Samojeden Bullet er Winner of Winners

23-02-2025 20:23, af Cecilie Friis Amstrup

Den smukke og elegante samojedehund Bullet imponerede dommerne og publikum og sikrede sig sejren i en af årets mest prestigefyldte konkurrencer.

Copyright Ridehesten.com
Acaiza’s Bullet For My Valentine er Winner of Winners 2025! Her sammen med de tre dommere ved Show of Winners: Sue Bownds (AUS), Svein Bjørnes (DK) og Ásta María Guðbergsdóttir (IS) samt handler Marie-Louise Christensen Foto: Privat

Lørdagens Show of Winners bød på en uforglemmelig aften, hvor de bedste af de bedste hunde konkurrerede mod hinanden om den prestigefyldte titel Winner of Winners. I år var det samojedehunden Acaiza's Bullet For My Valentine, bedre kendt som Bullet, der løb med den fornemme sejr.

En aften fyldt med spænding
Dansk Kennel Klubs traditionsrige Show of Winners er en af årets mest spektakulære udstillinger, hvor vindere fra tidligere konkurrencer dyster mod hinanden i en unik cup-opstilling. Bullet formåede at imponere dommerne gennem hele konkurrencen og sluttede aftenen af som den store vinder.

Dommerpanelet bestod af anerkendte eksperter fra både Danmark og udlandet, herunder Sue Bownds fra Australien og Svein Bjørnes fra Danmark. De var enige om, at Bullet besad alt det, en vinder skal have: – Samojedehunden var den fulde pakke. Den havde den rette kropsbygning, den perfekte balance og ikke mindst det helt rigtige temperament til at klare konkurrencens intense atmosfære, forklarede en begejstret Sue Bownds.

Bullet udviste ro, elegance og arbejdsevne på en måde, som få hunde formår i en så presset konkurrencesituation. Svein Bjørnes fremhævede, hvordan Bullet formåede at tilpasse sig omgivelserne og præstere optimalt trods lys, lyd og en festlig stemning: – Bullet havde en utrolig udstråling i ringen og håndterede konkurrencens lys og lyde med største lethed. Det er en hund, der har hele pakken og virkelig skiller sig ud blandt de bedste, fortalte han.

En drøm er gået i opfyldelse
Bullet ejes af Malene Bjerregaard, der sammen med sin familie har opdrættet hunden, som er fra deres kun andet kuld. Hun var overvældet af glæde efter sejren: – Det var helt fantastisk og nærmest surrealistisk! Noget, man knap tør drømme om. At vinde først Winners Cuppen og derefter Winner of Winners er en utrolig ære, især for os som opdrættere med kun seks kuld i bagagen, fortæller Malene.

Bullet har gennem sin karriere opnået flere bemærkelsesværdige resultater, blandt andet en BIS4-placering på nordisk udstilling i Langeskov og en BIS2-placering i Roskilde sidste år. Derudover blev han kåret som Årets Samojedhund, hvilket understreger hans konsistente toppræstationer.

Copyright Ridehesten.com
Bullet sammen med Ebbe Madsen, Malene Bjerregaard og Marie-Louise Christensen. Foto: Privat

Bullet blev handlet af Marie-Louise Christensen, der har været en markant figur inden for juniorhandling i Danmark. Hun og Bullet har dannet et stærkt makkerpar i samtlige af hans 6,5 år: – Bullet performede fantastisk og satte ikke en pote forkert. Vi har et samarbejde, som jeg er enormt stolt af, fortæller Marie-Louise.

Det er tydeligt, at samarbejdet mellem hund og handler også denne gang var medvirkende til, at parret hev sejren i hus. Deres samarbejder var også blandt det, som dommerne bed mærke i, og for Bullets ejer understreger det, at de er det helt rigtige match: – Bullet ELSKER Marie-Louise, og han lyser op når han ser hende. Nærmest som en lille teenage-dreng, der ser hans store kærlighed. De er det perfekte makkerpar, hvor kærligheden imellem dem tydelig er gengældt, lyder det fra Malene. 

[F4, 3, 1]

En perfekt afslutning på en fantastisk udstilling
Show of Winners 2025 blev en succes med en velorganiseret afvikling og en fantastisk stemning blandt udstillere og publikum. Ifølge Katrine Jeppesen fra Dansk Kennel Klub var det en aften, hvor alt gik op i en højere enhed: – Showet gik pissehammerne godt! Udstillerne var fantastiske, publikum var med hele vejen, og stemningen var helt i top. Vi glæder os allerede til næste år, fortæller hun.

Katrine nævner også, hvordan udstillerne og publikum bidrog til en festlig og sportslig atmosfære: – Der var en helt særlig stemning i hallen. Folk klappede og heppede på deres favoritter, og det skabte en fantastisk energi. Man kunne virkelig mærke fællesskabet i hundeverdenen denne aften, tilføjer hun.

Med Bullet som vinder af Show of Winners 2025 står det klart, at konkurrencen endnu en gang har fejret det ypperste inden for hundesporten. Nu ser alle frem til, hvad næste års show vil bringe, og hvem der vil træde i Bullets poteaftryk som den næste Winner of Winners.

