Titlen som giver julelys i øjnene. Det som de fleste opdrættere og udstillere drømmer om. Ærer, hæder og stjernestatus: Best In Show. Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling i Ballerup sluttede af med bravour, da den røde og hvide basenji tæve NORDICH INTCH EUW15 Kimwitu’s Zolotaya blev kåret til Best In Show. Hunden er dansk opdrættet af Annemari Nielsen og ejet af svenske Therese Kindberg.
En tilfreds tysker
Den tyske allround dommer Jochen Eberhardt dømte Best In Show, og var meget tilfreds med de 10 Best In Show finalister.
– De 10 finalister i dagens Best in Show var alle værdige. Det var minimale forskelle, som afgjorde beslutningen, siger Jochen Eberhardt til hunden.dk.
Jochen Eberhardt var også meget glad for den smukke basenji, som han betegner som en hund med glamour.
– Jeg har set og bedømt rigtig mange basenjis rundt i hele verden. Men dette eksemplar var et rigtig godt mix af lette bevægelser og spændkraft i kroppen. Jeg synes, at de hunde der skal vinder Best In Show ikke kun skal være avlet typisk korrekt. De skal også udstråle glamour, og derfor valgte jeg denne basenji, siger Jochen Eberhardt.
Svenske kødboller er vejen til succes
Det var naturligvis en meget glad og stolt ejer, Therese Kindberg, som fortalte, at hunden er umådelig glad for svenske kødboller, og vil gøre alt for mad.
– Hun er en fantastisk hund, som elsker at vise sig frem. Det er bare helt fantastisk at vinde Best In Show, siger Therese Kindberg.
Andenpladsen gik til bullmastiffen Ali Honey Dinasty og tredjepladsen tilfaldt salukien Amyat Darth Wader .
Læs meget mere om udstillingen i Ballerup i næste nummer af magasinet HUNDEN.
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Reklamer for en fiktiv plastikkirurgisk dyreklinik skal gøre danskerne opmærksomme på, hvad bestemte typer af udseende gør ved hundenes velfærd. Målet er at reducere efterspørgslen på fremavlede karaktertræk som korte snuder, store øjne og masser af hudfolder, da disse ofte kommer med en pris for hundenes helbred.
Dansk Kennel Klub får nu kontor i Jylland. Kontoret får til huse på Vilhelmsborg ved Aarhus
Under en oprydning fandt John Jonhansen en DKK medalje i sølv fra 1919. Den overrakte han i dag til Dansk Kennel Klub
En imponerende bedrift af Sara DeAngelis har netop afgjort årets juniorhandlerkonkurence, selvom der er tre konkurencer tilbage
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg