Har du et talent for ord og navne, så er det måske lige dig, der kan komme op med det perfekte navn til en af disse hvalpe.
Det kan være du er ordsmed, numerolog, præst eller på anden måde har styr på, hvilke navne, der hitter lige nu. Det kan også være, at du ikke aner noget som helst om navne, men bare har en god ide til lige netop denne lille hvalp. Så skriv dit forslag i kommentarfeltet eller send en mail til bkn@wiegaarden.dk.
Der er nogle regler, der skal følges. Hunden skal hedde Hegnsager’s og derefter et tævenavn. Det er dette tævenavn, du kan være med til at bestemme.
Navnet skal også være seriøst. Derfor kan det ikke betale sig foreslå, at hunden skal hedde Hedeager’s Damptromle, da dette navn ikke vil blive taget i betragtning.
Det er den kommende ejer Cim Ulrick von Arenstorff, kennelejer Carsten Nissen og redaktør Bjarke Kirkegaard Nielsen, der i fællesskab finder vinderen af konkurrencen.
Der er ikke andre præmier end æren over at have valgt en fremmed hunds navn. Men det er da også ganske godt.
Vindernavnet vælges 19. juni og bliver offentliggjort her på hunden.dk.
Vi glæder os til at høre jeres gode navneforslag til den smukke lille hvalp.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.
Så er fredagsquizzen tilbage. Denne gang med en fuldblods jagthund
Når jagtsæsonen skydes i gang, er det ikke vådeskud og angreb fra vilde dyr, der er de største farer for din jagthund. Mere normalt er det, at hunden får skader på muskler og led. Jagtskader som disse kan forebygges, understreger dyrlæge
Det var en gruppe jægere og en jagthund, der søndag fandt et skelet i skovene omkring Aarhus Lufthavn. Det skriver Stiften.dk
Fredag skrev vi om en jagthund, der havde været oppe at slås med en ulv. Men nu tager sagen en ny drejning. Det kan nemlig ikke bevises, at der var en ulv
Vi har netop modtaget dette billede af et kuld hvalp. En af hvalpene kommer du til at kunne følge fra ung hvalp til den er en stor jagthund
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.