Lørdagens Show of Winners bød på en uforglemmelig aften, hvor de bedste af de bedste hunde konkurrerede mod hinanden om den prestigefyldte titel Winner of Winners. I år var det samojedehunden Acaiza's Bullet For My Valentine, bedre kendt som Bullet, der løb med den fornemme sejr.
En aften fyldt med spænding
Dansk Kennel Klubs traditionsrige Show of Winners er en af årets mest spektakulære udstillinger, hvor vindere fra tidligere konkurrencer dyster mod hinanden i en unik cup-opstilling. Bullet formåede at imponere dommerne gennem hele konkurrencen og sluttede aftenen af som den store vinder.
Dommerpanelet bestod af anerkendte eksperter fra både Danmark og udlandet, herunder Sue Bownds fra Australien og Svein Bjørnes fra Danmark. De var enige om, at Bullet besad alt det, en vinder skal have: – Samojedehunden var den fulde pakke. Den havde den rette kropsbygning, den perfekte balance og ikke mindst det helt rigtige temperament til at klare konkurrencens intense atmosfære, forklarede en begejstret Sue Bownds.
Bullet udviste ro, elegance og arbejdsevne på en måde, som få hunde formår i en så presset konkurrencesituation. Svein Bjørnes fremhævede, hvordan Bullet formåede at tilpasse sig omgivelserne og præstere optimalt trods lys, lyd og en festlig stemning: – Bullet havde en utrolig udstråling i ringen og håndterede konkurrencens lys og lyde med største lethed. Det er en hund, der har hele pakken og virkelig skiller sig ud blandt de bedste, fortalte han.
En drøm er gået i opfyldelse
Bullet ejes af Malene Bjerregaard, der sammen med sin familie har opdrættet hunden, som er fra deres kun andet kuld. Hun var overvældet af glæde efter sejren: – Det var helt fantastisk og nærmest surrealistisk! Noget, man knap tør drømme om. At vinde først Winners Cuppen og derefter Winner of Winners er en utrolig ære, især for os som opdrættere med kun seks kuld i bagagen, fortæller Malene.
Bullet har gennem sin karriere opnået flere bemærkelsesværdige resultater, blandt andet en BIS4-placering på nordisk udstilling i Langeskov og en BIS2-placering i Roskilde sidste år. Derudover blev han kåret som Årets Samojedhund, hvilket understreger hans konsistente toppræstationer.
Bullet blev handlet af Marie-Louise Christensen, der har været en markant figur inden for juniorhandling i Danmark. Hun og Bullet har dannet et stærkt makkerpar i samtlige af hans 6,5 år: – Bullet performede fantastisk og satte ikke en pote forkert. Vi har et samarbejde, som jeg er enormt stolt af, fortæller Marie-Louise.
Det er tydeligt, at samarbejdet mellem hund og handler også denne gang var medvirkende til, at parret hev sejren i hus. Deres samarbejder var også blandt det, som dommerne bed mærke i, og for Bullets ejer understreger det, at de er det helt rigtige match: – Bullet ELSKER Marie-Louise, og han lyser op når han ser hende. Nærmest som en lille teenage-dreng, der ser hans store kærlighed. De er det perfekte makkerpar, hvor kærligheden imellem dem tydelig er gengældt, lyder det fra Malene.
[F4, 3, 1]
En perfekt afslutning på en fantastisk udstilling
Show of Winners 2025 blev en succes med en velorganiseret afvikling og en fantastisk stemning blandt udstillere og publikum. Ifølge Katrine Jeppesen fra Dansk Kennel Klub var det en aften, hvor alt gik op i en højere enhed: – Showet gik pissehammerne godt! Udstillerne var fantastiske, publikum var med hele vejen, og stemningen var helt i top. Vi glæder os allerede til næste år, fortæller hun.
Katrine nævner også, hvordan udstillerne og publikum bidrog til en festlig og sportslig atmosfære: – Der var en helt særlig stemning i hallen. Folk klappede og heppede på deres favoritter, og det skabte en fantastisk energi. Man kunne virkelig mærke fællesskabet i hundeverdenen denne aften, tilføjer hun.
Med Bullet som vinder af Show of Winners 2025 står det klart, at konkurrencen endnu en gang har fejret det ypperste inden for hundesporten. Nu ser alle frem til, hvad næste års show vil bringe, og hvem der vil træde i Bullets poteaftryk som den næste Winner of Winners.
Placeringer ved Show of Winners
1.
Vinder af Winners Cup og Winner of Winners
DKCH CIB DKJUCH KLBJCH DKV23 24 HAHV24 BORNHV24 DKKV24 Acaiza’s Bullet For My Valentine, Samojede, Dk15043/2018, 14/08-2018, H, Hvid
(Cabaka's Danger Zone - Winter Day's Real Lil' Star)
Ejer: Malene Lerche Bjerregaard, Danmark
Fører: Marie-Louise Christensen
2.
Vinder af Veteran Cup
DKCH(U) EUVW24 NORDV21 DKV22 23 24 DKVV23 24 VIVV24 ROVV24 HAHV24 HAHVV24 BORNHVV24 KBHV24 KBHVV24 Wildclumbs Dance Like Me, Clumber spaniel, Dk20093/2015, 11/10-2015, H, Hvid/Orange
(Wymeswold Mojito - Libell's Always On My Mind)
Opdrætter: Viktoria Larsson, Sverige
Ejere: Louise Vestergaard, Peter Vestergaard, Einar Paulsen, Sabina Holm Weber, Danmark
Fører: Sabina Weber
3.
Vinder af Debutant Cup
VIJV24 ROJV24 DKJUCH KLBJCH CIB-J Lordsett One Direction, Mops, Dk17743/2023, 04/05-2023, H, Fawn
(Winsome N' Nirvana's Urban Cowboy - Zip Your Lips De Los Ninios)
Opdrætter: Katarzyna Ksiazek, Polen
Ejer og fører: Birgit Seloy, Danmark
4.
Vinder af Årsvinder Cup
SECH DKCH ROV22 ROJV22 DKJUCH Foxtan’s Badass, Fox terrier, ruhåret, Se53111/2021, 02/07-2021, H, Tricolour
(Foxtan's Cold Case - Gold Tooth Silverline)
Ejer: Oplysninger ønskes ikke oplyst
Fører: Oplysninger ønskes ikke oplyst
5.
Vinder af Puppy Cup
Symposions Iconic Ink, Dk11361/2024, 04/06-2024, H, Trefarvet, Beagle
(Golden Swissline Candy Crush - Symposions HearSay)
EO: Toke Larsen, Danmark
Fører: Oplysninger ønskes ikke oplyst
6.
Vinder af Champion Cup
DKCH DKJV23 DKJUCH VIV24 DKV24 DKKV24 Unchain My Heart Of Swanee River, Miniature American Shepherd, Dk09385/2023, 25/01-2023, T, Black/White/Tan
(Moonbaby's Special Edition - Rockabye Baby Of Swanee River)
Opdrætter: Cecile Bouttier, Frankrig
Ejere: Janne Kronstam, Line Aabye Kronstam, Danmark
Fører: Janne Kronstam
7.
Vinder af Sweepstake
DKJUCH Manniche Staff Keeper of the Castle, Staffordshire Bull Terrier, Dk09480/2023, 04/06-2023, H, Mørk Brindle/Hvid
(Danish Divine Kick Off - Manniche Staff Coco Mademoiselle)
Opdrættere: Bettina Manniche og Dennis Manniche, Danmark
Ejere: Bettina Manniche, Heidi Jenter Ravn, Danmark
Fører: Heidi Ravn
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nu er der nyt læsning for alle hundeinteresserede. Forlaget Bellis, med Anne Egede i spidsen præsenterer nu to nye spændende bøger, der kan købes hos Dansk Kennel Klub
Den forgangne weekend bød på den store hundeevent MyDOG i Gøteborg. Igen i år satte arrangementet rekord med hele 33.700 gæster og flere end 9000 hunde
16 juniorhandlere blev søndag eftermiddag reduceret til otte, da finalen i juniorhandling skulle afgøres. I den unge kategori stillede 10 juniorhandlere til start, mens seks handlere stillede op i den ældre kategori
Galaksi Klip og Trim står sammen med Core bag en fantastisk online hundeudstilling, som hunden.dk nu også er en del af
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Det har været en dejlig dag i Ballerup med masser af skønne hunde
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker