Det var en særdeles veloplagt formand for DKK's bestyrelse, der lørdag morgen bød velkommen til DKK's inspirationsdage. Foran ham sad de mange deltagere, der netop havde slugt morgenmaden på Kobæk Strand, klar til to dage med læssevis af inspiration.
Jørgen Hindse fortalte om, hvordan Dansk kennel Klub i sin tid blev startet af jægere. Dengang lød det blandt andet, at om interesse skulle vise sig, kunne man også lave dyrskuer for hunde. Spoler man 125 år frem i tiden, må man sige, at interessen for hundeudstillinger har vist sig at være der.
Men sådan en åbningstale, der fokuserer på DKK's 125 års historie, kan sagtens være en lidt tør mundfuld at sluge sådan en lørdag morgen. Sådan var det dog langt fra i dette tilfælde, hvor Jørgen Hindse gavmildt delte ud af anekdoter om, hvordan han selv for 45 år siden blev formand for klubben i en tid, hvor der i den grad var krise i Dansk Kennel Klub.
Netop krise fyldte en del i talen. For i krisetider vil folk gerne have hunde, men hvad så når krisen er økonomisk, som den vi står med mere end det ene ben i lige nu? Vil man så spare på hunden for et par ekstra graders varme i dagligstuen?
Indtil videre tyder det ikke på det, kunne Jørgen Hindse afsløre. Allerede nu er der nemlig over 7000 tilmeldte hunde til udstillingen i Herning, hvilket er mere end der plejer at være på en todages udstilling.
Næste udstilling bliver Fredericia i februar, og der må det forventes, at krisen for alvor har sat ind, og hvis tilmeldingerne til den udstilling ikke bliver ramt negativt, så mente Jørgen Hindse, at man kunne konkludere, at folk hellere ville fryse lidt om tæerne derhjemme end at undvære udstillinger.
Det bliver spændende at følge.
Solskin, faglighed og fællesskab prægede en weekend hvor DKK kredse og specialklubber fra hele landet blev samlet om ny viden og stærkere relationer
Søndag formiddag var det tid til det årlige kredsmøde, hvor kredsudvalget gjorde rede for året, der er gået og hørte på input fra DKK's kredse
Direktør for Dansk Kennel Klub, Jens Glavind havde en klar opfordring, da han holdt foredrag om fremtiden for DKK
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse