Allerede på førstedagen har udstillingen i Herning høstet stor ros. Ikke bare den smukke Store Ring men også måden hele dagen er forløbet på, har fået ros fra mange sider også fra de internationale dommere, der har takket ja til at bruge en weekend her i Herning.
Da klokken rundede 18.15 løb de ti gruppevindere ind i Store Ring, hvor de skulle bedømmes af den schweiziske dommer Barbara Müller.
Klokken 18.30 var det hele afgjort, og vinderen blev den smukke samojedhund, Cabaka's Raw Power, opdrættet af Gitte Morell.
– Det er jo dejligt. Nu har der været corona så længe, og så er det da fantastisk at komme her og vinde BIS, lyder det efterfølgende fra Gitte Morell.
– Power er den fødte showhund. Han er tre år, og han elsker bare at udstille. Jeg behøver slet ikke træne med ham. Det ligger bare så naturligt for ham.
Cabaka's Raw Power indtager nu førstepladsen i konkurrencen om at blive Årets Hund, men intet er afgjort endnu.
Power er den eneste hund, Gitte har med til Herning, da hun også har en webshop at passe, alligevel er det ikke den eneste cabakahund, der blev præmieret denne fredag.
BIS veteran gik nemlig også til en af de hunde, som Gitte har opdrættet.
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.
World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.
Hundens fotografer havde en travl weekend under DKK’s internationale udstilling i Herning, hvor der blev taget et hav af billeder, som nu kan ses i vores database
Fredag åbnede DKK ballet til dette års udstilling i Vejen. Dagen bød på både godt vejr, glade hunde og førere.
Fredagens pressemøde bød på nye restriktioner, som naturligvis også har konsekvenser for hundesporten. Her får du DKK’s overblik
Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.
På Jagt og Outdoor Messen i Odense kan man blandt andet besøge Dansk Kennel Klubs stand og to gode medarbejdere
Er man ikke udstiller, kan man måse spørge sig selv, hvorfor man skal tage rejsen til Herning i dag. Her kommer en række argumenter
Så er billederne fra Bornholm på nettet
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.