Det er tid til at kigge tilbage på år 2017. Et år fyldt med oplevelser store som små, men også et år med sorg over dem vi mistede.
Jeg sluttede året som tredje bedste juniorhandler. En kæmpe drøm der er gået i opfyldelse!
Igen i år var jeg med på det danske landshold til Nordisk Mesterskab i Finland, hvor jeg mødte Teppo (Australien shephard). En rigtig dejlig hund, med masser af energi - og kemien var i top mellem os.
Vi var til World dog show i Leipzig med Luna, som fik sin første titel, tysk junior winner. Vi har deltaget i Show of Winners. Et show i spotlight og lir, hvilket hun tog i stiv pote, og vandt gruppe 7 i sweep stake i en alder af 7 måneder.
Desværre har vi mistet vores højt elskede newfoundland Kiss, som altid vil være i vores hjerte. Kiss var en af vores højt elskede hunde, som i hverdagen bragte glæde og latter, uanset hvad hun gjorde. Hun sluttede sin udstillingskarriere i 2017, hvor hun blev klub veteran champion.
Nye venskaber
Året har budt på mange nye venskaber, to benet såvel som firbenet. Venskaber som jeg er dybt taknemmelig for. Harald (American Akita) mødte jeg for første gang i sommerferien. En dengang lille sød pelsklump som på få måneder er blevet stor, fræk og rigtig lækker!
Lily (Beagle) mødte jeg på årets første udstilling i Fredericia. Som mange andre juniorhandlere sikkert har prøvet, stod jeg pludselig uden hund. Kemien mellem Lily og jeg var så god, at jeg brugte hende både i Fredericia og Roskilde.
Jeg har også mødt Joey, (Beagle) en lille hvalp, som jeg skulle hjælpe med i Ballerup, som så også blev til Herning og forhåbentlig mange flere.
Og noget af det største i år 2017 var at træningen med Luna gav så meget pote, at vi sammen kunne deltage i juniorhandling. Det har bragt mange gode oplevelser, som jeg ikke vil være foruden. Det handler ikke altid om, hvad placering man får, men hvordan det er gået. Jeg synes, at Luna har præsteret til perfektion.
Lad 2018 blive lige så godt et år med alle vores elskede omkring os.
Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.
Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!
Fritid er vigtigt for både for hunde og mennesker - og James er ingen undtagelse.
Lørdagen blev en varm, solrig og dejlig dag i Roskilde. Her kan du se lidt billeder fra dagen
Nu er billederne fra Herning sorteret, og du kan se dem alle
Lørdag den 9. november blev årets sidste DKK udstilling, Winter Wonder Show, skudt i gang med masser af smukke hunde og ivrige hundeejere.
Vi har kigget på de racer, der kun har en hund med på udstillingen. Her kan du se, hvilken race du kun kan opleve i dag
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.