Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13

Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

Copyright Hunden.dk
Nyudklækkede DKK instruktører fejrede i weekenden, at næsten et års studie kulminerede med praktisk eksamen og er nu klar til at træne danske hundeejere ude på træningspladserne. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup
Nyheden fortsætter efter annoncen

Denne weekend blev noget ganske særligt for 19 dedikerede hundefolk, der kunne fejre, at de nu kan kalde sig færdiguddannede instruktører hos Dansk Kennel Klub. Efter næsten et års undervisning, praktiske øvelser og hjemmearbejde kulminerede det hele med en praktisk eksamen på DKK Vilhelmsborg, hvor de nyuddannede fik lov at vise alt det, de har lært.

Flittig opbakning fra hundeejere
Hele 85 hunde og deres ejere var mødt op for at støtte de kommende instruktører i deres eksamen. Både hvalpe, unghunde og voksne hunde stod klar til at deltage i undervisningen, så de nye instruktører fik mulighed for at arbejde med mange forskellige typer hunde, præcis som det kommer til at ske ude på træningspladserne fremover.

DKK kvitterede for opbakningen med kaffe, kage og masser af taknemmelighed over den store støtte fra de fremmødte.

Drømmen om at gøre en forskel
For Signe Ahrenberg Matzen fra Elitehunden, Anni Bach Høj fra DKK Kreds 6 og Johanne Jacobsen fra Skovhusets Hundepension og Kennel var det kærligheden til hunde og lysten til at undervise, der drev dem til at tage uddannelsen.

Jeg begyndte at interessere mig for, hvad det egentlig er, der sker, når samarbejdet mellem hund og ejer pludselig lykkes, og så fandt jeg ud af, at jeg virkelig godt kan lide at undervise. Kombinationen af kærlighed til hunde og glæden ved at formidle var helt rigtig for mig, fortæller Signe. 

Anni blev fanget af øjeblikket, hvor hund og ejer pludselig forstår hinanden: – Min fascination starter, når jeg ser blikket i hundens øjne, når noget går op for den. Samtidig kan jeg mærke, hvordan det også rykker noget i mig selv. At kunne give den oplevelse videre til andre føles som noget helt særligt, lyder det fra hende.

For Johanne handlede det især om at få fyldt et fagligt hul: – Jeg arbejder med hunde hver dag i vores hundepension, hvor vi får mange forskelligartede hunde ind. Men jeg kunne mærke, at jeg manglede mere viden om adfærd og motivation. Selvom det ikke er decideret træning, så arbejder vi jo hele tiden med hundene, og det har været vigtigt for mig at få en solid grundviden, siger hun. 

Øjenåbnere og personlige sejre
Uddannelsen har budt på mange aha-oplevelser undervejs. Anni oplevede, hvordan hun gik fra at ”lokke” sin hund til at få den til selv at tænke sig frem.
– Jeg har fået en helt ny indsigt i, hvordan jeg kan bygge øvelser op med fri shaping, og samtidig har jeg lært at formidle det, så det er kursisterne, der får succesoplevelsen med deres hunde, fortæller hun.

Nyheden fortsætter efter annoncen

Signe fremhæver den enorme læring, der lå i at se de andre kursister arbejde med deres hunde. – Jeg har fundet ud af, hvor meget man kan lære af hinanden. Man kommer virkelig hjem og tænker: Nå ja, sådan kunne man også gøre. Så opdager man, at man aldrig bliver færdig med at udvikle sig i det her arbejde. På den gode måde, smiler hun. 

Copyright Hunden.dk
Signe Ahrenberg Matzen lytter opmærksomt på, hvad kursisten fortæller - det er nemlig en stor del af det at være instruktør. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Johanne beskriver forløbet som en stor øjenåbner. – Det har givet mig en helt anden bevidsthed om, hvad jeg egentlig gør i det daglige arbejde med hundene. Det er noget, jeg virkelig kan bygge videre på, siger hun.

Store følelser på træningspladsen
Flere af de nye instruktører har allerede mærket, hvor stor en forskel de kan gøre for hundeejere og deres firbenede venner.
– Jeg havde ikke forestillet mig, at man på så kort tid kunne gøre så stor en forskel for kursister og deres hunde, fortæller Anni og tilføjer: – Jeg har oplevet at stå med kursister ude på træningspladsen, der blev helt rørte og gav kæmpe knus, fordi deres hunde lykkedes med noget, de havde kæmpet for. Det har været en kæmpe øjenåbner og en kæmpe motivation for at blive ved.

Copyright Hunden.dk
Anni Bach Høj fra DKK Kreds 6 i fuld gang med at undervise en gruppe hvalpe til den sidste praktiske eksamen på DKK Vilhelmsborg. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Søndagens praktiske eksamen på DKK Vilhelmsborg blev en kulmination på al læringen fra det seneste år. For flere af kursisterne, heriblandt Johanne, blev det en helt særlig oplevelse.
– Jeg har ikke været vant til at stå så meget på træningspladsen, så at opleve, hvor fedt det føltes i dag, var helt fantastisk, fortæller Johanne. – Jeg var nærmest helt høj bagefter.

Copyright Hunden.dk
Johanne Jacobsen er helt nede i gravhundehøjde sammen med en af deltagerne ved søndagens undervisning. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Et stærkt og varmt fællesskab
En anden ting, som flere fremhævede, var det stærke fællesskab, der er opstået blandt kursisterne.
– Hos os på træningspladserne står vi måske én eller to instruktører ad gangen, så det har været helt særligt at opleve et rigtigt hundefællesskab. Det, at man kan række ud til hinanden, dele erfaringer og få hjælp, gør virkelig en forskel. Der er blevet åbnet nogle døre til et netværk, hvor vi alle brænder for det samme, lyder det begejstret fra Signe.

En fremtid med hunde i centrum
Grundinstruktøruddannelsen hos DKK har til formål at give kursisterne både praktisk erfaring og teoretisk viden om hundetræning, adfærd og undervisningsteknik. Med de nye instruktører klar på træningspladserne venter en lys fremtid for de mange hundeejere, der får glæde af deres nye viden og engagement.

Som Signe så fint siger det: – Man bliver aldrig færdig med at lære i den her verden. Og det er det, der gør det så fantastisk.

Med eksamenen i hus afventer de 20 nye DKK-instruktører nu blot deres endelige diplom, før de er klar til at gøre en forskel for både hunde og ejere rundt omkring i landet.

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout