Lørdag og søndag afholdes den internationale udstilling, hvor hunde indenfor hver af racerne dyster om titlen som den bedste og mest racetypiske på dagen.
Efterfølgende mødes racevinderne i fælleskonkurrencer, hvor der til sidst kåres dagens bedste hund; ’Best in show’.
Dansk Vinder-udstilling
På udstillingen søndag den 12. november 2023 slutter DKK udstillingsåret af med Dansk Vinder-udstilling.
Endvidere tildeles titlen Dansk Juniorvinder (DKJV) til bedste junior han og tæve med CK samt titlen Dansk Veteranvinder (DKVV) til bedste veteran han og tæve med CK.
Glæd dig til et brag af en afslutning på udstillingsåret 2023!
Du kan nå det endnu
Tilmeldingen til 'Winter Winder Show' slutter mandag den 16. oktober kl. 08, så du kan stadig nå at sikre din billet og deltagelse lidt endnu.
Det er muligt at købe en gæstehundebillet før begivenheden eller ved indgangen. Hvalpe under 12 uger har dog ikke adgang til udstillingen.
Showet er åbent for alle med interesse for vores firbenede venner og der er mulighed for at shoppe løs ved de mange opstillede boder.
Se mere og køb din billet på DKK’s hjemmeside.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
På Hundens Dag 2024 var Broholmerselskabets Aktivitetskreds 3 (Jylland) på Lemvig Marked og Dyrskue, hvor vi samlede 13 Broholmere, som havde taget deres mennesker med, og vi var endda rigtig heldige med vejret – en dag med skønt solskin.
I denne uge holder mange mennesker efterårsferie. Som et lille krydderi til ferielivet, kan medlemmer af Dansk Kennel Klub glæde sig til, at det nye nummer af Magasinet HUNDEN også udkommer i denne uge
Vi bringer her et ærligt referat fra DKK’s internationale udstilling i Aalborg 18-19 oktober 1969 af dommer Alexander Krasilnikoff
Labrador retrieveren Lab'Spb Gazprom, også kendt som Blue, sikrede sig lørdag endnu en gang sejren i Best In Show ved en international DKK udstilling.
En lang juniorhandlerkonkurrence sluttede kort efter klokken 15 med Frederikke Dalgaard Petersen som vinder
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.