På en hundeudstilling er alle hunde stjerner. Det fornemmer man allerede, når man første gang træder ind ad døren, og bliver ramt dybt i hjertet af den ene søde hund efter den anden.
Søndag i Fredericia var stjernehundene suppleret af en menneskekendis.
Janni Ree var på besøg med sin otte måneder gamle mops, Cobra. Hunden, som er opkaldt efter Carsten Rees bil, har hun haft siden, han var 13 uger.
– Nu er begge de to gamle hunde gået bort, så Cobra er min nye hund, fortæller hun.
Søndag var det tredje gang, Cobra skulle i ringen, og begge de to første gange er han endt blandt de bedste. Alligevel var Janni Ree ikke alt for optimistisk, inden Cobra skulle i ringen.
–For det første er hans søster i løbetid, så han er helt kulret, og vi bliver nødt til at holde ham væk fra hende. Derudover har han dårlig mave, så jeg må indrømme, at jeg er lidt nervøs, erkendte hun.
Mens Cobra var i ringen med en anden handler, stod Janni og følte nervøst med fra sidelinjen. Her kunne hun se sin hund blive bedømt som særdeles lovende. En sejr blev det dog ikke til.
– Jeg er meget tilfreds med, at han fik særdeles lovende. Så var det bare ærgerligt, der var en, der var bedre end ham, lød det efterfølgende fra en glad Janni Ree.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Det er egentlig en halvgammel ide, der lørdag klokken 10.30 blev til virkelighed i Fredericia, da de første personer kunne komme på en guidet rundtur på udstillingen
World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.
Det er ikke kun hundredvis af heste, der indtager Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag i weekenden. Hestedagen er i høj grad også en hundens dag med over 700 tilmeldte racehunde og et væld af aktiviteter for hundeejere og deres firbenede venner
Den smukke bullmastiff Ali Honey Dynasty, i daglig tale Innit, vinder Best In Show til søndagens udstilling i Herning, og derefter blev den kåret som Årets Hund 2017
Dagens afsluttende konkurrence, Best in Show, blev rundet af med en flot præsentation af de 10 gruppevindere.
Så er billederne fra udstillingen i Herning kommet på hjemmesiden.
På dag to i Fredericia skal en ny flok hunde ind og vise sig frem i ringen med målet om at slutte sig til gårsdagens finalister i Best in Show senere i dag.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.