Helle Schou Scheffmann har været aktiv i DKK i 30 år, og de sidste otte år har hun været et stort aktiv for udstillingsudvalget. Mange har helt sikkert stiftet bekendtskab med hendes brede smil og vindende væsen, når hun varetager flere opgaver i Store Ring på udstillingerne.
Lørdag aften fik hun overrakt DKK's hædersbevisning i guld af Wilfred Olsen, som ikke er sen til at fortælle, hvorfor Helle skulle have den fornemme hæder.
- Helle blev indstillet til DKK's hæderstegn i guld for at have været en stor drivkraft i udstillingsudvalget de sidste otte år. Helle er et positivt og loyalt menneske. Hun har også en evne til at løse de små konflikter professionelt og sagligt, så hun er altid god at have ved sin side, når der er konflikter, siger Wilfred Olsen og fortsætter:
- Helle har været i DKK i 30 år, men det er ikke grunden til, hun får denne hæder. Det er for arbejdsindsatsen og for iveren. Man mærker, at hun elsker at være en del af udstillingerne, og hun har et smittende humør, som er med til at gøre det ekstra dejligt at komme på udstillingerne.
Helle Schou Scheffmann var noget overrasket, da hun lørdag aften modtog den store hæder.
- Jeg er mega beæret og meget stolt over at få denne pris, og det kom faktisk helt bag på mig, at jeg skulle have den. Det betyder rigtig meget for mig, at der bliver sat pris på det arbejde, jeg laver, for jeg elsker virkelig at være med i det her, og det har jeg gjort gennem alle årene, siger hun og indrømmer:
- Faktisk blev jeg en smule mundlam, da jeg fik prisen. Det var først her til morgen i bilen, det virkelig gik op for mig, og der måtte jeg lige knibe en lille tåre for mig selv.
Vi ønsker Helle stort tillykke med den fortjente hæder, og vi glæder os til at være sammen med hende på rigtig mange udstillinger fremover.
Når DKK Kreds 1 inviterer til Bakkeskue på Kristi Himmelfartsdag for 35. gang venter en dag fuld af smil, svingende haler og nye tiltag, der hylder fællesskab og mangfoldighed i hundeverdenen.
Som en del af søndagens oplevelser i Store Ring, blev der ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonderland uddelt en særlig hæder til de imponerende repræsentanter for Danmarks seks nationalracer. Og det var en gammel dansk hønsehund ved navn Charletan's Rollo, der løb med titlen som Bedste Hund af Dansk Race.
I 42 år har Kennel Galaksi eksisteret, og her har man gjort det så godt, at DKK ikke kunne undgå at skulle give dem kennelklubbens opdrætterpris, som er den fineste hæder, man kan få i kennelklubben
Det er ikke kun hundredvis af heste, der indtager Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag i weekenden. Hestedagen er i høj grad også en hundens dag med over 700 tilmeldte racehunde og et væld af aktiviteter for hundeejere og deres firbenede venner
Når der er udstilling på Bornholm i weekenden, er vi selvfølgelig på plads. Vi vil fortælle din gode historie
Er du til chihuahua så skulle dugøre dig selv en tjeneste og se galleriet her
Lørdag klokken 14.15 gik racen sort spids for første gang ind i til en officiel udstilling i Dansk Kennel Klub, og det var glade ejere og en glad dommer, der efterfølgende kunne gøre status
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
1-års fødselsdag for udenrigsministerens tollerhvalpe blev fejret med fælles middag, hundekram og højt humør på Danmarks første hundekro.
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet