Dygtige politihunde gjorde deres job

07-03-2018 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

To steder i det jyske var politihundene på job tirsdag aften og natten til onsdag. Begge gange snusede de sig frem til gerningsmændene

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Forbrydelse betaler sig aldrig, og når politiet tager hundene med på job, er der stor sandsynlighed for, at man som gerningsmand ikke lykkes med sin ugerning.  Det er det sidste døgn et glimrende eksempel på. 

I Aarhus klokken 22.10 tirsdag aften modtog Østjyllands Politi  en anmeldelse om tyveri i øjeblikket fra en virksomhed på P.O. Pedersens Vej i Skejby. En medarbejder var hurtigt på stedet, da der var gået en alarm, og her kunne han se, at der stod dieseldunke på fortovet og en bil med rumænske nummerplader. Gerningsmændene havde tilsyneladende taget flugten til fods. 

Politiet var hurtigt på stedet med politihunde og påbegyndte eftersøgningen af dieseltyvene. Den første, en 26-årig mand, blev fundet forpustet og svedende på Graham Bells Vej kl. 22.28. Kort tid efter, kl. 22.41, blev den næste formodede gerningsmand fundet, en 43-årig mand. Han blev fundet på fortovet på Robert Fultons Vej, ligeledes storsvedende og med hænder, der lugtede af diesel. 

Kl. 22.47 fandt en politihund den tredje formodede gerningsmand. Hunden fulgte sporet fra Graham Bells Vej, der førte til Robert Fultons Vej, videre over golfbanen til en cykelsti mod Gråmøllevej til t-krydset ved Elstedvej. Herfra gik sporet mod nord ind på en mark og over Djurslandmotorvejen, hvor det endte foran et hus på Randersvej. Her markerede hunden ved et 2 meter højt hegn ind til en baghave, og ganske rigtigt blev der her fundet en 29-årig mand, der forgæves forsøgte at flygte fra stedet. Han blev desuden fundet i besiddelse af en bilnøgle, som passede til den efterladte bil fra gerningsstedet. 

Det var en borger, som gjorde politiet opmærksom på den fjerde og sidste formodede gerningsmand, en 20-årig mand. Borgeren var nemlig blevet opsøgt i sit hjem på Søftenvej, hvor en østeuropæisk mand havde henvendt sig under påskud om at have fået det dårligt. Da en patrulje kom derud kl. 23.15, fandt de den 20-årige siddende i stuen med friske spor på tøjet af den flugt, han formodes at have været på. 

15 kilometer spor

Længere sydpå viste politihunde også deres store evner udi dufte. Uden at tabe sporet gennem grøfter, eng, asfalt og sump førte politihunde fra Sydøstjyllands Politi efter en tur på over fem timer og 13-15 kilometer deres førere frem til tre polske mænd, som blev anholdt, fordi de formodedes at have deltaget i et tyveri fra en lastbil ved Ejerbavnehøj natten til onsdag.

Et opmærksomt vidne havde kontaktet Sydøstjyllands Politi, fordi han havde set flere mænd i færd med at skære presenningen op på en lastbil, der holdt parkeret på rastepladsen.

En patrulje blev derfor ved 1-tiden i nat sendt til rastepladsen, og ved ankomsten løb flere personer væk fra lastbilen. Det lykkedes patruljen at anholde tre mænd, men da vidnet havde set flere personer løbe fra stedet, blev hundepatruljer fra Sydøstjyllands Politi tilkaldt. Og efter deres ihærdige arbejde blev de sidste tre mænd fundet og anholdt.

På rastepladsen fandt Sydøstjyllands Politi en hvid polskindregistreret varebil, hvori der blev fundet 130 stationære computere, en natkikkert og 37 fjernstyrede biler. I alt til en værdi omkring 500.000 kr. Tingene stemte overens med de ting, der manglede fra den polskindregistrerede lastbil, der havde fået skåret sin presenning op.

 

Læs også

Nordjyllands Politi slår alarm: Hundehold under kritisable forhold

30-01-2025 10:10, af Cecilie Friis Amstrup

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.

15 hunde med mider og sår fjernet

12-06-2024 10:02, af Anne Cecilie Sohl

15 hunde er indleveret til Dyrenes Beskyttelse i Århus. Hundene er fjernet af Midt- og Vestjyllands Politi, da deres ejer for anden gang er frakendt retten til at holde dyr. Hundene er nu klar til at finde nye hjem.

Beagle fundet i Vejle

31-05-2024 12:07, af Anne Cecilie Sohl

Sydøstjyllands Politi efterlyser ejeren af en beagle fundet på Jellingvej i Vejle den 29. maj.

Boligministeren positivt indstillet over for servicehunde

16-10-2012 13:07, af Tine Luther
Krigsveteraner og andre, der har servicehund grundet psykiske problemer, er ikke ligestillede med fysisk handicappede, hvad angår bolig og servicehundehold. Dette problem er boligministeren klar til at arbejde for en ændring af.

Husk også hunden, når du skal tilbage på arbejde

11-05-2021 11:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu sker det! De fleste af os forlader så småt hjemmekontoret eller det ufrivillige ophold på sofaen og vender igen tilbage til kontoret og kollegerne. Og dér sidder vores hund tilbage og har vænnet sig til at have os hjemme. Det gælder selvfølgelig især alle de hvalpe, der er blevet anskaffet under corona. Derfor har Agria Dyreforsikring samlet de bedste råd om, hvordan du vænner hunden til at være alene igen

Video: Hund venter hele dagen på ejer

28-10-2020 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En kinesisk hundeejer besluttede sig for at filme, hvad hendes hund lavede, når hun var på arbejde. Videoen knuste hendes hjerte

BLOG: Træning, træning, træning og seje farfar

07-09-2019 12:00, af Charlotte Laursen

Charlotte Laursen har travlt med træning, studie og arbejde. Heldigvis har hun ikke for travlt til at hylde sin kære farfar

Ny læsning fra Forlaget Bellis

23-09-2024 12:05, af Anna Pørtner

Nu er der nyt læsning for alle hundeinteresserede. Forlaget Bellis, med Anne Egede i spidsen præsenterer nu to nye spændende bøger, der kan købes hos Dansk Kennel Klub

Redningshund behandles med stamceller

25-10-2012 14:19, af Tine Luther
En amerikansk redningshund kunne grundet smerter ikke arbejde som tidligere – nu får den hjælp via stamcellebehandling.

Annoncørbetalt indhold: 5 Gode råd til dig, som skal have hvalp

16-11-2019 09:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er en stor beslutning at anskaffe sig en hundehvalp. Foruden det vigtige arbejde i at vælge den rigtig hunderace, er der også en række andre ting, man skal være opmærksom på, når hvalpen skal flytte hjemmefra og med hjem til dig.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt