Årets tema er ”Verdens vildeste venskab”, og præsentationen byder også på besøg på scenen med tv-vært Puk Elgård og biolog Anders Kofoed som begge elsker hunde. Tobenede og firbenede gæster kan også se frem til den store raceparade, show på plænen med dog dancing, hundequiz, agilityopvisning – og så kan hundeejere også selv prøve kræfter med den populære agilitybane på plænen.
HUNDredevis af hunderacer besøger Haven
Hvis man er hundeelsker, hundeejer eller overvejer at blive det, så er det på Hundens Dag at man skal tage i Tivoli. Hele haven bliver fyldt med pelsede venner, hundeelskere og et hav af forskellige hunderacer til denne ene dag om året, hvor flinke hunde i snor er æresgæster i Tivoli.
Schæferhundeklubbens Kreds 2, Amager, har sørget for en agilitybane, som vores firepotede venner fra kl. 11.00 til kl. 16.00 kan prøve at gennemføre på gruset mellem Plænen og Glassalen. Den store hunderaceparade – som er så lang, at når de første hunde har gået hele Tivoli rundt og vender tilbage til Plænen, så starter de sidste – finder sted kl. 14. Her vises en masse forskellige og smukke racer frem. Mere end 300 hunde forventes at deltage i paraden fordelt på mere end 100 hunderacer og varianter, som vises i 10 forskellige grupper. Kl. 15 er der stort hundeshow på Plænen, hvor en masse hunde vil medvirke på scenen til blandt andet dog dancing, inden Schæferhundeklubbens Kreds 2, Amager, fremfører agilityopvisning på deres opsatte agilitybane.
Overvejer man at blive hundeejer eller har spørgsmål, kan man besøge Dansk Kennel Klubs informationsbod og få vejledning og et godt råd eller to med på vejen. De står nemlig klar til at besvare tvivlsspørgsmål om blandt andet pleje og træning af alle slags hunde. Og hvis sulten eller tørsten skulle gå hen og snige sig ind, er hunde meget velkomne på de udendørs serveringsområder i Haven. Selvom dagens program slutter kl. 16.00, så er venlige vovsevenner i snor velkomne i hele Tivolis åbningstid – helt frem til kl. 22.00.
Verdens Vildeste Venskab med Puk Elgård
Temaet i år er ” Verdens vildeste venskab”, som bliver præsenteret med blandt andet interview på plænen med tv-vært, journalist og forfatter Puk Elgård samt Biolog Anders Kofoed. I samarbejde har de to skrevet en bog med samme titel, som årets tema. I bogen kommer man helt tæt på og dykker ned i det unikke venskab mellem hund og menneske, og vi bliver klogere på den nyeste forskning i hundens adfærd, sanser og vores samliv med menneskets bedste ven.
Udover ”Verdens vildeste venskab” har Puk Elgård skrevet bøger som, ”Se mor, jeg danser” og ”ELLEN 100 år med lyst til livet”. Anders Kofoed har skrevet bøger som ”100 myter om dyr” og ”Superkryb”.
Forfatter, Journalist, TV-vært og hundeelsker Puk Elgård siger:
"Jeg tror de fleste hundeejere har mærket kærligheden til deres hunde og måske undret sig over de stærke følelser man kan få for sin firbenede ven. Personligt elsker jeg min hund på samme måde som jeg elsker mine nærmeste mennesker. Til hundens dag i Tivoli vil Anders Kofoed og jeg løfte sløret for hvad videnskabens siger om det 45.000 år gamle og helt unikke venskab mellem hund og menneske. Det kan godt være vi hundeejere slet ikke er så tossede, for i følge videnskaben er kærligheden målbar både hos menneske og hund og vores bånd er langt stærkere end man skulle tro."
Konferencier til Hundens Dag 2025 og adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub, Lise Lotte Christensen, siger:
”Menneskets forhold til hunden kan med rette omtales som verdens vildeste venskab, og netop det ser vi nærmere på fra Plænen i Tivoli. I godt selskab med journalist og hundeejer Puk Elgård og evolutionsbiolog Anders Kofoed – omgivet af skønne hunde på scenen – bliver vi klogere på spørgsmål som: Elsker min hund mig? Hvorfor er vores venskab så specielt? Hvad kan vi lære af hunden? Og meget mere. Hundenes sanser er os overlegne på flere fronter, og fra scenen ser vi hundens evner demonstreret på inspirerende vis.”
Hundens dag er et af de ældste events, som afholdes i Tivoli. Forlystelseshaven har samarbejdet med Dansk Kennel Klub siden 1895, hvor man dengang lavede hundeudstillinger i Koncertsalen.
Uanset om man er en stor sanktbernhardshund, en elegant puddel, en charmerende gravhund, en lille, energisk chihuahua – eller lidt af det hele – er man velkommen til en dag fyldt med oplevelser og sjov. Hundens Dag er igen i år arrangeret i samarbejde med Dansk Kennel Klub.
Program
11.00-22.00
Flinke hunde i snor er velkomne i Tivoli
11.00-16.00
På gruset mellem Plænen og Glassalen kan hunde og deres ejere prøve den opstillede agilitybane under kyndig vejledning fra Schæferhundeklubbens Kreds 2, Amager
11.00-16.30
Besøg Dansk Kennel Klubs informationstelt i plæneområdet og deltag i konkurrencen om spændende præmier
14.00-14.15
Opstilling til raceparade foran Plænen
14.15-15.00
Hunderaceparade gennem Haven - kom og vær med!
15.00-16.00
Show på Plænen
16.00-16.30
Opvisning på agilitybanen ved Schæferhundeklubbens Kreds 2 Amager
I anledningen af Hundens Dag inviterer Museum of Illusions til Vovsedag, en sjov og anderledes dag for hunde og hundeejere. Dørene slår op søndag d. 31. august fra kl. 09:00, hvor de firbenede familiemedlemmer er dagens æresgæster.
Lørdag den 7. juni 2025 inviterer Dansk Kennel Klub og Royal Canin til en landsdækkende fejring af hundens betydning i vores liv. Dagen byder på et væld af arrangementer for både to- og firbenede.
Én enkelt dag om året er det tilladt at tage sin pelsede ven med i Tivoli. Det er på Hundens Dag, som i år finder sted søndag den 18. august, hvor Tivoli åbner portene og byder alle flinke hunde i snor velkommen i forlystelseshaven. Gæster kan blandt andet opleve raceparade, show på Plænen, agility-opvisning og så er der mulighed for, at nuværende eller kommende hundeejere kan få gode råd i Dansk Kennel Klubs informationstelt. Årets tema er ”Hunde OL – i disciplinerne form og funktion” og hunde har (selvfølgelig) gratis entré i følgeskab med en betalende gæst.
Når majnummeret af HUNDEN udkommer, er det en ny distributør, der leverer bladet
Grundet diverse stramninger fra myndighederne har Dansk Kennel Klub set sig nødsaget til at aflyse resten af årets udstillinger
Dansk kennel Klub har lyttet til kritikken og indfører nu på forsøgsbasis en trykt oversigt over de tilmeldte hunde til weekendens udstilling i Vejen
Ægteparret bag kennel Nordcairn’s blev hædret for deres dedikerede avlsarbejde og succeser med cairn terriere gennem næsten tre årtier.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene