Dommer Hanne Leine Jensen tog søndag smilende imod juniorhandlerne i Store Ring. Først var det den yngste gruppe, der skulle ind i ringen. De ni dygtige handlere, stillede op med otte forskellige racer: To boston terriere, en gammel dansk hønsehund, en saluki, en samojed, en mittelspitz, en border collie, en golden retriever og en flatcoated retriever.
Hanne Leine Jensen gik ned gennem rækken af de unge handlere og hørte dem i deres racer, inden hun sendte dem ud på en lille løbetur, hvor de skulle vise deres evner inden for handling af hunde.
Noget af det bedste ved at sidde tæt på juniorhandlerne, når de er i ringen, er at opleve deres positive måde at tale til hundene og hinanden på. Kærligheden til hundene får I den grad lov til at skinne igennem, og det bliver man altså glad i låget af.
Videre til finalen gik Kimberly med gammel dansk hønsehund, Andreas med saluki, Silke med border collie og Naya med en flatcoated retriever. Da de fire var taget ud, tog Hanne Leine Jensen en snak med hver af de fem, der ikke var gået videre for at fortælle, hvad de kunne have gjort bedre.
I den ældste gruppe (14-17 år) var der otte deltagere og otte hunderacer. Det var en basenji, en samojed, en korthåret collie, en dansk/svensk gårdhund, en engelsk pointer, en islandsk fårehund, en gammel dansk hønsehund og en pharaoh hound.
Fra denne gruppe gik Maya med basenji, Mathilde med korthåret collie, Sara med engelsk pointer og Frederikke med pharaooh hound videre til finalen.
I finalen blev de fire, der skulle placeres hurtigt udvalgt. Efter at have løbet en tur rundt i ringen fortalte Hanne Leine, at det var fire dygtige juniorhandlere, og at det var detaljer, der afgjorde finalen.
På fjerdepladsen kom Sara med engelsk pointer, tredjepladsen tog Frederikke med pharaoh hound, andenpladsen gik til Silke og hendes border collie, mens Maya tog førstepladsen med sin basenji.
Stort tillykke til alle juniorhandlerne.
Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere
Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Vær med i Dansk Kennel Klubs store fotokonkurrence i samarbejde med CEWE. Send dine bedste pletskud og vind fotopræmier.
Så er vi klar til dag to i Vejen. Her er oversigt over ringe og racer
En fuldstændig fantastisk lørdag i Herning fik en flot afslutning og en fortjent vinder
I weekenden er der hundeudstilling i Fredericia. Wiegaarden møder op med professionelt fotostudie, hvor du kan få taget et billede af dig og din hund. Alle der får taget et foto, deltager også i en spændende konkurrence
I Galaksi Klip og Trim og Cores online hundeudstilling gik BIS-3 til en meget vindende grand danois
Udstillingen i Fredericia er delt over to dage. Derfor er det forskellige racer, man kan opleve de to dage. Her får du en oversigt over racerne lørdag
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?