Når du i denne uge modtager årets første nummer af HUNDEN, er det en noget anderledes oplevelse, du får. Som du nok har læst, har bladet nemlig fået et tiltrængt ansigtsløft.
Forsiden er blevet mere enkel, og prydes af et læserbillede, fordi vi har erfaret, at der sidder så mange dygtige hundefotografer derude. Så hvorfor ikke udnytte det?
Inde i bladet vil du opdage, at DKK-siderne er spredt mere ud over bladet, og at de nu hedder Nyt fra DKK, og så har hele bladet bare fået en modernisering, som vi synes passer bladet virkelig godt.
Der er selvfølgelig stadig meget godt læsestof i bladet. Vi fejrer blandt andet DKK's 125 års jubilæum ved at se tilbage på de første år i klubbens historie. Det er en serie, som kommer til at køre hele året, hvor vi til sidst rammer mere nutidige årstal.
Som sædvanlig i årets første nummer får du en grundig indføring i sidste års registreringstal, og vi har naturligvis også årets racekavalkade.
Derudover kan du læse om Lone Börger og hendes kræftforløb, og hvordan det har hjulpet hende at have sine hunde. Du får et stort portræt af Helene Riisgaard Pedersen, der modtog DKK's Opdrætterpris i Herning.
Du kan også komme med til NM i rally og agility og på grunduddannelse på Færøerne.
Alt dette og meget mere kan du se frem til, når bladet rammer din postkasse.
Vi håber, I vil tage godt imod det nye HUNDEN
HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Hver måned finder vi tre læserfotos i Magasinet HUNDEN, som modtager flotte præmier fra Gilpa. Også i 2022 er Gilpa de glade givere af præmier
I denne uge ankommer nyeste udgave af Magasinet HUNDEN. Her følger lidt om, hvad du kan se frem til
I disse dage udkommer martsnummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
I går kom en nyhed, der rystede denne journalist. Influenceren Fie Oppenhagen Arildsen havde erkendt, at hun ikke har og aldrig har haft cancer. I det seneste nummer af Magasinet HUNDEN havde vi en lang artikel om hende
Fra september vil man kunne læse gode hundehistorier fra andre læsere i magasinet HUNDEN. Vi søger stadig gode historier
Vi er dykket ned i Magasinet HUNDEN årgang 1981. Her får du en artikel fra juninummeret
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?