Årets første nummer af HUNDEN

14-02-2022 08:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne uge udkommer årets første nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse om

Copyright Ridehesten.com

 

Når du i denne uge modtager årets første nummer af HUNDEN, er det en noget anderledes oplevelse, du får. Som du nok har læst, har bladet nemlig fået et tiltrængt ansigtsløft. 

Forsiden er blevet mere enkel, og prydes af et læserbillede, fordi vi har erfaret, at der sidder så mange dygtige hundefotografer derude. Så hvorfor ikke udnytte det?

Inde i bladet vil du opdage, at DKK-siderne er spredt mere ud over bladet, og at de nu hedder Nyt fra DKK, og så har hele bladet bare fået en modernisering, som vi synes passer bladet virkelig godt. 

Der er selvfølgelig stadig meget godt læsestof i bladet. Vi fejrer blandt andet DKK's 125 års jubilæum ved at se tilbage på de første år i klubbens historie. Det er en serie, som kommer til at køre hele året, hvor vi til sidst rammer mere nutidige årstal. 

Som sædvanlig i årets første nummer får du en grundig indføring i sidste års registreringstal, og vi har naturligvis også årets racekavalkade. 

Derudover kan du læse om Lone Börger og hendes kræftforløb, og hvordan det har hjulpet hende at have sine hunde. Du får et stort portræt af Helene Riisgaard Pedersen, der modtog DKK's Opdrætterpris i Herning.

Du kan også komme med til NM i rally og agility og på grunduddannelse på Færøerne. 

Alt dette og meget mere kan du se frem til, når bladet rammer din postkasse. 

Vi håber, I vil tage godt imod det nye HUNDEN

Læs også

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

HUNDEN er lukket ud

16-09-2019 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne uge ankommer nyeste udgave af Magasinet HUNDEN. Her følger lidt om, hvad du kan se frem til

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.

I næste uge udkommer HUNDEN

15-11-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det igen blevet tid til at vente ved postkassen på, at HUNDEN ankommer. Det gør den i den kommende uge, og her får du et lille indblik i, hvad du kan læse om

 

Nostalgi: Spaniels på jagt: Kendsgerning eller vittighed?

11-07-2021 10:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Jagt|

Vi er dykket ned i Magasinet HUNDEN årgang 1981. Her får du en artikel fra juninummeret

Glæd dig til det kommende blad

04-04-2018 14:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I næste uge kommer Magasinet HUNDEN nummer 4 ud i postkasserne. Her kan du få et lille overblik over, hvad du kan forvente af bladet

Vær beredt: HUNDEN udkommer nu

16-08-2023 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage udkommer Magasinet HUNDEN til alle DKK's medlemmer. Her får du et overblik over, hvad du kan læse om i dette nummer

Hvad vil du gerne læse om?

05-09-2011 14:26, af Tine Luther
Du kan være med til at sætte præg på artiklerne i magasinet HUNDEN.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Fem gode råd til sårpleje hos hunde

05-02-2021 15:11, af Astrid Gerd Holtet

Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?