Jagthund reddet af kloak-tv efter halvandet døgn i drænrør

14-11-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Jagthunden Mille sad fast sammen med en ræv i halvandet døgn, indtil den blev fundet af et fjernstyret kamera fra kloakservicefirma

Copyright Ridehesten.com
Foto: Henrik Poulsen, FKSSlamson A/S

36 timer. Så længe sad den godt treårige tyske jagtterrier Mille fast i et regnvandsrør, inden hun blev fundet af det lokale kloakfirma. Grunden til, den unge hund havde forvildet sig derind var, at hun havde jagtet en ræv og åbenbart ikke havde tænkt sig at give op.

Det hele startede i torsdags klokken 11, da Mille forsvandt fra en jagt med sin ejer Vagn Damgaard Knudsen. De to havde været på jagt ved Ørritslevgaard lidt nordvest for Søndersø, da Mille fik kontakt med en ræv, som flygtede med den ivrige jagthund lige i halen. Og så var de væk. Det skriver blandt andre Randers Amtsavis.

- Jeg søgte rundt på marken, men den var væk. Ved en mose var der to regnvandsrør, og den var ikke set andre steder, så det kunne kun være der, de var løbet ind, fortæller Vagn Damgaard Knudsen.

- Normalt kan de ikke gå ned i de rør, for de er fyldt med vand, men på grund af den tørre sommer, er rørene helt tørre. Om eftermiddagen åbnede jeg alle brønddæksler i området, for at der kunne komme ilt ned i rørsystemet og åbne en flugtvej, men hun kom ikke ud, siger Vagn Damgaard Knudsen.

Den ulykkelige hundeejer satte sig til at lytte efter hunden. Hele natten sad han og lyttede, indtil han fredag morgen meldte hunden savnet ved politiet. Han kunne dog ikke slippe tanken om regnvandsrørene. Derfor valgte han at kontakte en tv-operatør i et kloakfirma i Svendborg. Han kom frem til noget usædvanlige opgave. Efter noget tid opdagede han nogle øjne cirka 250 meter inde i rørene. Det viste sig, at Mille sad derinde sammen med ræven.

5-6 timer og en masse hårdt arbejde senere var Mille og ræv befriet.

Læs hele den fantastiske historie her

Læs også

Stjålet retriever fundet på plejecenter

20-11-2023 20:47, af Anne Cecilie Sohl

Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.

Husk det nu: EDS er lige på trapperne

24-03-2023 10:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

European Dog Show bliver et af de største hundearrangementer på dansk grund nogensinde. Skal din hund være en del af dette, så er det ved at være tid til at tilmelde den

BLOG: Skal din hund være vores eksamenshund

29-06-2022 08:32, af Vivian Birlie

Din hund får 6-8 gange gratis zoneterapi, hvis vi vælger jer ud.

200 frivillige hjalp med at finde Bella

20-02-2019 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kort tid efter at Bella blev adopteret til en kærlig familie, løb hun væk. I otte dage var hun forsvundet, og flere hundrede borgere på tværs af kommuner i Region Sjælland samarbejdede om at få hende hjem igen. Det lykkedes, og nu er Bella tilbage på Roskilde Internat

Nordens bedste til dog dancing blev fundet i Viborg

03-10-2017 17:26, af /Pressemeddelelse

I weekenden d. 29. sep. – 1. okt. mødtes Nordens 50 bedste dog dancing hunde til Nordisk Mesterskab i Indog Elite Center i Viborg

Den nye stjerne er fundet

24-06-2011 09:01, af Tine Luther
Det Ny Teater har nu annonceret, hvilken hund der har fået rollen som ”Sandie” i stykket ”Annie”, der spilles til efteråret.

Bortførelse af hunde endte fatalt

28-01-2019 15:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

30. december løb tre hunde ind i naboens have i Sønderjylland. Naboens reaktion var at køre dem til Fyn, hvor han læssede dem ud af bilen. Det endte fatalt for en af de tre hunde

Misty er fundet

08-05-2012 10:10, af Tine Luther
Sheltien, der for svandt søndag aften, er fundet.

Vinderne er fundet

18-02-2022 12:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I forbindelse med udstillingen i Fredericia havde vi en konkurrence, hvor man kunne vinde et foto i størrelse 30x40. Vinderne er nu fundet

Opdatering: Bella er fundet

12-12-2019 09:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går blev hunden Bella efterlyst, da hun var løbet væk efter en trafikulykke. Nu er hun heldigvis fundet igen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.