Det skal være sikkert at gå tur med sin hund. Det kan ingen her vist være uenige i. Men virkeligheden kan være en ganske anden. Det oplevede Kim Nathalie Frederiksen gik tur med hunden Hubert i Rungsted Hegn.
Her fik Hubert fært af noget lækkert og løb derfor lidt væk fra sin ejer. Da Hubert kom tilbage, fremviste han stolt et stykke skinke, han havde fundet.
Kim Nathalie Frederiksen reagerede ikke som Hubert forventede, idet hun stak i et skrig, fordi hun har hørt, om tilfælde med efterladt skinke og lignende med farlige genstande i. Hubert reagerede ved at tabe skinken, og deri kunne Kim Nathalie Frederiksen så se, at der var rullet små søm på 3-5 centimeter ind i skinken. Hun kunne også konstatere, at der lå flere lignende stykker rundt i skovbunden.
Kim Nathalie Frederiksen er chokeret over oplevelsen:
– Det er jo en hundeskov, og vi mennesker, der går der, går i en god tro om, at vi kan lade vores hunde løbe frit rundt. Men i morges, da jeg gik tur med Hubert, valgte jeg istedet at gå en tur i villakvarteret, hvor jeg bor, siger hun til BT.
For cirka to uger siden var der et lignende tilfælde på Bornholm. Her var det Nadja Hertzberg Nielsen, der var ude for at lufte sin hund, Samson, i Østermarie hundeindhegning. Her fandt hun skinker med barberblade i.
Hun reagerede prompte med at melde episoden til politiet.
– Jeg har aldrig oplevet den slags før, men jeg havde hørt om en episode på Fyn, hvor der var fundet piller i noget pålæg. Derfor reagerede jeg, fortæller hun.
Samson nåede heldigvis ikke at sætte tænderne i skinkestykkerne, og de vanvittige episoder har så vidt vi ved endnu ikke givet skader på hunde, men det er vist mere held end forstand.
– Jeg er stadig chokket, men er glad for jeg kom først, da der kom 2 personer med hunde 20 min efter mig og de sagde, at deres hunde ville have spist det med det samme, lyder det fra Nadja Hertzberg Nielsen.
Har du andre eksempler på, at dette er sket, hører vi meget gerne fra dig, ligesom vi opfordrer alle, der oplever dette til at melde det til politiet.
I den sydsvenske by Malmø har man i årevis jagtet en eller flere personer, der tilsyneladende ikke bryder sig om hunde. I december kom man tæt på at afsløre gerningsmanden, men sagen er desværre ikke slut endnu.
En 35-årig mand skulle tirsdag for retten, dømt for mishandling af hundehvalpe.
I dag blev dommen stadfæstet og ejeren af schæfferblandingen Liv dømt 60 dages ubetinget fængsel for mishandling af hunden.
To steder i det jyske var politihundene på job tirsdag aften og natten til onsdag. Begge gange snusede de sig frem til gerningsmændene
Nu er der nyt læsning for alle hundeinteresserede. Forlaget Bellis, med Anne Egede i spidsen præsenterer nu to nye spændende bøger, der kan købes hos Dansk Kennel Klub
Amerikanske Mark Saccoccio har fået sin elskede hund igen, efter den blev stjålet fra en bil ved Årslev. Politiet efterforsker stadig sagen og hører gerne fra vidner
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.