36 timer. Så længe sad den godt treårige tyske jagtterrier Mille fast i et regnvandsrør, inden hun blev fundet af det lokale kloakfirma. Grunden til, den unge hund havde forvildet sig derind var, at hun havde jagtet en ræv og åbenbart ikke havde tænkt sig at give op.
Det hele startede i torsdags klokken 11, da Mille forsvandt fra en jagt med sin ejer Vagn Damgaard Knudsen. De to havde været på jagt ved Ørritslevgaard lidt nordvest for Søndersø, da Mille fik kontakt med en ræv, som flygtede med den ivrige jagthund lige i halen. Og så var de væk. Det skriver blandt andre Randers Amtsavis.
- Jeg søgte rundt på marken, men den var væk. Ved en mose var der to regnvandsrør, og den var ikke set andre steder, så det kunne kun være der, de var løbet ind, fortæller Vagn Damgaard Knudsen.
- Normalt kan de ikke gå ned i de rør, for de er fyldt med vand, men på grund af den tørre sommer, er rørene helt tørre. Om eftermiddagen åbnede jeg alle brønddæksler i området, for at der kunne komme ilt ned i rørsystemet og åbne en flugtvej, men hun kom ikke ud, siger Vagn Damgaard Knudsen.
Den ulykkelige hundeejer satte sig til at lytte efter hunden. Hele natten sad han og lyttede, indtil han fredag morgen meldte hunden savnet ved politiet. Han kunne dog ikke slippe tanken om regnvandsrørene. Derfor valgte han at kontakte en tv-operatør i et kloakfirma i Svendborg. Han kom frem til noget usædvanlige opgave. Efter noget tid opdagede han nogle øjne cirka 250 meter inde i rørene. Det viste sig, at Mille sad derinde sammen med ræven.
5-6 timer og en masse hårdt arbejde senere var Mille og ræv befriet.
Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.
European Dog Show bliver et af de største hundearrangementer på dansk grund nogensinde. Skal din hund være en del af dette, så er det ved at være tid til at tilmelde den
Din hund får 6-8 gange gratis zoneterapi, hvis vi vælger jer ud.
Lørdag den 1. juni blev Hundens Dag traditionen tro fejret landet over. Rigtig mange hundeentusiaster havde fundet på hyggelige arrangementer, der alle skabte glæde og sammenhold.
I sagen om den forsvundne Eddie Karl-Johan Christensen fra Frederikshavn er hunden også forsvundet
Søndag ankom borzoien Shagall til sit nye hjem i Tinglev. Men allerede søndag aften var hunden stukket af
I dag har vi fået tilsendt et billede, som vi ikke kunne stå for. Årsagen er vel indlysende
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.