Copyright Ridehesten.com
Alle syv finalister i Winners of Winners har været igennem masser af heats og endt med at vinde deres respektive cups for at kunne stå i finalen. Foto: Katrine Jeppesen, Dansk Kennel Klub

Placeringer ved Show of Winners

1.
Vinder af Winners Cup og Winner of Winners
DKCH CIB DKJUCH KLBJCH DKV23 24 HAHV24 BORNHV24 DKKV24 Acaiza’s Bullet For My Valentine, Samojede, Dk15043/2018, 14/08-2018, H, Hvid
(Cabaka's Danger Zone - Winter Day's Real Lil' Star)
Ejer: Malene Lerche Bjerregaard, Danmark
Fører: Marie-Louise Christensen

2.
Vinder af Veteran Cup
DKCH(U) EUVW24 NORDV21 DKV22 23 24 DKVV23 24 VIVV24 ROVV24 HAHV24 HAHVV24 BORNHVV24 KBHV24 KBHVV24 Wildclumbs Dance Like Me, Clumber spaniel, Dk20093/2015, 11/10-2015, H, Hvid/Orange
(Wymeswold Mojito - Libell's Always On My Mind)
Opdrætter: Viktoria Larsson, Sverige
Ejere: Louise Vestergaard, Peter Vestergaard, Einar Paulsen, Sabina Holm Weber, Danmark
Fører: Sabina Weber

3. 
Vinder af Debutant Cup
VIJV24 ROJV24 DKJUCH KLBJCH CIB-J Lordsett One Direction, Mops, Dk17743/2023, 04/05-2023, H, Fawn
(Winsome N' Nirvana's Urban Cowboy - Zip Your Lips De Los Ninios)
Opdrætter: Katarzyna Ksiazek, Polen
Ejer og fører: Birgit Seloy, Danmark

4.
Vinder af Årsvinder Cup
SECH DKCH ROV22 ROJV22 DKJUCH Foxtan’s Badass, Fox terrier, ruhåret, Se53111/2021, 02/07-2021, H, Tricolour
(Foxtan's Cold Case - Gold Tooth Silverline)
Ejer: Oplysninger ønskes ikke oplyst
Fører: Oplysninger ønskes ikke oplyst

5.
Vinder af Puppy Cup
Symposions Iconic Ink, Dk11361/2024, 04/06-2024, H, Trefarvet, Beagle
(Golden Swissline Candy Crush - Symposions HearSay)
EO: Toke Larsen, Danmark
Fører: Oplysninger ønskes ikke oplyst

6.
Vinder af Champion Cup
DKCH DKJV23 DKJUCH VIV24 DKV24 DKKV24 Unchain My Heart Of Swanee River, Miniature American Shepherd, Dk09385/2023, 25/01-2023, T, Black/White/Tan
(Moonbaby's Special Edition - Rockabye Baby Of Swanee River)
Opdrætter: Cecile Bouttier, Frankrig
Ejere: Janne Kronstam, Line Aabye Kronstam, Danmark
Fører: Janne Kronstam

7.
Vinder af Sweepstake
DKJUCH Manniche Staff Keeper of the Castle, Staffordshire Bull Terrier, Dk09480/2023, 04/06-2023, H, Mørk Brindle/Hvid
(Danish Divine Kick Off - Manniche Staff Coco Mademoiselle)
Opdrættere: Bettina Manniche og Dennis Manniche, Danmark
Ejere: Bettina Manniche, Heidi Jenter Ravn, Danmark
Fører: Heidi Ravn

Læs også

Mikael Tranholm på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 19:00, af Karina Green Damsgaard

Når Dansk Kennel Klub den 2. september slår dørene op til årets Hundevelfærdskonference, bliver det med et stærkt hold af oplægsholdere. En af dem er Mikael Tranholm, dyrlæge og ph.d., som siden januar 2024 har været en del af DKK’s veterinære team

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Søndagens billeder er endelig online

20-08-2025 16:20, af Karina Green Damsgaard

Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder

Alonso sejrede

01-11-2014 20:55, af Tine Luther
Ved dagens internationale udstilling i Herning vandt bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso. Dermed er intet afgjort i konkurrencen om at blive årets hund – vi må vente i spænding til morgendagens udstilling samme sted.

Her finder du racerne lørdag

18-06-2022 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det blevet lørdag i Vejen. Her er en oversigt over, hvor du finder de forskellige racer

Billederne fra Roskilde er klar

15-05-2019 14:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er billederne fra weekendens udstilling i Roskilde online. Der er mange, så måske er der også et af dig og din hund

Se billederne: Søndag i Ballerup

20-09-2021 09:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så blev det mandag. Men sikke en dejlig weekend, vi havde i Ballerup. Her får du lidt billeder

Imponerende Innit bliver Årets Hund 2017 (video)

05-11-2017 19:57, af Marie Helene Rigård Rohleder

Den smukke bullmastiff Ali Honey Dynasty, i daglig tale Innit, vinder Best In Show til søndagens udstilling i Herning, og  derefter blev den kåret som Årets Hund 2017

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Lykkepiller i pels indtager Roskilde

18-09-2023 15:34, af Louise Trabjerg

I den kommende weekend den 22.-24. september afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

Dansk Kennel Klub går forrest med Danmarks allerførste hundevelfærdskonference

01-09-2025 10:00, af Lise Lotte Christensen

Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

To af Danmarks førende eksperter i hundevelfærd taler på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 13:00, af Karina Green Damsgaard

Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde

Hundevelfærdskonference 2025: Sammen for hundenes bedste

02-09-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark

Fra støvsugeren i stuen til scenen på Hundevelfærdskonferencen

29-08-2025 13:00, af Karina Green Damsgaard

Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et oplæg fra Karen Frost Knudsen, en af landets mest erfarne trænere og adfærdsrådgivere. Med mere end 20 års erfaring har hun dedikeret sit arbejdsliv til at hjælpe hunde og deres ejere med at skabe et trygt og velfungerende liv sammen.