HUNDEN til udstilling i Ballerup

19-09-2018 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvfølgelig er hunden.dk og Magasinet HUNDEN med hele weekenden i Ballerup. Her kan du læse lidt om, hvad du kan bruge os til, og hvad vi laver sådan en weekend

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Allerede fredag pakker vi vores ting på Wiegaarden i Hobro og drager mod Sjælland. Lørdag skal vi være klar, når de første bedømmelser går i gang. Når det sker klokken 10, lægger vi et billede ud på instagram for at fortælle verden, at nu er det altså nu, man skal være i Ballerup.

I løbet af dagen gælder det om at få opsnuset nogle spændende nyheder, som vi kan skrive om på hjemmesiden. Men vi leder også efter gode historier til bladet. Vi vil nemlig hellere have en masse små historier i bladet, som viser alle de mange ting, der sker på en udstilling, end vi vil have en lang reportage om, hvordan vejret har været, og om det lugtede lidt af hund.

Af den grund er det en rigtig god ide, hvis I tager fat i os, når I møder os, hvis I har en god historie at fortælle. Man behøver ikke være bange for, at historien ikke er stor nok. Vi forventer ingen cavlingpriser fra artiklerne fra udstillingerne. Vi vil bare rigtig gerne fortælle Danmark om hundeudstillinger, og hvorfor det er sjovt at være der. Og når der er så mange hundemennesker samlet et sted, så ved vi, at der er mindst lige så mange gode historier.

I løbet af dagene lægger vi artikler ud på hunden.dk og på facebook. 

Mens de mange hunde bedømmes rundt om i ringene, er der også livlig aktivitet i vores fotostudie, hvor man kan komme hen og få taget et professionelt billede af sin hund. Her møder man bare op ved Wiegaardens stand og prikker fotografen på skulderen, hvis han da ikke lige er ude at løbe et ærinde.

Når bedømmelserne i ringene er ved at være slut, og vinderhundene samles i Store Ring, bliver kameraerne og skoene pudset af, for der er nemlig rigtig mange billeder at tage i Store Ring. Ikke bare skal der tages podiebilleder af de første fire i hver gruppe/kategori. Der skal også tages billeder af de mange andre, som kommer ind i Store Ring med deres hunde.

Er man helt ny i gamet, skal man altså ikke blive forskrækket, hvis der kravler et par mere eller mindre adrætte mennesker rundt i Store Ring med kameraer pegende fra alle mulige vinkler mod hunde og ejere.

Copyright Ridehesten.com

Vi synes, en hundeudstilling er en fest. Den fest vil vi gerne bringe ud til så mange som muligt. Det håber vi på, I vil hjælpe os med.

Du kan altid kontakte Bjarke Kirkegaard Nielsen på bkn@wiegaarden.dk. Det gælder også, hvis du har en historie, du gerne vil fortælle i Ballerup.

Læs også

Fra Estland til Fredericia: En rejse for titler

Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.

Din ferie med hunden

09-09-2021 08:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I sommermånederne har vores bloggere fortalt om deres sommerferier med hunde. Nu vil vi se og høre din historie

Se billederne: Sidst vi var i Ballerup

17-09-2021 08:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I morgen går det igen løs i Ballerup. Det er to år siden, vi sidst var der. Sådan så det ud dengang

Svenskerne tager hunden med i kirke

18-08-2012 08:09, af Tine Luther
Hvem har nogensinde hørt om gudstjenester, hvor hunde er specielt velkomne? Det er de i svenske Husum.

Hvordan gik jeres nytårsaften

01-01-2022 11:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det blevet 2022. Mange har sikkert festet i går. Vi vil gerne se, hvordan jeres nytår gik med hunden

Fra HUNDEN: Naturlig smertelindring ved ledsmerter

24-04-2025 07:04, af Ditte Jensen, veterinær rehabiliteringsterapeut, Laser Til Dyr

Ledsmerter er desværre blevet en alt for almindelig del af mange hundes liv. Takket være moderne dyrlægevidenskab, bedre ernæring og en øget opmærksomhed på dyrevelfærd lever hunde i dag længere end nogensinde før. Denne positive udvikling betyder dog også, at flere hunde når en alder, hvor slid og belastning af leddene bliver et reelt problem.

Husker du at kigge din hund i ørerne?

Øreproblemer kan være yderst smertefulde for hunden, men mange gener kan forebygges med jævnlige tjek. Her får du Evidensia Slotsbyen Dyrekliniks guide til, hvad du skal holde øje med for at sikre sunde ører.

Hunden gjorde, hvad andre dyr ville gøre

31-05-2018 08:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Historien om en 1-årig pige, der blev bidt af en hund i Skallerup Seaside Resort har fyldt meget i visse medier. Politiet mener ikke, pigen blev skambidt og hunden skal derfor ikke aflives. Det glæder Mette Clausen, der er slags- og marketingschef hos Skallerup Seaside Resort

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet