Fredagens BIS blev nok engang smukke Power

17-06-2022 18:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En dejlig og lidt stille fredag er slut i Vejen. Som sædvanlig sluttede dagen med Best in Show

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Det var tydeligt, at det var en ganske almindelig fredag i dag. Ikke alle havde kunnet få fri fra arbejde eller skole, så selvom der var masser af lækre hunde og dejlige mennesker, så var der også en smule stille i Vejen.

Men mon ikke det var den kendte stilhed før storm, vi var vidne til i dag. For mon ikke det for alvor går løs de næste to dage, når arbejdsgiverne sætter medarbejderne fri og skolelærerne har fået nok af at undervise elever. 

På trods af en lidt stille dag, var det endnu engang en flot udstillingsdag. Vejret var næsten perfekt, og hundene fik vist deres ynde. 

I Store Ring sluttede dagen som sædvanligt med Best In Show. Den norske dommer Leif-Herman Wilberg konstaterede tørt, inden præmieoverrækkelsen, at det var nogle rigtig fine hunde han havde at vælge imellem i finalen. 

Ret usædvanligt var det, at alle fire hunde, der skulle placeres, var danske hunde. På en fjerdeplads kom border collien New Dream's Border Quesse At Huntly, tredjepladsen gik til Höhrmann's Take A Chance On Me, en golden retriever, og så var der kun to hunde tilbage. 

Den ene hund var lhasa apsoen, Snow-Lion's Music for the Masses, mens den anden var samojedhunden, Cabaka's Raw Power, der næsten kender årets Store Ring bedre end sin egen hundekurv. 

Vinderen blev igen Cabaka's Raw Power, og Gitte Morell, der både er ejer og opdrætter af den smukke hund, var naturligvis glad efterfølgende. Hun har tit sagt, at Power er noget helt specielt, og det kunne hun konstatere igen i dag.

- Det er tydeligt at mærke, at han er meget bedre tilpas i Store Ring end i de mindre raceringe, fortalte hun efterfølgende om sin Power, der må tage titlen som kongen af Store Ring. 

Stort tillykke til alle dagens hunde. 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Læs også

Store oplevelser med små selskabshunde i Nørager

Klubben for Små Selskabshunde inviterer til udstilling denne weekend i Sortebakkehallerne i Nørager. Her kan besøgende møde hele 25 forskellige racer og opleve glæden ved de populære selskabshunde helt tæt på.

Cavalierklubben skød udstillingsåret i gang i Aunslev

20-01-2026 19:00, af Charlotte Heegård Mortensen

Cavalierklubben i Danmark startede 2026 med en festlig udstilling fyldt med champions og fællesskab. Dagen bød på kåring af Årets Hunde 2025 og en rørende veteranparade.

SIDSTE FRIST: Skal du med til Fredericia?

Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.

Saluki øverst på podiet søndag

31-07-2011 21:30, af Lærke Eifler
Idag, søndag, sluttede DKK´s Internationale 4-dages udstilling i Vejen. Efter flere tilløb placerede den svenske saluki Qirmizi Global Temptress sig øverst på podiet.

BLOG: En tur til Vejen

28-06-2019 15:00, af Kimmie Wolsted

Kimmie Wolsted har skrevet et fint blogindlæg om hendes oplevelser med rally ved udstillingen i Vejen

Tre blå norske mærker i Vejen

23-06-2019 19:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et vaskeægte hattrick af Shyloch Statement

Show of Winners samler smukke hunde

21-02-2025 08:03, af Cecilie Friis Amstrup

Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.

NM i agility i Roskilde

09-08-2014 09:09, af Tine Luther
I morgen, søndag den 10. august, løber de nordiske mesterskaber i agility, som er hundesportens pendant til ridebanespringning, af stablen. Det sker i Roskilde. Har du lyst til at overvære en rigtig publikumsvenlig hundesport, så læg vejen forbi!

Så er der billeder fra Vejen

21-06-2022 13:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Billederne fra Vejen er nu på nettet

Bliv klogere på din Goldens øjne: Eksklusivt webinar med Thomas Larsen

Sundhedsudvalget og Raceledelsen for Golden Retriever inviterer til et dybdegående og gratis webinar med dyrlæge Thomas Larsen om racens øjensygdomme. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.