På jagt efter hundemishandler i Malmø

02-02-2024 10:16, af Anne Cecilie Sohl

I den sydsvenske by Malmø har man i årevis jagtet en eller flere personer, der tilsyneladende ikke bryder sig om hunde. I december kom man tæt på at afsløre gerningsmanden, men sagen er desværre ikke slut endnu. 

Copyright Ridehesten.com
En hundemishandler har i længere tid været på fri fod i Malmø. Sagen er endnu ikke opklaret. Foto: AdobeStock

I fire år har politiet og borgere i Malmø forgæves forsøgt at afsløre en hundemishandler, der rundt om i byen og dens parker har spredt små hjemmebagte boller med livsfarligt indhold for hunde. Det har skabt en grim frygt for alle hundeejere i byen, der skal være ekstra årvågne når de går tur med deres hunde. 

Vidner der har opdaget bollerne før hunden, har beskrevet dem som nærmest "professionelt" udseende. De er fyldt med glasskår og skarpe metalsplinter, som i værste fald vil rive maven op på de stakkels dyr, der indtager dem. 

Gennembrud i sagen

Endelig en december aften 2023 skete der et gennembrud i sagen. Et vidne så en ældre dame komme gående gennem en af byens parker. En "almindelig mormor i 70'erne", der lignede alt andet end en hundemishandler. Alligevel synes vidnet at der var noget mistænkeligt over hende. Hun tog nemlig noget op af tasken, og smed det på græsplænen foran sig.

Det kvindelige vidne ved navn Åsa Fallsten var ekstra opmærksom grundet de mange historier om hundemishandleren, der de seneste år var blevet bragt i bl.a. den lokale avis, Sydsvenskan. Avisen har i lang tid forsøgt at komme til bunds i sagen ved bl.a. at etablere en gruppe kaldet "Sporhundene". Gruppen består af en flok journalister, som har fået tips fra læsere, brugt data og personlig overvågning af mistænkte samt ringet på døren hos folk som bor i områder hvor hundemishandlere har slået til ad flere omgange. 

I lang tid har deres hovedmistænkte været en ældre kvinde, der i perioder har været bortrejst over længere tid. I selv samme perioder har de såkaldte "hundbullar" ikke været at finde i byen. 

Da Åsa Fallsten henvendte sig til den ældre dame hun så i parken, var det tydeligt at hun ikke var snakkesalig - og i samme øjeblik forsøgte hun hurtigt at samle de ting op, hun havde smidt i græsset. 

Kort efter ankom politiet og de fandt noget opsigtsvækkende i hendes taske. De beskriver det som en "madmasse" blandet med glasskår. Efterfølgende ransagede politiet også den ældre kvindes hjem, hvor hun blev afhørt og bevismateriale blev beslaglagt. Hun er blevet løsladt, men er fortsat sigtet i sagen. 

Sagen sluttede ikke der

Desværre kan byens hundeejere endnu ikke vide sig sikre når de går en tur med deres hunde. Der bliver nemlig ved med at dukke nye boller op i byens parker, gader og stræder. 

Det vides ikke om det er den ældre dame, der ufortrødent fortsætter sin mishandling af byens hunde, eller om der er tale om nye gerningsfolk. I flere kriminalsager sker der ofte dét, at andre personer kopierer gerningsmanden, efter hvad de har set i medierne. Eksperter i psykologi forklarer at det kan være fordi de søger opmærksomheden, som får dem til at føle sig som noget mere. 

Hundeejere i Malmø må derfor fortsat være ekstra opmærksomme når de lufter deres hunde.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Mai-Britt fandt livsglæden igen gennem sine labradorer

02-10-2025 14:45, af Karina Green Damsgaard

En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner

K9 Biathlon for alle: (u)hyggelig hundefest på vej til Svendborg!

03-10-2025 14:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede

5 sjove måder at aktivere din hund på regnfulde efterårsdage

04-10-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Græskar – en sund efterårsgodbid til din hund

01-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen

Dansk Trækhundeklub – en klub for alle!

30-09-2025 13:35, af Maria Thielke Hansen

I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Fra vild køter til elsket familiemedlem – hundenes historie i Holstebro bliver til bog

06-10-2025 17:10, af Johanne Kovdal Olesen

Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025