Det var tydeligt, at det var en ganske almindelig fredag i dag. Ikke alle havde kunnet få fri fra arbejde eller skole, så selvom der var masser af lækre hunde og dejlige mennesker, så var der også en smule stille i Vejen.
Men mon ikke det var den kendte stilhed før storm, vi var vidne til i dag. For mon ikke det for alvor går løs de næste to dage, når arbejdsgiverne sætter medarbejderne fri og skolelærerne har fået nok af at undervise elever.
På trods af en lidt stille dag, var det endnu engang en flot udstillingsdag. Vejret var næsten perfekt, og hundene fik vist deres ynde.
I Store Ring sluttede dagen som sædvanligt med Best In Show. Den norske dommer Leif-Herman Wilberg konstaterede tørt, inden præmieoverrækkelsen, at det var nogle rigtig fine hunde han havde at vælge imellem i finalen.
Ret usædvanligt var det, at alle fire hunde, der skulle placeres, var danske hunde. På en fjerdeplads kom border collien New Dream's Border Quesse At Huntly, tredjepladsen gik til Höhrmann's Take A Chance On Me, en golden retriever, og så var der kun to hunde tilbage.
Den ene hund var lhasa apsoen, Snow-Lion's Music for the Masses, mens den anden var samojedhunden, Cabaka's Raw Power, der næsten kender årets Store Ring bedre end sin egen hundekurv.
Vinderen blev igen Cabaka's Raw Power, og Gitte Morell, der både er ejer og opdrætter af den smukke hund, var naturligvis glad efterfølgende. Hun har tit sagt, at Power er noget helt specielt, og det kunne hun konstatere igen i dag.
- Det er tydeligt at mærke, at han er meget bedre tilpas i Store Ring end i de mindre raceringe, fortalte hun efterfølgende om sin Power, der må tage titlen som kongen af Store Ring.
Stort tillykke til alle dagens hunde.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
Grundet corona og diverse andre udfordringer har det haltet lidt med at præsentere den nye DKK-medarbejder på Vilhelmsborg. Her får du en introduktion til den hundetossede medarbejder
Der er godt gang i hundeaktiviteterne på Vilhelmsborg, der i denne weekend byder ind til Hund i Fokus. Et af de store trækplastre er lørdagens enorme K9 Biathlon for alle
I denne weekend den 11.-12. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste og mest prestigefyldte hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Winter Wonder Show er et sandt hundemekka med masser af mulighed for alle hundeelskere og hundeinteresserede i at få en overdosis af pelset, logrende kærlighed.
I denne weekend holder DKK inspirationsdage på Kobæk Strand. Klokken 9.00 bød Jørgen Hindse de mange deltagere velkommen
Udstillingen i Ballerup er kommet godt fra start. Massevis af smukke hunde indtager de mange ringe
Hvert år plejer DKK at afholde seks internationale udstillinger. Men vi kommer næsten til at runde 500 dage mellem den forrige og den næste
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.