De fleste hunde, man ser på hundeudstillinger har man set flere gange før, men nogle gange møder man hunde, som man ikke har set før. Det skete for undertegnede, da to smukke kovasz kom gående med deres ejere Helena Berggren og Jens Olesen.
– Vi er oprindeligt fra Sverige, og der er de mere almindelige. Der er vel omkring 250 hunde i racen i Sverige, mens der i Danmark måske er mellem 5 og 10, fortæller Helena Berggren.
Parret har anskaffet sig hundene, da de bor langt ude på landet og derfor havde brug for nogle gode vagthunde.
– De er slet ikke så søde, som de ser ud, lyder det fra Jens Olesen.
– De er oprindeligt hyrdehunde fra Ungarn, hvor de vogter får. Her er de selvforsørgende over sommeren, mens de beskytter fårene mod ulve, fortsætter han.
Derfor er det ikke alle og enhver, der skal anskaffe sig en kuvasz, men parret har i racen fundet sig et par rigtig gode vagthunde.
– Racen vogter virkelig over sin familie, lyder det fra Helena Berggren, som suppleres af Jens Olesen:
– Man kan sige, at de bider først og spørger bagefter, siger han med en smil.
Før Zaga og Tozi, som hundene hedder, havde parret også en kovasz. Den blev 14,5 år, hvilket er meget for en hund af den størrelse.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
Det er blevet forår og dermed også tid til et dejligt forårsnummer af HUNDEN.
En dejlig og lidt stille fredag er slut i Vejen. Som sædvanlig sluttede dagen med Best in Show
Det beviste vejrguderne i Vejen lørdag. Efter en drivvåd formiddag og start på eftermiddagen, begyndte solen at titte frem i horisonten.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene