"Probably" the Best Shows in the World...
Sådan starter den irske dommer Paul Lawless sit opslag på Facebook om udstillingen i Fredericia. Og sådan fortsætter han:
Hjemme igen efter en mindeværdig weekend i Fredericia i Danmark, hvor jeg dømte på deres første internationale udstilling i 2020. På trods af flere end 3300 hundrede hunde over weekenden gik det hele som smurt for Wilfred Olsen og hans hold fra DKK. En af de ting, jeg elsker ved danskerne udstillinger er Jettes morgensang. Den får alle I godt humør.
Som sædvanlig havde de samlet et fremragende hold af dommere, som blandt andre talte FCI’s præsident Tamas Jakkel. Dette var med til at skabe en fornøjelig weekend i godt selskab. Dejligt at mødes med gamle venner og at skabe nye venskaber med mennesker som deler kærligheden til hunde.
Dommerhotellet deles med mange udstillere, da hotellet bogstavelig talt var i gåafstand fra den fremragende udstillingshal.
På den første dag dømte jeg nogle interessante racer fra gruppe 7 deriblandt 13 gamle danske hønsehunde. Denne race har en interessant historie
Jeg dømte desuden 18 stabyhounds og 1
epagneul de saint usuge, som er en anden race med en spændende historie.
For at fuldende min første dag havde jeg sankt bernhardshunde og rottweilere. Den største skuffelse var sankt bernharshundenes temperament, idet den ene af de to flotteste hunde blev diskvalificeret for at være aggressiv og den anden blev nedjusteret for et svagt temperament.
Som hos mange andre kennelklubber skal dommerne i Danmark også udfylde attester angående helbredsproblemer. Jeg tror, det vil være en god ide at udvide deT til også at gælde temperament. Som en sagde: “Der er jo ikke godt, hvis en hund redder et menneske fra sneen for derefter at angribe ham eller hende.
På dag 2 havde jeg fire racer fra gruppe 5. Jeg havde også tre dommerelever, hvoraf to var dommeraspiranter. De skulle kritik og give karakter til nogle af hundene. Efter jeg havde placeret min klasse, diskuterede vi hundene og karaktererne. Den anden elev, som var på et andet
niveau, skyggede mig, kiggede på mine kritikker og diskuterede hundene med mig. Jeg må sige, at de tre elever virkelig var gode, og det skyldes måske, at der er en anden indstilling i forhold til uddannelse i hundeverdenen i Danmark
Jeg startede med alaskan malamute, hvor jeg havde halvbrødre fra Falgreens Kennel som bedste han og andenbedste han. Desværre var der ikke nogen CK hos tæverne.
Siberian husky var en lille smule skuffende. Dog var min vinder rigtig tilfredsstillende. En 10 måneder gammel han, der stammer fra Polen, blev bedste han. Hos tæverne var det også en polsk hund, der vandt.
Jeg havde 14 american akitas, som generelt var en smule skuffende. Men min bedst i racen var fantastisk.
Jeg har ventet med at nævne de 27 samojeder til sidst. De var ganske enkelt fremragende. Jeg må indrømme, at jeg fik gåsehud, da hannerne kom tilbage i ringen.
En af mine største mentorer, den afdøde Vic Salt, plejede at snakke om at se smukke hunde og blive fuldt op. Mes samojederne var jeg fyldt op igen og igen.
Min best i racen var em 2 år gammel han, Cabaka’s Raw Power, og han blev senere nummer to i gruppe 5
Min bedste veteran endte som bedste veteran i hele showet.
Så min weekend startede og sluttede med vindblæste flyveture. Men derimellem var der fremragende hunde, dejligt selskab og udstillingerne i Danmark, yep ..... probably......
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Hos DreamCoat i Hal A kan du købe verdens første hjemmetest, som kan tjekke om din tæve er drægtig
Året er startet flot i udstillingsverdenen. Et særligt år, hvor alle udstillinger forhåbentligt bliver til noget, og hvor DKK fejrer 125 års jubilæum, er nu sparket godt og grundigt i gang
Set udefra ligner det en skønhedskonkurrence, der har til formål at udvælge den smukkeste deltager: Ikke et hår vender forkert. Ikke et gram for meget på de veltrimmede kroppe. Men i virkeligheden er konkurrencen nærmere en jobmesse, hvor deltagernes anatomi bedømmes ud fra den type arbejde, de er sat i verden for at udføre. Tag med til ”karrieredage for dem på fire poter” i Messe C i weekenden
På trods af nattens snestorm er godt 3000 hunde og ejere mødt op i Messe C, Fredericia til årets første store internationale udstilling.
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Første udstilling er nu godt overstået. Her får du et lille overblik over stillinger i årskonkurrencer. Der er naturligvis sammenfald mellem dem og resultaterne i Fredericia
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.