Når du i denne uge får Magasinet HUNDEN i hånden, er det første, der møder dig et forsidebillede af Bitta Wöldiche og hendes hund, Leading Angel's Waltz The Spotlight (Freeman). De to vandt BIS i Vejen, og vi har naturligvis fokus på den udstilling i bladet, da det var den første internationale udstilling i næsten 500 dage.
Du får også et raceportræt. Denne gang er det den nysgerrige cairn terrier, som bliver portrætteret i tekst og billeder.
Hvordan forener man heste, hunde og elitesport? Det har OL-rytter Cathrine Dufour svaret på. Hende har vi mødt.
Der er sket en markant stigning i antallet af sundhedsundersøgelser det sidste års tid. Det sætter vi fokus på med en længere artikel om sundhedsundersøgelser.
Vi har også været til nose work hos kreds fire i Vejen. Her var der masser af smil og godt humør hos de gode mennesker og hunde.
VI har også besøgt Sanne Wille, der er formand for Dansk Dogue de Bordeaux Klub. Det er en klub, der i den grad kæmper for sin race, og du kan læse, hvordan man gør det.
Det og mere, kan du læse i det nye nummer af HUNDEN, der altså udkommer i denne uge.
Mange overser de særlige behov hos den gamle hund, da den ofte virker rolig og nøjsom. DKK tilbyder nu et nyt webinar, der klæder ejere på til at sikre livsglæde og trivsel gennem de vigtige seniorår med både viden og praktiske øvelser.
Dansk Kennel Klub er meget mere end konkurrencer og avl. Gennem rådgivning og praktiske tips hjælper de helt almindelige hundeejere med at skabe en tryg og aktiv hverdag.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Hunde kan fødes døve eller døvheden kan komme som følge af sygdom. Vi ser lidt nærmere på hvad der sker, når hundens hørelse påvirkes
I aften er det juuuuuleaften, der er længe længe til. Vi glæder os, men vi skal huske at passe godt på hunden, når julemaden fortæres, juletræet pyntes og gaverne pakkes op
Mange hunde lider af overvægt, og det går ud over menneskets bedste ven, som i gennemsnit lever 1,3 år mindre med de ekstra kilo på sidebenene. Det får hundeejere til at dyrke motion med hunden som aldrig før
Det kan ofte ende i en diskussion, hvis den ene part i et parforhold mener, at hunden skal sove i sengen, og den anden ikke gør. Her får du fem gode grunde til, at hunden faktisk bør sove i sengen
Hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie giver her et tip til, hvordan man med zoneterapi kan få hunden til at stoppe med at savle eller bøvse
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Er din hund bange for tordenvejr? Så er her en guide, som du kan bruge for at hjælpe den
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.