Nu må det stoppe

27-11-2019 08:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Endnu en gang har en hundeejer fundet lokkende godbidder med farligt indhold på sin tur med hunden. For et par uger siden skete det på Bornholm, nu er det sket i Rungsted

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Det skal være sikkert at gå tur med sin hund. Det kan ingen her vist være uenige i. Men virkeligheden kan være en ganske anden. Det oplevede Kim Nathalie Frederiksen gik tur med hunden Hubert i Rungsted Hegn.

Her fik Hubert fært af noget lækkert og løb derfor lidt væk fra sin ejer. Da Hubert kom tilbage, fremviste han stolt et stykke skinke, han havde fundet.

Kim Nathalie Frederiksen reagerede ikke som Hubert forventede, idet hun stak i et skrig, fordi hun har hørt, om tilfælde med efterladt skinke og lignende med farlige genstande i. Hubert reagerede ved at tabe skinken, og deri kunne Kim Nathalie Frederiksen så se, at der var rullet små søm på 3-5 centimeter ind i skinken. Hun kunne også konstatere, at der lå flere lignende stykker rundt i skovbunden.

Kim Nathalie Frederiksen er chokeret over oplevelsen:

– Det er jo en hundeskov, og vi mennesker, der går der, går i en god tro om, at vi kan lade vores hunde løbe frit rundt. Men i morges, da jeg gik tur med Hubert, valgte jeg istedet at gå en tur i villakvarteret, hvor jeg bor, siger hun til BT.

For cirka to uger siden var der et lignende tilfælde på Bornholm. Her var det Nadja Hertzberg Nielsen, der var ude for at lufte sin hund, Samson, i Østermarie hundeindhegning. Her fandt hun skinker med barberblade i.

Hun reagerede prompte med at melde episoden til politiet.

– Jeg har aldrig oplevet den slags før, men jeg havde hørt om en episode på Fyn, hvor der var fundet piller i noget pålæg. Derfor reagerede jeg, fortæller hun.

Samson nåede heldigvis ikke at sætte tænderne i skinkestykkerne, og de vanvittige episoder har så vidt vi ved endnu ikke givet skader på hunde, men det er vist mere held end forstand.

– Jeg er stadig chokket, men er glad for jeg kom først, da der kom 2 personer med hunde 20 min efter mig og de sagde, at deres hunde ville have spist det med det samme, lyder det fra Nadja Hertzberg Nielsen.

Har du andre eksempler på, at dette er sket, hører vi meget gerne fra dig, ligesom vi opfordrer alle, der oplever dette til at melde det til politiet.  

Læs også

På jagt efter hundemishandler i Malmø

02-02-2024 10:16, af Anne Cecilie Sohl

I den sydsvenske by Malmø har man i årevis jagtet en eller flere personer, der tilsyneladende ikke bryder sig om hunde. I december kom man tæt på at afsløre gerningsmanden, men sagen er desværre ikke slut endnu. 

Dømt for at mishandle hundehvalpe

18-01-2024 13:00, af Anne Cecilie Sohl

En 35-årig mand skulle tirsdag for retten, dømt for mishandling af hundehvalpe.

Dyreværnet vinder sag om mishandling af hund

11-01-2024 14:14, af Anne Cecilie Sohl

I dag blev dommen stadfæstet og ejeren af schæfferblandingen Liv dømt 60 dages ubetinget fængsel for mishandling af hunden.

Ny læsning fra Forlaget Bellis

23-09-2024 12:05, af Anna Pørtner

Nu er der nyt læsning for alle hundeinteresserede. Forlaget Bellis, med Anne Egede i spidsen præsenterer nu to nye spændende bøger, der kan købes hos Dansk Kennel Klub

Politiet søger vidner til kidnapning af hunden Hector

28-09-2018 12:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikanske Mark Saccoccio har fået sin elskede hund igen, efter den blev stjålet fra en bil ved Årslev. Politiet efterforsker stadig sagen og hører gerne fra vidner

Dygtige politihunde gjorde deres job

07-03-2018 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

To steder i det jyske var politihundene på job tirsdag aften og natten til onsdag. Begge gange snusede de sig frem til gerningsmændene

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Danske juniorhandlere strålede i Slovenien

25-05-2025 06:56, af Cecilie Friis Amstrup

To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene

Faldende fødselsrate: Yngre danskere vælger kæledyr frem for børn

26-05-2025 08:52, af Cecilie Friis Amstrup

I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

10 grunde til hundens slikken

15-01-2016 10:36, af Tine Luther
Hunde slikker på hvad som helst af mange forskellige årsager. En hund plejer bl.a. sin pels og afslører sit humør med tungen, den viser sin kærlighed og sin plads i hierarkiet samt knytter bånd til sine hvalpe. Huffinton Post har opstillet ti grunde til, at hundens tunge er et vigtigt redskab.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.