Det skal være sikkert at gå tur med sin hund. Det kan ingen her vist være uenige i. Men virkeligheden kan være en ganske anden. Det oplevede Kim Nathalie Frederiksen gik tur med hunden Hubert i Rungsted Hegn.
Her fik Hubert fært af noget lækkert og løb derfor lidt væk fra sin ejer. Da Hubert kom tilbage, fremviste han stolt et stykke skinke, han havde fundet.
Kim Nathalie Frederiksen reagerede ikke som Hubert forventede, idet hun stak i et skrig, fordi hun har hørt, om tilfælde med efterladt skinke og lignende med farlige genstande i. Hubert reagerede ved at tabe skinken, og deri kunne Kim Nathalie Frederiksen så se, at der var rullet små søm på 3-5 centimeter ind i skinken. Hun kunne også konstatere, at der lå flere lignende stykker rundt i skovbunden.
Kim Nathalie Frederiksen er chokeret over oplevelsen:
– Det er jo en hundeskov, og vi mennesker, der går der, går i en god tro om, at vi kan lade vores hunde løbe frit rundt. Men i morges, da jeg gik tur med Hubert, valgte jeg istedet at gå en tur i villakvarteret, hvor jeg bor, siger hun til BT.
For cirka to uger siden var der et lignende tilfælde på Bornholm. Her var det Nadja Hertzberg Nielsen, der var ude for at lufte sin hund, Samson, i Østermarie hundeindhegning. Her fandt hun skinker med barberblade i.
Hun reagerede prompte med at melde episoden til politiet.
– Jeg har aldrig oplevet den slags før, men jeg havde hørt om en episode på Fyn, hvor der var fundet piller i noget pålæg. Derfor reagerede jeg, fortæller hun.
Samson nåede heldigvis ikke at sætte tænderne i skinkestykkerne, og de vanvittige episoder har så vidt vi ved endnu ikke givet skader på hunde, men det er vist mere held end forstand.
– Jeg er stadig chokket, men er glad for jeg kom først, da der kom 2 personer med hunde 20 min efter mig og de sagde, at deres hunde ville have spist det med det samme, lyder det fra Nadja Hertzberg Nielsen.
Har du andre eksempler på, at dette er sket, hører vi meget gerne fra dig, ligesom vi opfordrer alle, der oplever dette til at melde det til politiet.
Alternativet ønsker, at Danmark skal indføre kørekort til kæledyr. Med dette vil partiet forbedre dyrevelfærden i Danmark
En 45-årig mand blev onsdag I Retten i Odense dømt for flere tilfælde af dyremishandling
Trods flere opfordringer har Instagram ikke slettet flere videoer, der indeholder dyremishandling herunder slåskampe mellem hunde
Amerikanske Mark Saccoccio har fået sin elskede hund igen, efter den blev stjålet fra en bil ved Årslev. Politiet efterforsker stadig sagen og hører gerne fra vidner
To steder i det jyske var politihundene på job tirsdag aften og natten til onsdag. Begge gange snusede de sig frem til gerningsmændene
Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Efter en række angreb, der har ført til dødsfald og alvorlige skader, kommer de amerikanske XL Bully-hund i Storbritannien under den farlige hundelov inden udgangen af året.
Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde
Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik
Agria Dyreforsikring har lanceret en ny podcast om livet med vores elskede firbenede venner.