere fremhævede, var det stærke fællesskab, der er opstået blandt kursisterne.
– Hos os på træningspladserne står vi måske én eller to instruktører ad gangen, så det har været helt særligt at opleve et rigtigt hundefællesskab. Det, at man kan række ud til hinanden, dele erfaringer og få hjælp, gør virkelig en forskel. Der er blevet åbnet nogle døre til et netværk, hvor vi alle brænder for det samme, lyder det begejstret fra Signe.
En fremtid med hunde i centrum
Grundinstruktøruddannelsen hos DKK har til formål at give kursisterne både praktisk erfaring og teoretisk viden om hundetræning, adfærd og undervisningsteknik. Med de nye instruktører klar på træningspladserne venter en lys fremtid for de mange hundeejere, der får glæde af deres nye viden og engagement.
Som Signe så fint siger det: – Man bliver aldrig færdig med at lære i den her verden. Og det er det, der gør det så fantastisk.
Med eksamenen i hus afventer de 20 nye DKK-instruktører nu blot deres endelige diplom, før de er klar til at gøre en forskel for både hunde og ejere rundt omkring i landet.
To ægtepar har valgt at tage Dansk Kennel Klubs grunduddannelse sammen for at kombinere deres kærlighed til hunde og træning. Med store planer for fremtiden ønsker de at skabe aktive træningsmiljøer og dele deres viden med andre hundeejere.
Nye kursister på Dansk Kennel Klubs grundinstruktøruddannelse begyndte deres rejse mod at blive hundeinstruktører med en blanding af teoretisk undervisning og praktiske øvelser.
Hunde og fyrværkeri er en dårlig kombination, og hvert år bliver mange tusinde hunde skræmt af fyrværkeriet. Dansk Kennel Klub giver her nogle gode råd til, hvordan du bedst kan hjælpe hundene igennem nytårsaften.
Vær med når Dansk Kennel Klub i den kommende weekend den 10.-11. februar slår dørene op for årets første hundeudstilling. Udstillingen finder sted i Messe C i Fredericia og med knap 3.000 hunde tilmeldt over de to dage bliver det en kæmpe hundefest, hvor du er garanteret en overdosis af logrende og pelset kærlighed.
I den kommende weekend den 22.-24. september afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads.
I denne weekend den 9.-10. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste og mest prestigefyldte hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Winter Wonder Show er et sandt hundemekka for alle hundeelskere og hundeinteresserede.
Labrador retrieveren Lab'Spb Gazprom, også kendt som Blue, sikrede sig lørdag endnu en gang sejren i Best In Show ved en international DKK udstilling.
Opdaterede regler for brug af medicin og doping samt krav til dispensation skal beskytte hundenes sundhed og sikre fair konkurrence i DKK aktiviteter
I den kommende weekend den 14.-16. juni kan du med fordel lægge vejen forbi Vejen Idrætscenter og opleve hvordan arealerne bugner af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 6.500 hunde blive bedømt og centeret vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I "Din kompetente hund" formidler tre af landets førende hundeeksperter ny og forskningsbaseret viden om hunde, der kan hjælpe os med at forstå hundens natur og behov.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.
En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.