Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.

Copyright Ridehesten.com
Amalie Grønborg imponerede dommeren i dagens juniorhandlingkonkurrence med sin naturlige og harmoniske tilgang til at handle sin samojedehund og endte med at blive placeret øverst på podiet. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandling i sommervarme kræver mere end teknik og træning. Det kræver omtanke, ansvar og evnen til at holde hovedet koldt. Det demonstrerede både de fire finalister og de mange andre juniorhandlere ved dagens konkurrence i Vejen. På trods af de trykkende 27 grader og næsten ingen vind viste de unge deltagere, hvordan man både kan præstere og tage ansvar for sin hunds trivsel under svære forhold.

En finale præget af hede og pres
Amalie Grønborg, Simone Riisgaard Kristiansen, Naya Kühne Andersen og Katrine Bramming skilte sig ud i finalen, men de var langt fra alene om at imponere. Hele feltet udviste en høj grad af disciplin og ansvar, mens de konkurrerede i hedebølgen. Flere deltagere bemærkede, hvor fysisk og mentalt krævende det var at være ”på” i længere tid ad gangen, mens solen bagte ned over udstillingsområdet.

– Det har været en virkelig varm dag, og det gør, at man er mere presset, fortalte Katrine. Hun og de andre var enige om, at det kræver ekstra meget at holde fokus og humør oppe, især når man samtidig skal holde sin hund kølig og glad.

Kreative løsninger og stort ansvar
Når hundene mister lysten til at drikke i varmen, skal der tænkes kreativt. Juniorhandlerne fortalte, hvordan de havde forsøgt at sikre, at deres hunde fik væske nok i løbet af dagen. Naya forklarede, at hendes hund ikke ville drikke mod slutningen af lørdagen, og derfor havde hun valgt at give den vandmelon i dag, som både fugtede og fristede.

– Vi valgte at blande yoghurt i vandet, så hun bedre ville drikke det, lød det fra Amalie, mens Simone understregede behovet for rigeligt med vand og blæsere til at køle hundene ned. 

Det blev også bemærket og ros, at en af de helt unge juniorhandlere tidligere på dagen bemærkede, at hans hund fik det dårligt med blå tunge og anstrengt vejrtrækning. Den unge handler valgte derfor at trække sig fra konkurrencen for at kunne tilse sin hund - godt gået! 

Uanset niveau eller erfaring har alle juniorhandlere én ting tilfælles: ønsket om at skabe en god oplevelse for deres hund. Det kom tydeligt til udtryk hos finalisterne, som lagde vægt på, at glæden og samarbejdet ikke måtte drukne i nerver og konkurrence.

– Det gælder om at huske at have det sjovt med sin hund, også selv om man er nervøs. Vi giver dem lidt ekstra kys og godbidder, så de mærker, at det er en god oplevelse, sagde Naya.

Dommerens ros til hele feltet – og særligt dagens vinder
Den hollandske dommer Melissa van Oosten havde for første gang fornøjelsen af at dømme juniorhandling i Danmark, og hun var tydeligt imponeret over niveauet. Hun beskrev det som både spændende og udfordrende at vælge blandt så mange dygtige unge, der alle udviste stor forståelse for både teknik og hundevelfærd.

– Der var mange talentfulde juniorhandlere, og det var ikke let at vælge. Det, jeg især lagde mærke til, var, hvordan de håndterede deres hunde med respekt og naturlighed, forklarede Melissa. Hun understregede, at det ikke kun handler om præcision, men om den følelse, man skaber i ringen og den måde, hunden responderer på handleren.

Copyright Ridehesten.com
Det var første gang, at den hollandske dommer Melissa van Oosten skulle dømme juniorhandling i Danmark, og hun var imponeret over niveauet. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Valget af Amalie Grønborg som dagens vinder var tydeligt for dommeren, allerede da Amalie og hendes samojedehund trådte ind i ringen.

– Hunden havde virkelig øje for hende. Det var, som om den sagde: ”Jeg viser mig for dig.” Det samspil var så naturligt og harmonisk, at det fangede min opmærksomhed med det samme, sagde Melissa, som også fremhævede både Amalies lette håndtering med løs line og det tydelige bånd mellem hende og hunden.

Amalies præsentation var præget af bløde bevægelser og en afslappet tilgang, hvor hunden fik plads til at shine. Det var netop denne form for balanceret handling, som dommeren lagde vægt på – hvor hunden fremstår glad og tryg, og hvor handleren guider uden at overdøve.

Melissa afsluttede med et godt råd til både yngre og mere erfarne juniorhandlere: – Vær tro mod jer selv, og husk, at hunden er et levende væsen. Det er ikke dens skyld, hvis noget går galt. Det handler ikke om perfektion, men om samarbejde og kontakt.

Stillingen i kampen om Årets juniorhandler
Efter weekendens finaler fører Simone Riisgaard Kristiansen med 21 point i den samlede stilling i konkurrencen om Årets juniorhandler ved Dansk Kennel Klub . Amalie Grønborg følger efter med 10 point, mens Naya Kühne Andersen ligger tæt bagved med 9 point. Der venter stadig mange konkurrencer forude, men dagens præstationer har sat barren højt.

Juniorhandlerne i Vejen leverede ikke bare flot handling, men også bevis på, at fremtidens hundefolk har styr på både samarbejde og velfærd. I en weekend, hvor varmen kunne have taget over, viste de unge deltagere, at omsorg og omtanke går hånd i hånd med konkurrence, og det gør dem til noget helt særligt.

Læs også

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Galleri: Se de placerede juniorhandlere fra Fredericia

De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.

Weekend i hundens tegn

04-11-2010 08:35, af Anne Kristine Tollestrup
Denne weekend slår Messecenter Herning dørene op for årets sidste udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub

Se billederne: Lørdag formiddag i Vejen

16-06-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er der lidt billeder fra første halvdel af lørdagen, hvor regnen spillede udstillingen et puds

Frederikke løb med sejren i lørdagens juniorhandling

11-11-2023 15:27, af Anne Cecilie Sohl

Lørdagens juniorhandling konkurrence blev vundet af Frederikke Dalgaard Petersen med hunden Vaskurs Welcome to Jumanji Q-dottr.

Gratis fotografering af årets DKK-racevindere

24-10-2017 09:00, af Marie Helene Rigård Rohleder
Foto|

Skal din DKK-racevinder 2017 med i racevinderkavalkaden i HUNDEN? Så kom og få den fotograferet på Wiegaardens stand på DKK’s store udstilling i Herning!

Fra HUNDEN: Hunde med kræft giver håb til mennesker med kræft

25-03-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

Selv om kræft er en alvorlig diagnose for både hund og menneske, kan hunde med kræft spille en vigtig rolle i forskningen. Ved at deltage i udvalgte projekter kan hunde være med til at bane vejen for nye og mere effektive behandlinger til gavn for både dyr og mennesker

Det nyeste nummer af HUNDEN er landet!

19-03-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer martsnummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til 

Firbenet fest i Vejen

11-06-2024 14:39, af Anne Cecilie Sohl

I den kommende weekend den 14.-16. juni kan du med fordel lægge vejen forbi Vejen Idrætscenter og opleve hvordan arealerne bugner af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 6.500 hunde blive bedømt og centeret vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).