Irsk dommer storroser danske udstillinger

12-02-2020 15:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dommer Paul Lawless fra Irland har i er facebookopslag skrevet, hvad han mener om udstillingen i Fredericia og i Danmark i det hele taget. Det er fornem læsning

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

"Probably" the Best Shows in the World...

Sådan starter den irske dommer Paul Lawless sit opslag på Facebook om udstillingen i Fredericia. Og sådan fortsætter han:

Hjemme igen efter en mindeværdig weekend i Fredericia i Danmark, hvor jeg dømte på deres første internationale udstilling i 2020.  På trods af flere end 3300 hundrede hunde over weekenden gik det hele som smurt for Wilfred Olsen og hans hold fra DKK. En af de ting, jeg elsker ved danskerne udstillinger er Jettes morgensang. Den får alle I godt humør.

Som sædvanlig havde de samlet et fremragende hold af dommere, som blandt andre talte FCI’s præsident Tamas Jakkel. Dette var med til at skabe en fornøjelig weekend i godt selskab.  Dejligt at mødes med gamle venner og at skabe nye venskaber med mennesker som deler kærligheden til hunde. 

Dommerhotellet deles med mange udstillere, da hotellet bogstavelig talt var i gåafstand fra den fremragende udstillingshal. 

På den første dag dømte jeg nogle interessante racer fra gruppe 7 deriblandt 13 gamle danske hønsehunde. Denne race har en interessant historie

Jeg dømte desuden 18 stabyhounds og 1 

epagneul de saint usuge, som er en anden race med en spændende historie. 

For at fuldende min første dag havde jeg sankt bernhardshunde og rottweilere. Den største skuffelse var sankt bernharshundenes temperament, idet den ene af de to flotteste hunde blev diskvalificeret for at være aggressiv og den anden blev nedjusteret for et svagt temperament. 

Som hos mange andre kennelklubber skal dommerne i Danmark også udfylde attester angående helbredsproblemer. Jeg tror, det vil være en god ide at udvide deT til også at gælde temperament. Som en sagde: “Der er jo ikke godt, hvis en hund redder et menneske fra sneen for derefter at angribe ham eller hende.

På dag 2 havde jeg fire racer fra gruppe 5. Jeg havde også tre dommerelever, hvoraf to var dommeraspiranter. De skulle kritik og give karakter til nogle af hundene.  Efter jeg havde placeret min klasse, diskuterede vi hundene og karaktererne. Den anden elev, som var på et andet 

niveau, skyggede mig, kiggede på mine kritikker og diskuterede hundene med mig. Jeg må sige, at de tre elever virkelig var gode, og det skyldes måske, at der er en anden indstilling i forhold til uddannelse i hundeverdenen i Danmark

Jeg startede med alaskan malamute, hvor jeg havde halvbrødre fra Falgreens Kennel som bedste han og andenbedste han. Desværre var der ikke nogen CK hos tæverne. 

Siberian husky var en lille smule skuffende. Dog var min vinder rigtig tilfredsstillende.  En 10 måneder gammel han, der stammer fra Polen, blev bedste han. Hos tæverne var det også en polsk hund, der vandt. 

Jeg havde 14  american akitas, som generelt var en smule skuffende. Men min bedst i racen var fantastisk. 

Jeg har ventet med at nævne de 27 samojeder til sidst. De var ganske enkelt fremragende. Jeg må indrømme, at jeg fik gåsehud, da hannerne kom tilbage i ringen. 

En af mine største mentorer, den afdøde Vic Salt, plejede at snakke om at se smukke hunde og blive fuldt op. Mes samojederne var jeg fyldt op igen og igen. 

Min best i racen var em 2 år gammel han, Cabaka’s Raw Power, og han blev senere nummer to i gruppe 5

Min bedste veteran endte som bedste veteran i hele showet.

Så min weekend startede og sluttede med vindblæste flyveture. Men derimellem var der fremragende hunde, dejligt selskab og udstillingerne i Danmark, yep ..... probably......

 

Læs også

Første frist for tilmelding til Roskilde er mandag

Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Billederne fra Fredericia er online

14-02-2017 15:51, af Kasper Larsson
Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Fredericia

Flot finale i Fredericia

12-02-2017 19:05, af Kasper Larsson
Efter de spændende konkurrencer var det Galaksi I Have A Dream der kunne kalde sig Best in Show

Se billederne fra søndag

12-02-2018 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En flot hundeudstilling i Fredericia er overstået. Vi har samlet lidt stemningsbilleder fra søndagen her. Fotos: Bjarke Kirkegaard Nielsen

Pudel løb med sejeren - Igen!

10-02-2013 18:11, af Maria Schacht
Årets hund 2012 fortsætter sin sejrsbølge, med dagens triumf som vinder af Best In Show, ved den Internationale hundeudstilling i Fredericia.

Vi stiller i stærkeste opstilling i Fredericia

06-02-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Snart går det løs med endnu en udstillingssæson, og vi stiller med både fotostudie, fotograf og journalist

Ulrikke og Wilfred rørte over opdrætterpris

17-02-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da Dansk Kennel Klub sidste lørdag uddelte opdrætspriser i Fredericia, var Kennel Surtsey en af modtagerne. Det var en rørende oplevelse, fortæller Ulrikke Olsen, som er en af kennelens to ejere

Disse racer kan du opleve i Fredericia lørdag

12-02-2022 09:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstillingen i Fredericia er delt over to dage. Derfor er det forskellige racer, man kan opleve de to dage. Her får du en oversigt over racerne lørdag

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

NYHED: Nathalie Dalmatian Shampoo

01-04-2026 08:30, af Nathalie Dog Care

Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Mulighed for MRI-scanning af Cavalier King Charles Spaniel i Jylland

28-03-2026 16:00, af Rikke Fast, Viborg Dyrehospital

Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.

5 unikke påskeudflugter: En perle i hver landsdel

Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.