Ny tendens på vej når vi vælger hunde

21-07-2013 10:06, af Signe Wiese
Der er kommet en ny tendens til at danskerne vælger flere forskellige racer, og ikke bare de "moderne" - og det er en god tendens, mener Dansk Kennel Klub
Copyright Ridehesten.com
Danskerne går ikke længere så meget efter de moderigtige hunde, når de skal vælge en ny hund.

I mange år har der blandt danskerne været en klar tendens til at vælge ”mode-hunde” i stedet for at vælge hunde, der rent faktisk passede til ens behov. I ifølge kommunikationskonsulent i Dansk Kennel Klub Vibeke Knudsen, så er det en ærgerlig tendens, der kan føre meget skidt med sig. – Det er ikke særlig smart, dels fordi at folk tænker hunde som nyt tilbehør, hvilket er et dårligt udgangspunkt, og dels fordi at det lokker useriøse avlere frem, som er der af fortjeneste og ikke af kærlighed til en bestemt race, forklarer Vibeke Knudsen til tv2.dk Hvert år bliver mellem 10.000 og 12.000 hunde aflivet i Danmark – og det selvom langt hovedparten af dem ikke fejler noget. Mange gange skyldes det ganske enkelt at hundeejeren ikke har kunnet magte hunden – de har valgt en forkert hund til deres behov. – Folk orker ikke at passe dem ordentligt. Derfor er mit generelle råd, at man ikke vælger hund over evne. Det er meget ulykkeligt, at de bliver aflivet allerede i 2 års alderen, derfor skal man tænke sig godt om. Det kan ikke nytte noget, at man forelsker sig én bestemt hund, siger Vibeke Knudsen. Inden man køber en hund, skal man derfor gøre op med sig selv hvad man kan magte, og sørge for at sætte sig godt ind i de enkelte hunderacers behov for pasning, motion osv. Fra 2005 til 2010 har det især været de såkaldte ”taskehunde” som chihuahua, der har været, hvilket især indikerede, at man valgte hund fordi de var moderne. Men nu er der igen begyndt at være en spredning af de forskellige slags hunde, som danskerne vælger. – På den nye liste vil man se, at folk spreder sig over en bred vifte af hunde, så det er rart og en god udvikling, slutter Vibeke Knudsen. Kilde: tv2.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?