Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen blev i dag vundet af Cabaka's Kiss The Rain. Vinderhunden, der til daglig kaldes Billie, er opdrættet af Gitte Morell og medejet af Nana Maibøll Qvist, som han bor hos. Det er også hende, der handler ham i dag. Billies udstillingskarriere kom usædvanlig godt i gang, idet han med Gitte Morell i den anden ende af linen satte sig på BIS-placeringer i stor stil som baby og hvalp. 10 måneder gammel vandt han hvalpeklassen (9-12 månder) på den store amerikanske udstilling Samoyeds Sweepstakes. Selv om Billie kun er tre år gammel, har han allerede høstet utallige titler. Han er dansk, norsk, svensk, finsk, italiensk, nordisk og international champion samt juniorverdensvinder. BIS-sejre i ind- og udland Dagens BIS-sejr er den første, Billie har fået i Danmark, men han har også vundet BIS på en international udstilling i Bremen. Og i maj måned blev han Best in Show på Tysklands største udstilling – VDH-Europasieger afholdt i Dortmund – hvor der deltog over 6.000 hunde. Fabelagtig som avlshund Også på avlssiden har Billie bevist, at han klarer sig godt, selvom han er så ung. Pt. fører han årskonkurrencen ”Årets avlshund” i DKK. – Billie er den bedste avlshund, jeg nogensinde har haft, siger Gitte Morell, der har opdrættet top-samojeder i en årrække. – Han præger sine afkom enormt i positiv retning og giver super sunde, gode og showige hunde med fantastisk drive. Afkommene er meget ensartede – når du ser en hund efter Billie, er du aldrig i tvivl om, at det er hans. DAGENS ØVRIGE BIS-PLACERINGER 2. Bracco Italiano, Olympos Il Mio Nuovo Carnevale ejet af Gitte og John Finnich Pedersen, Hørsholm. 3. Puli, Bubbleton Hot'n Spicy ejet af Marianne Nyman, Stefan Ernstsson, Sverige. 4. Flat Coated Retriever, Starworkers Legend Continues ejet af Helle Nielsen, Anette Nielsen, Fuglebjerg. Se flere resultater på hundeweb via linket under billederne til højre.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér
For Mille Friis blev labradoren Laika begyndelsen på en passion for hundetræning og jagt.
Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag
En hel landsby stod bag, da Værum sydvest for Randers for første gang dannede ramme om et K9 Biathlon. En dag fyldt med hundeglæde, sjove forhindringer og masser af fællesskab.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Fra Dansk Sporchampion til debut ved Danmarksmesterskabet i Gisselfeld skovene.