Irsk dommer storroser danske udstillinger

12-02-2020 15:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dommer Paul Lawless fra Irland har i er facebookopslag skrevet, hvad han mener om udstillingen i Fredericia og i Danmark i det hele taget. Det er fornem læsning

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

"Probably" the Best Shows in the World...

Sådan starter den irske dommer Paul Lawless sit opslag på Facebook om udstillingen i Fredericia. Og sådan fortsætter han:

Hjemme igen efter en mindeværdig weekend i Fredericia i Danmark, hvor jeg dømte på deres første internationale udstilling i 2020.  På trods af flere end 3300 hundrede hunde over weekenden gik det hele som smurt for Wilfred Olsen og hans hold fra DKK. En af de ting, jeg elsker ved danskerne udstillinger er Jettes morgensang. Den får alle I godt humør.

Som sædvanlig havde de samlet et fremragende hold af dommere, som blandt andre talte FCI’s præsident Tamas Jakkel. Dette var med til at skabe en fornøjelig weekend i godt selskab.  Dejligt at mødes med gamle venner og at skabe nye venskaber med mennesker som deler kærligheden til hunde. 

Dommerhotellet deles med mange udstillere, da hotellet bogstavelig talt var i gåafstand fra den fremragende udstillingshal. 

På den første dag dømte jeg nogle interessante racer fra gruppe 7 deriblandt 13 gamle danske hønsehunde. Denne race har en interessant historie

Jeg dømte desuden 18 stabyhounds og 1 

epagneul de saint usuge, som er en anden race med en spændende historie. 

For at fuldende min første dag havde jeg sankt bernhardshunde og rottweilere. Den største skuffelse var sankt bernharshundenes temperament, idet den ene af de to flotteste hunde blev diskvalificeret for at være aggressiv og den anden blev nedjusteret for et svagt temperament. 

Som hos mange andre kennelklubber skal dommerne i Danmark også udfylde attester angående helbredsproblemer. Jeg tror, det vil være en god ide at udvide deT til også at gælde temperament. Som en sagde: “Der er jo ikke godt, hvis en hund redder et menneske fra sneen for derefter at angribe ham eller hende.

På dag 2 havde jeg fire racer fra gruppe 5. Jeg havde også tre dommerelever, hvoraf to var dommeraspiranter. De skulle kritik og give karakter til nogle af hundene.  Efter jeg havde placeret min klasse, diskuterede vi hundene og karaktererne. Den anden elev, som var på et andet 

niveau, skyggede mig, kiggede på mine kritikker og diskuterede hundene med mig. Jeg må sige, at de tre elever virkelig var gode, og det skyldes måske, at der er en anden indstilling i forhold til uddannelse i hundeverdenen i Danmark

Jeg startede med alaskan malamute, hvor jeg havde halvbrødre fra Falgreens Kennel som bedste han og andenbedste han. Desværre var der ikke nogen CK hos tæverne. 

Siberian husky var en lille smule skuffende. Dog var min vinder rigtig tilfredsstillende.  En 10 måneder gammel han, der stammer fra Polen, blev bedste han. Hos tæverne var det også en polsk hund, der vandt. 

Jeg havde 14  american akitas, som generelt var en smule skuffende. Men min bedst i racen var fantastisk. 

Jeg har ventet med at nævne de 27 samojeder til sidst. De var ganske enkelt fremragende. Jeg må indrømme, at jeg fik gåsehud, da hannerne kom tilbage i ringen. 

En af mine største mentorer, den afdøde Vic Salt, plejede at snakke om at se smukke hunde og blive fuldt op. Mes samojederne var jeg fyldt op igen og igen. 

Min best i racen var em 2 år gammel han, Cabaka’s Raw Power, og han blev senere nummer to i gruppe 5

Min bedste veteran endte som bedste veteran i hele showet.

Så min weekend startede og sluttede med vindblæste flyveture. Men derimellem var der fremragende hunde, dejligt selskab og udstillingerne i Danmark, yep ..... probably......

 

Læs også

Første frist for tilmelding til Roskilde er mandag

Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Se billederne: Lørdag i Fredericia

09-02-2019 20:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det har været en dejlig hundedag i Fredericia. Her får du en pose blandede billeder fra dagen

Fredericia: På guidet tur med DKK

11-02-2023 14:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er egentlig en halvgammel ide, der lørdag klokken 10.30 blev til virkelighed i Fredericia, da de første personer kunne komme på en guidet rundtur på udstillingen

Sjældne hunde på bedding i Fredericia

11-02-2017 07:50, af Kasper Larsson
Hunde i alle afskygninger gæster Fredericia, fra de store og kendte racer, til de langt mere sjældne

Blog: Travl Cecilie klar til Fredericia

09-02-2018 16:16, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen

Rekordstort hundemøde i Fredericia

07-02-2018 08:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend danner Messe C i Fredericia rammer for årets første hundeudstilling organiseret af Dansk Kennel Klub. Med denne udstilling skydes hundeåret i gang med manér med et rekordhøjt antal tilmeldinger for årets første udstilling. I alt når udstillingen op på næsten 3.500 tilmeldinger fordelt over to dage

Frederica: Årets første udstilling er skudt i gang!

08-02-2025 10:27, af Cecilie Friis Amstrup

Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.

Sværvægter tog titlen som årets første BIS

11-02-2024 16:27, af Anne Cecilie Sohl

Årets første udstilling har nået sin ende og i år var det newfoundlænderen, Auroranewf's Caress From Norway, der rundede weekenden af med sejren som årets første BIS. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.