På en hundeudstilling er alle hunde stjerner. Det fornemmer man allerede, når man første gang træder ind ad døren, og bliver ramt dybt i hjertet af den ene søde hund efter den anden.
Søndag i Fredericia var stjernehundene suppleret af en menneskekendis.
Janni Ree var på besøg med sin otte måneder gamle mops, Cobra. Hunden, som er opkaldt efter Carsten Rees bil, har hun haft siden, han var 13 uger.
– Nu er begge de to gamle hunde gået bort, så Cobra er min nye hund, fortæller hun.
Søndag var det tredje gang, Cobra skulle i ringen, og begge de to første gange er han endt blandt de bedste. Alligevel var Janni Ree ikke alt for optimistisk, inden Cobra skulle i ringen.
–For det første er hans søster i løbetid, så han er helt kulret, og vi bliver nødt til at holde ham væk fra hende. Derudover har han dårlig mave, så jeg må indrømme, at jeg er lidt nervøs, erkendte hun.
Mens Cobra var i ringen med en anden handler, stod Janni og følte nervøst med fra sidelinjen. Her kunne hun se sin hund blive bedømt som særdeles lovende. En sejr blev det dog ikke til.
– Jeg er meget tilfreds med, at han fik særdeles lovende. Så var det bare ærgerligt, der var en, der var bedre end ham, lød det efterfølgende fra en glad Janni Ree.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Weekenden, d. 2/11-3/11, blev brugt på hundeudstilling i Herning, i hvert fald for mit vedkommende
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
Endelig er de her! Billederne fra Nørager har ladet vente på sig, men nu kan du finde dem online.
Så er første udstillingsdag slut. Endnu en hyggelig udstillingsdag på Bornholm med et næsten perfekt hundevejr
16 juniorhandlere blev søndag eftermiddag reduceret til otte, da finalen i juniorhandling skulle afgøres. I den unge kategori stillede 10 juniorhandlere til start, mens seks handlere stillede op i den ældre kategori
På udstillingen i Ballerup er Landseergården's Kissable Kelly blevet bedst i racen, og dermed har hun sikret sig titlen som årets landseer
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?