HUNDEN til udstilling i Ballerup

19-09-2018 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvfølgelig er hunden.dk og Magasinet HUNDEN med hele weekenden i Ballerup. Her kan du læse lidt om, hvad du kan bruge os til, og hvad vi laver sådan en weekend

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Allerede fredag pakker vi vores ting på Wiegaarden i Hobro og drager mod Sjælland. Lørdag skal vi være klar, når de første bedømmelser går i gang. Når det sker klokken 10, lægger vi et billede ud på instagram for at fortælle verden, at nu er det altså nu, man skal være i Ballerup.

I løbet af dagen gælder det om at få opsnuset nogle spændende nyheder, som vi kan skrive om på hjemmesiden. Men vi leder også efter gode historier til bladet. Vi vil nemlig hellere have en masse små historier i bladet, som viser alle de mange ting, der sker på en udstilling, end vi vil have en lang reportage om, hvordan vejret har været, og om det lugtede lidt af hund.

Af den grund er det en rigtig god ide, hvis I tager fat i os, når I møder os, hvis I har en god historie at fortælle. Man behøver ikke være bange for, at historien ikke er stor nok. Vi forventer ingen cavlingpriser fra artiklerne fra udstillingerne. Vi vil bare rigtig gerne fortælle Danmark om hundeudstillinger, og hvorfor det er sjovt at være der. Og når der er så mange hundemennesker samlet et sted, så ved vi, at der er mindst lige så mange gode historier.

I løbet af dagene lægger vi artikler ud på hunden.dk og på facebook. 

Mens de mange hunde bedømmes rundt om i ringene, er der også livlig aktivitet i vores fotostudie, hvor man kan komme hen og få taget et professionelt billede af sin hund. Her møder man bare op ved Wiegaardens stand og prikker fotografen på skulderen, hvis han da ikke lige er ude at løbe et ærinde.

Når bedømmelserne i ringene er ved at være slut, og vinderhundene samles i Store Ring, bliver kameraerne og skoene pudset af, for der er nemlig rigtig mange billeder at tage i Store Ring. Ikke bare skal der tages podiebilleder af de første fire i hver gruppe/kategori. Der skal også tages billeder af de mange andre, som kommer ind i Store Ring med deres hunde.

Er man helt ny i gamet, skal man altså ikke blive forskrækket, hvis der kravler et par mere eller mindre adrætte mennesker rundt i Store Ring med kameraer pegende fra alle mulige vinkler mod hunde og ejere.

Copyright Ridehesten.com

Vi synes, en hundeudstilling er en fest. Den fest vil vi gerne bringe ud til så mange som muligt. Det håber vi på, I vil hjælpe os med.

Du kan altid kontakte Bjarke Kirkegaard Nielsen på bkn@wiegaarden.dk. Det gælder også, hvis du har en historie, du gerne vil fortælle i Ballerup.

Læs også

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

Ingen æggejagt til menneskets bedste ven

20-04-2011 11:47, af Anne Kristine Tollestrup
Det er vigtigt ikke at falde for fristelsen og give hunden påskeæg. Chokolade er skadeligt for den og kan være giftigt.

HUNDEN i kioskerne på torsdag

15-11-2010 11:38, af Tine Luther
Hvis du ikke er medlem af Dansk Kennel Klub og dermed får HUNDEN tilsendt hver måned, kan du købe bladene i kiosker, Bilka og Føtex. Novembernummeret er i handlen fra på torsdag. Neden for kan du læse lidt om, hvad novembernummeret byder på.

Studie: Hunden genkender din stemme

23-02-2022 12:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt studie beviser, at hunden kan genkende din stemme, og kan sortere i stemmer, der ligner din

Gode råd til hundeejere: Spar på budgettet uden at hunden mærker det

23-11-2022 12:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste hundeejere vil aldrig vil lade det gå ud over deres firbenede venner, når der skal spares. De vil hellere spise havregrød end skære ned på godbidderne til Fido. Men i disse tider med kraftigt stigende priser kan det alligevel være en god idé at give hundebudgettet et eftersyn

Hjertemislyd

06-04-2022 12:00, af Astrid Gerd Holtet

Alle hundeejere har på et eller andet tidspunkt oplevet, at dyrlægen lytter til hunden med sit stetoskop, men hvad lyttes der egentligt efter?

Det er højsæson for flåter

22-07-2011 10:08, af Signe Wiese
Dage som disse med varme og fugtigt vejr betyder at skovflåterne har optimale levebetingelser - så husk flåttangen, når du er på tur med hunden

Max service til anoreksiramte Anne

20-02-2020 08:45, af Anita Plesner

En psykiatrisk servicehund hjælper personer med psykiske lidelser til en bedre og mere tryg dagligdag. Hunden er specialtrænet og kan blandt andet gøre ejeren mere selvhjulpen og hjælpe ejeren ud af isolationen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den livsglade labrador retriever

22-07-2025 07:28, af Bolette Heering

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Fra HUNDEN: Raceportræt af den hårdføre grønlandshund

19-07-2025 06:39, af Yvonne Inez Glesner og Andrea Jensen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Hvorfor må hunde ikke bade ved blå flag

24-06-2021 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor

Fra HUNDEN: Raceportræt af den intelligente cairn terrier

16-07-2025 07:54, af Berit Rosenfeldt

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?