Udstillingsåret er ved at gå på hæld og snart går vi julen i møde.
Endnu engang vil der i februarnummeret af HUNDEN blive lavet en serie af alle de smukke årsvindere. Det betyder, at alle skal komme forbi fotostudiet med deres vinderhund.
På udstillingen i Herning har HUNDEN hele to studier med, og det er gratis at få fotograferet årets racevinder. Det plejer at betyde, at der er stor travlhed i studierne. Kom derfor i god tid og undgå den lange kø søndag eftermiddag.
Så har du en hund, som allerede nu er sikker på at blive bedste hund i racen, så tøv ikke med at komme forbi studiet så tidligt som muligt. Det vil gøre hele weekenden bedre for de hunde, der skal fotograferes og for fotograferne.
Fotostudiet ligger i Hal E ved Store Ring, og der vil hele weekenden være bemanding i studiet.
Har du en årsvinder, og kommer du ikke til Herning, så er du velkommen til at sende et opstillingsbillede af din hund til acs@wiegaarden.dk. Mærk mailen Årets Racevinder.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet