Dogcoach er blevet et populært tøj- og udstyrsmærke for det danske hundefolk. Derfor er de naturligvis også at finde hos Hund i Fokus i weekenden på Vilhelmsborg, og de har noget ganske særligt i deres fine ærmer.
– Den nye DogCoach kollektion er den kollektion, vi har lanceret som henvender sig bredest muligt til alle typer af hundefolk.
Derfor passede det rigtigt godt både ift. timing og målgruppe at tage den med til Hund i Fokus, hvor der jo er et væld af dygtige hundefolk bredt repræsenteret over mange forskellige discipliner. Ligesom vi naturligvis gerne vil støtte op omkring dette event i Danmark, fortæller Linn Radsted, stifter af Dogcoach.
Linn Radsted afslører desuden, at teamet vil lave en præsentation af den nye kollektion, som alle kan følge med i.
– Vi har som noget helt nyt besluttet at invitere alle vores følgere fra Facebook og instagram med ind på standen, det betyder at vi både lørdag og søndag går på med en LIVE, hvor vi præsenterer alle produkterne og hvor følgerne har mulighed for at stille spørgsmål til os direkte.
Her på hunden.dk vil vi opfordre alle, der kunne have lyst til noget med hund i weekenden om at komme til Hund i Fokus på Vilhelmsborg, hvor man vil kunne opleve Dogcoach i levende live, og er man forhindret, så er det ok at følge deres live.
Linn Radsted glæder sig da også til at møde en masse gode hundemennesker og vise det nye tøj frem.
– Det er altid spændende at præsentere nyheder og nye produkter. Så vores allerførste unisextøj produkt: den korte bomberjakke er selvfølgelig spændende at have med. Personligt glæder jeg mig meget til at høre hvad kunderne siger til vores 4 nye jordfarver, som hele kollektionen er bygget op omkring. Og så kan man jo i år gøre sit outfit helt komplet med matchende pandebånd og hue til, noget som virkelig har været efterspurgt. Men det vi helt sikkert glæder os mest til, er at være med til en fantastisk weekend i hundens tegn - og at møde en masse skønne hunde og mennesker på standen, lyder det fra Linn Radsted.
Børn, der elsker hunde og hunde der elsker børn er dejligt. Og de to ting kan man opleve på Hund i Fokus netop nu
Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere
Der er godt gang i aktiviteterne på Vilhelmsborg. Det hele er pakket ind i god stemning og overskud
Tirsdag holdt Dansk Kennel Klub tredje medlemsmøde i en række af fire. Det velbesøgte møde fandt sted i Hobro, og der var både noget for hjerne, hjerte, humoren og maven
Hvert andet år afholdes der Brahetrolleborg Game Fair på Brahetrolleborg ved Faaborg på Fyn. I år holdes det i den kommende weekend, og der er masser af oplevelser for hundefolket, og DKK er naturligvis også med
I godt seks år har BR Roset leveret rosetter til Dansk Kennel Klubs udstillinger. I dag havde ejer Betina Larsen en særlig roset til DKK
Simone Riisgaard Kristiansen tog sejren i lørdagens juniorhandlingfinale ved Winter Wonder Show i Herning og sikrer sig samtidig titlen som Årets Juniorhandler.
Politihunden Thor og hans fører, Karsten Hav Sørensen, hyldes for deres ekstraordinære indsats ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning.
Den treårige basenji Kai har opnået en imponerende andenplads i Dansk Kennel Klubs konkurrence om Årets Hund – og har samtidig en særlig plads i sin families hjerte.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene
I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.