På en hundeudstilling er alle hunde stjerner. Det fornemmer man allerede, når man første gang træder ind ad døren, og bliver ramt dybt i hjertet af den ene søde hund efter den anden.
Søndag i Fredericia var stjernehundene suppleret af en menneskekendis.
Janni Ree var på besøg med sin otte måneder gamle mops, Cobra. Hunden, som er opkaldt efter Carsten Rees bil, har hun haft siden, han var 13 uger.
– Nu er begge de to gamle hunde gået bort, så Cobra er min nye hund, fortæller hun.
Søndag var det tredje gang, Cobra skulle i ringen, og begge de to første gange er han endt blandt de bedste. Alligevel var Janni Ree ikke alt for optimistisk, inden Cobra skulle i ringen.
–For det første er hans søster i løbetid, så han er helt kulret, og vi bliver nødt til at holde ham væk fra hende. Derudover har han dårlig mave, så jeg må indrømme, at jeg er lidt nervøs, erkendte hun.
Mens Cobra var i ringen med en anden handler, stod Janni og følte nervøst med fra sidelinjen. Her kunne hun se sin hund blive bedømt som særdeles lovende. En sejr blev det dog ikke til.
– Jeg er meget tilfreds med, at han fik særdeles lovende. Så var det bare ærgerligt, der var en, der var bedre end ham, lød det efterfølgende fra en glad Janni Ree.
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
I denne weekend danner Rønne Stadion rammer for den hidtil største hundeudstilling på Bornholm, arrangeret af Dansk Kennel Klub. I alt når udstillingen op på næsten 4.000 hunde over de to dage og op mod 213 racer på hver udstilling. Det er altså en god anledning til at opleve alverdens spændende hunderacer i alle størrelser og former
Så er vi klar til dag to i Vejen. Her er oversigt over ringe og racer
Lørdagen blev en varm, solrig og dejlig dag i Roskilde. Her kan du se lidt billeder fra dagen
Det ligner ikke nogen hundenyhed, men det er det. En af landets mest elskede hunde er gået bort, og en ny er på vej
Dagens afsluttende konkurrence, Best in Show, blev rundet af med en flot præsentation af de 10 gruppevindere.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet