Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

Copyright Ridehesten.com
Nyudklækkede DKK instruktører fejrede i weekenden, at næsten et års studie kulminerede med praktisk eksamen og er nu klar til at træne danske hundeejere ude på træningspladserne. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Denne weekend blev noget ganske særligt for 19 dedikerede hundefolk, der kunne fejre, at de nu kan kalde sig færdiguddannede instruktører hos Dansk Kennel Klub. Efter næsten et års undervisning, praktiske øvelser og hjemmearbejde kulminerede det hele med en praktisk eksamen på DKK Vilhelmsborg, hvor de nyuddannede fik lov at vise alt det, de har lært.

Flittig opbakning fra hundeejere
Hele 85 hunde og deres ejere var mødt op for at støtte de kommende instruktører i deres eksamen. Både hvalpe, unghunde og voksne hunde stod klar til at deltage i undervisningen, så de nye instruktører fik mulighed for at arbejde med mange forskellige typer hunde, præcis som det kommer til at ske ude på træningspladserne fremover.

DKK kvitterede for opbakningen med kaffe, kage og masser af taknemmelighed over den store støtte fra de fremmødte.

Drømmen om at gøre en forskel
For Signe Ahrenberg Matzen fra Elitehunden, Anni Bach Høj fra DKK Kreds 6 og Johanne Jacobsen fra Skovhusets Hundepension og Kennel var det kærligheden til hunde og lysten til at undervise, der drev dem til at tage uddannelsen.

Jeg begyndte at interessere mig for, hvad det egentlig er, der sker, når samarbejdet mellem hund og ejer pludselig lykkes, og så fandt jeg ud af, at jeg virkelig godt kan lide at undervise. Kombinationen af kærlighed til hunde og glæden ved at formidle var helt rigtig for mig, fortæller Signe. 

Anni blev fanget af øjeblikket, hvor hund og ejer pludselig forstår hinanden: – Min fascination starter, når jeg ser blikket i hundens øjne, når noget går op for den. Samtidig kan jeg mærke, hvordan det også rykker noget i mig selv. At kunne give den oplevelse videre til andre føles som noget helt særligt, lyder det fra hende.

For Johanne handlede det især om at få fyldt et fagligt hul: – Jeg arbejder med hunde hver dag i vores hundepension, hvor vi får mange forskelligartede hunde ind. Men jeg kunne mærke, at jeg manglede mere viden om adfærd og motivation. Selvom det ikke er decideret træning, så arbejder vi jo hele tiden med hundene, og det har været vigtigt for mig at få en solid grundviden, siger hun. 

Øjenåbnere og personlige sejre
Uddannelsen har budt på mange aha-oplevelser undervejs. Anni oplevede, hvordan hun gik fra at ”lokke” sin hund til at få den til selv at tænke sig frem.
– Jeg har fået en helt ny indsigt i, hvordan jeg kan bygge øvelser op med fri shaping, og samtidig har jeg lært at formidle det, så det er kursisterne, der får succesoplevelsen med deres hunde, fortæller hun.

Signe fremhæver den enorme læring, der lå i at se de andre kursister arbejde med deres hunde. – Jeg har fundet ud af, hvor meget man kan lære af hinanden. Man kommer virkelig hjem og tænker: Nå ja, sådan kunne man også gøre. Så opdager man, at man aldrig bliver færdig med at udvikle sig i det her arbejde. På den gode måde, smiler hun. 

Copyright Ridehesten.com
Signe Ahrenberg Matzen lytter opmærksomt på, hvad kursisten fortæller - det er nemlig en stor del af det at være instruktør. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Johanne beskriver forløbet som en stor øjenåbner. – Det har givet mig en helt anden bevidsthed om, hvad jeg egentlig gør i det daglige arbejde med hundene. Det er noget, jeg virkelig kan bygge videre på, siger hun.

Store følelser på træningspladsen
Flere af de nye instruktører har allerede mærket, hvor stor en forskel de kan gøre for hundeejere og deres firbenede venner.
– Jeg havde ikke forestillet mig, at man på så kort tid kunne gøre så stor en forskel for kursister og deres hunde, fortæller Anni og tilføjer: – Jeg har oplevet at stå med kursister ude på træningspladsen, der blev helt rørte og gav kæmpe knus, fordi deres hunde lykkedes med noget, de havde kæmpet for. Det har været en kæmpe øjenåbner og en kæmpe motivation for at blive ved.

Copyright Ridehesten.com
Anni Bach Høj fra DKK Kreds 6 i fuld gang med at undervise en gruppe hvalpe til den sidste praktiske eksamen på DKK Vilhelmsborg. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Søndagens praktiske eksamen på DKK Vilhelmsborg blev en kulmination på al læringen fra det seneste år. For flere af kursisterne, heriblandt Johanne, blev det en helt særlig oplevelse.
– Jeg har ikke været vant til at stå så meget på træningspladsen, så at opleve, hvor fedt det føltes i dag, var helt fantastisk, fortæller Johanne. – Jeg var nærmest helt høj bagefter.

Copyright Ridehesten.com
Johanne Jacobsen er helt nede i gravhundehøjde sammen med en af deltagerne ved søndagens undervisning. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Et stærkt og varmt fællesskab
En anden ting, som flere fremhævede, var det stærke fællesskab, der er opstået blandt kursisterne.
– Hos os på træningspladserne står vi måske én eller to instruktører ad gangen, så det har været helt særligt at opleve et rigtigt hundefællesskab. Det, at man kan række ud til hinanden, dele erfaringer og få hjælp, gør virkelig en forskel. Der er blevet åbnet nogle døre til et netværk, hvor vi alle brænder for det samme, lyder det begejstret fra Signe.

En fremtid med hunde i centrum
Grundinstruktøruddannelsen hos DKK har til formål at give kursisterne både praktisk erfaring og teoretisk viden om hundetræning, adfærd og undervisningsteknik. Med de nye instruktører klar på træningspladserne venter en lys fremtid for de mange hundeejere, der får glæde af deres nye viden og engagement.

Som Signe så fint siger det: – Man bliver aldrig færdig med at lære i den her verden. Og det er det, der gør det så fantastisk.

Med eksamenen i hus afventer de 20 nye DKK-instruktører nu blot deres endelige diplom, før de er klar til at gøre en forskel for både hunde og ejere rundt omkring i landet.

Læs også

Passion blev til fælles projekt på Dansk Kennel Klubs grunduddannelse

08-10-2024 09:51, af Cecilie Friis Amstrup

To ægtepar har valgt at tage Dansk Kennel Klubs grunduddannelse sammen for at kombinere deres kærlighed til hunde og træning. Med store planer for fremtiden ønsker de at skabe aktive træningsmiljøer og dele deres viden med andre hundeejere.

Nye instruktører startede deres rejse hos DKK

04-10-2024 09:31, af Cecilie Friis Amstrup

Nye kursister på Dansk Kennel Klubs grundinstruktøruddannelse begyndte deres rejse mod at blive hundeinstruktører med en blanding af teoretisk undervisning og praktiske øvelser. 

Reager på tvivlsomme trænere

26-01-2018 14:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub tager det meget alvorligt, at der bliver sået tvivl om nogen af deres træneres metoder. DKK opfordrer derfor folk til at sige til, hvis de oplever noget, der ikke er i orden

Husk at få taget billede af din racevinder i Herning

07-11-2024 14:15, af Cecilie Friis Amstrup

Traditionen tro møder HUNDEN op med fotostudiet ved Winter Wonder Show i Herning for at fotografere årets racevindere. Studiet finder du i Hal E og kom gerne i god tid! 

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

Dansk Kennel Klub indfører nye vaccineregler

14-01-2021 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

DKK’s sundhedsudvalg besluttede efter et webinar om vaccinationer at revidere vaccinereglerne. De nye regler trådte i kraft 1. januar. Her er et lille overblik

 

Årets Politihund

06-11-2010 14:50, af Tine Luther
Den 10-årige schæferhund Hedegaards Gandi, kaldet Gasto, har ydet en særlig indsats i forbindelse med en forsvundet kvinde og er derfor kåret som Årets Politihund af Dansk Kennel Klub.

Hjælp din hund sikkert igennem julen

08-12-2024 08:24, af Cecilie Friis Amstrup

Danskerne samles i stor stil i løbet af december til fejring af jul og nytår. De fleste familiehunde ser ud til at nyde julemåneden med fridage, julemad og ekstra opmærksomhed, men de ændrede vaner kan også stresse og være farlig for for nysgerrige hunde. Her får du Dansk Kennel Klubs gode råd til at få din hund sikkert igennem julemåneden.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund