DKK’s formand, Jørgen Hindse, fylder 75 år og oven i hatten kan han fejre 40-års jubilæum som formand for Dansk Kennel Klub.
I juli/august nummeret af HUNDEN kan du læse et stort portræt af Jørgen Hindse. Her udtaler han blandt andet:
– Dansk Kennel Klub er jo ikke bare en hobby. Det er et spørgsmål om ledelse. Organisationen har 30.000 medlemmer, mere end 33 fultidsansatte og omsætter for 55 millioner om året. Jeg har igennem årene skulle samarbejde med mange forskellige bestyrelser, og det er indimellem kommet mig for øre, at de nyvalgte havde tænkt, at nu skulle de bare ‘majoriseres’ af Hindse – at jeg kan virke lidt skræmmende. Men folk opdagede, at sådan er det ikke. Vi deler opgaverne imellem os i bestyrelsen, og alle har deres ansvarsområde, – og det er en hellig pligt ikke at blande mig, så længe det går godt, men jeg giver gerne et godt råd, hvis det er nødvendigt. Jeg er en individualist, som godt kan spille på hold, men det er mig, der sidder for bordenden. Det kan man også se på de sportsgrene, jeg har valgt – boksning og cykling. Jeg dur ikke til tandem, siger Jørgen Hindse.
Der er åbent hus og frokost på DKK´s adresse, Parkvej 1, 2680 Solrød Strand den 15. september kl. 12.00 – 15.00, hvor DKK håber at se mange medlemmer, så formandens fødselsdag og jubilæum kan fejres med manér.
Solskin, faglighed og fællesskab prægede en weekend hvor DKK kredse og specialklubber fra hele landet blev samlet om ny viden og stærkere relationer
I denne weekend holder DKK inspirationsdage på Kobæk Strand. Klokken 9.00 bød Jørgen Hindse de mange deltagere velkommen
I dag kan Dansk Kennel Klubs bestyrelsesformand, Jørgen Hindse, fejre sin 80 års fødselsdag - og samtidig kan han fejre noget så unikt som 45 års jubilæum som formand. Vi siger tillykke til formanden og giver dig her et par af højdepunkterne i hans karrierer - i flertal, ja, for han har haft to: En erhvervskarriere og en hobbykarriere - og den sidste er stadig i fuld gang
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse