Irsk dommer storroser danske udstillinger

12-02-2020 15:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dommer Paul Lawless fra Irland har i er facebookopslag skrevet, hvad han mener om udstillingen i Fredericia og i Danmark i det hele taget. Det er fornem læsning

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

"Probably" the Best Shows in the World...

Sådan starter den irske dommer Paul Lawless sit opslag på Facebook om udstillingen i Fredericia. Og sådan fortsætter han:

Hjemme igen efter en mindeværdig weekend i Fredericia i Danmark, hvor jeg dømte på deres første internationale udstilling i 2020.  På trods af flere end 3300 hundrede hunde over weekenden gik det hele som smurt for Wilfred Olsen og hans hold fra DKK. En af de ting, jeg elsker ved danskerne udstillinger er Jettes morgensang. Den får alle I godt humør.

Som sædvanlig havde de samlet et fremragende hold af dommere, som blandt andre talte FCI’s præsident Tamas Jakkel. Dette var med til at skabe en fornøjelig weekend i godt selskab.  Dejligt at mødes med gamle venner og at skabe nye venskaber med mennesker som deler kærligheden til hunde. 

Dommerhotellet deles med mange udstillere, da hotellet bogstavelig talt var i gåafstand fra den fremragende udstillingshal. 

På den første dag dømte jeg nogle interessante racer fra gruppe 7 deriblandt 13 gamle danske hønsehunde. Denne race har en interessant historie

Jeg dømte desuden 18 stabyhounds og 1 

epagneul de saint usuge, som er en anden race med en spændende historie. 

For at fuldende min første dag havde jeg sankt bernhardshunde og rottweilere. Den største skuffelse var sankt bernharshundenes temperament, idet den ene af de to flotteste hunde blev diskvalificeret for at være aggressiv og den anden blev nedjusteret for et svagt temperament. 

Som hos mange andre kennelklubber skal dommerne i Danmark også udfylde attester angående helbredsproblemer. Jeg tror, det vil være en god ide at udvide deT til også at gælde temperament. Som en sagde: “Der er jo ikke godt, hvis en hund redder et menneske fra sneen for derefter at angribe ham eller hende.

På dag 2 havde jeg fire racer fra gruppe 5. Jeg havde også tre dommerelever, hvoraf to var dommeraspiranter. De skulle kritik og give karakter til nogle af hundene.  Efter jeg havde placeret min klasse, diskuterede vi hundene og karaktererne. Den anden elev, som var på et andet 

niveau, skyggede mig, kiggede på mine kritikker og diskuterede hundene med mig. Jeg må sige, at de tre elever virkelig var gode, og det skyldes måske, at der er en anden indstilling i forhold til uddannelse i hundeverdenen i Danmark

Jeg startede med alaskan malamute, hvor jeg havde halvbrødre fra Falgreens Kennel som bedste han og andenbedste han. Desværre var der ikke nogen CK hos tæverne. 

Siberian husky var en lille smule skuffende. Dog var min vinder rigtig tilfredsstillende.  En 10 måneder gammel han, der stammer fra Polen, blev bedste han. Hos tæverne var det også en polsk hund, der vandt. 

Jeg havde 14  american akitas, som generelt var en smule skuffende. Men min bedst i racen var fantastisk. 

Jeg har ventet med at nævne de 27 samojeder til sidst. De var ganske enkelt fremragende. Jeg må indrømme, at jeg fik gåsehud, da hannerne kom tilbage i ringen. 

En af mine største mentorer, den afdøde Vic Salt, plejede at snakke om at se smukke hunde og blive fuldt op. Mes samojederne var jeg fyldt op igen og igen. 

Min best i racen var em 2 år gammel han, Cabaka’s Raw Power, og han blev senere nummer to i gruppe 5

Min bedste veteran endte som bedste veteran i hele showet.

Så min weekend startede og sluttede med vindblæste flyveture. Men derimellem var der fremragende hunde, dejligt selskab og udstillingerne i Danmark, yep ..... probably......

 

Læs også

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

WebTV: Nyt på hunden.dk

17-02-2011 11:34, af Anne Kristine Tollestrup
Nu kan du se eller gense Best in Show-konkurrencen fra weekendens udstilling i Fredericia. Her afholdt Dansk Kennel Klub årets første internationale udstilling.

Frederica: Årets første udstilling er skudt i gang!

08-02-2025 10:27, af Cecilie Friis Amstrup

Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.

Corgikennel fik hæderspris

13-02-2018 12:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kennel Faarup modtog lørdag på hundeudstillingen i Fredericia en af tre hæderspriser fra Dansk Kennel Klub

Mops blev Best in Show

13-02-2011 16:44, af Anne Kristine Tollestrup
Det blev en mops, der løb med den største sejr ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Fredericia.

Det er jo bare en hund…

10-02-2016 13:46, af Tine Luther
Eller er det? Vi danskere elsker vores hunde, der i højere grad end nogensinde opfattes som ligeværdige familiemedlemmer, og vi er stolte af at vise ”vores afkom” frem. Går du med overvejelser om at anskaffe dig en hund, er Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Fredericia i den kommende weekend det helt rigtige udgangspunkt.

Så er billederne fra Fredericia online

13-02-2012 15:00, af Maria Schacht
Billederne fra årets første internationale hundeudstilling er nu online.

Her er dagens vindere i Fredericia

11-02-2023 18:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Årets første udstillingsdag er slut. Her får du et overblik over, hvem der har ekstra grund til at juble i aften

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.