Det er tid til at kigge tilbage på år 2017. Et år fyldt med oplevelser store som små, men også et år med sorg over dem vi mistede.
Jeg sluttede året som tredje bedste juniorhandler. En kæmpe drøm der er gået i opfyldelse!
Igen i år var jeg med på det danske landshold til Nordisk Mesterskab i Finland, hvor jeg mødte Teppo (Australien shephard). En rigtig dejlig hund, med masser af energi - og kemien var i top mellem os.
Vi var til World dog show i Leipzig med Luna, som fik sin første titel, tysk junior winner. Vi har deltaget i Show of Winners. Et show i spotlight og lir, hvilket hun tog i stiv pote, og vandt gruppe 7 i sweep stake i en alder af 7 måneder.
Desværre har vi mistet vores højt elskede newfoundland Kiss, som altid vil være i vores hjerte. Kiss var en af vores højt elskede hunde, som i hverdagen bragte glæde og latter, uanset hvad hun gjorde. Hun sluttede sin udstillingskarriere i 2017, hvor hun blev klub veteran champion.
Nye venskaber
Året har budt på mange nye venskaber, to benet såvel som firbenet. Venskaber som jeg er dybt taknemmelig for. Harald (American Akita) mødte jeg for første gang i sommerferien. En dengang lille sød pelsklump som på få måneder er blevet stor, fræk og rigtig lækker!
Lily (Beagle) mødte jeg på årets første udstilling i Fredericia. Som mange andre juniorhandlere sikkert har prøvet, stod jeg pludselig uden hund. Kemien mellem Lily og jeg var så god, at jeg brugte hende både i Fredericia og Roskilde.
Jeg har også mødt Joey, (Beagle) en lille hvalp, som jeg skulle hjælpe med i Ballerup, som så også blev til Herning og forhåbentlig mange flere.
Og noget af det største i år 2017 var at træningen med Luna gav så meget pote, at vi sammen kunne deltage i juniorhandling. Det har bragt mange gode oplevelser, som jeg ikke vil være foruden. Det handler ikke altid om, hvad placering man får, men hvordan det er gået. Jeg synes, at Luna har præsteret til perfektion.
Lad 2018 blive lige så godt et år med alle vores elskede omkring os.
Sommerferien er slut og i år var skolernes sommerferie særlig lang - nemlig hele 6 uger. Jeg er selv pædagog og derfor tilknyttet SFO’en på skolen og havde derfor 'kun' de normale tre ugers sommerferie. Udover, at være i SFO’en brugte jeg (og mine kollegaer) også tid på, at planlægge det nye skoleår og her kunne James være med.
I ugerne hvor vi havde ferie var vi på små éndags ture, hvor vi også kan fik trænet. Sidst, men ikke mindst, kommer vi også til at kunne bruge vores ferieoplevelser sammen med James i skolen, når vi er tilbage på arbejde efter ferien.
Paddleboard (SUP=stand up paddle) med hund (=PUP) er blevet "det nye sort": En sjov og hyggelig sommeraktivitet med din hund. Og også en af forhindringerne til efterårets K9-biathlons. Læs mere her om, hvordan I får en god start.
Når James ikke er på arbejde som skolehund, er han familiehund. Han bor sammen med mig, min mand, vores datter (på 2 år) og vores anden hund Riley. Min mand Mads går på jagt og drømmer også om, at James kan komme lidt med en gang imellem og hente en and eller gås, hvis han skyder sådan en
I denne weekend afholder Agria en digital hundegåtur for alle med hund. Det er gratis at deltage, Dyreværnet får 10 kroner for hver hund, der deltager, så det er bare at komme i gang
De første tre timer på udstillingen i Vejen er gået stille og roligt, men blæsten driller en smule
Vi bringer her et ærligt referat fra DKK’s internationale udstilling i Aalborg 18-19 oktober 1969 af dommer Alexander Krasilnikoff
Over 700 hunde er til Store Hestedag i Roskilde i weekenden. Myndeklubben er flot repræsenteret, og de afholder både udstilling og Lure Coursing
18 beagleejere har i forbindelse med udstillingen på Bornholm holdt ferie sammen i Storløkke Feriepark. Det er blevet en tradition, der vokser år for år
Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.
Hver måned modtager HUNDEN rigtig mange fantastiske billeder fra glade hundejere i hele Danmark, hvorefter der uddeles en præmie til de tre bedste billeder.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Shiba Inu racen er ikke typisk at finde på podierne rundt om på Europa's hundeudstillinger, men den 3.-5. november brillierede hanhunden Ai-We-Sed-So NeverEnding Story alligevel i Dortmund.
Hunde bliver ofte smittet med sygdommen, kennelhoste, når vinterens fugtige og kolde vejr indtræffer. Derfor er det i den kommende tid ekstra vigtigt, at man som hundeejer kan spotte symptomerne på kennelhoste og ved, hvad man selv kan gøre for at mindske risikoen for smitte.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is
Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.