Eventyret om den grimme ælling har netop fået en kroatisk pendant. Der er dog et par forskelle. Den kroatiske historie er virkelig ællingen er udskiftet med en hund.
Der var engang en lille hund, der fortvivlet vandrede rundt i de kroatiske gader. Hundens øjne var hævede, dens pels var hullet, og flere steder kunne man se direkte ind til hundens hud. Den var udmagret, angrebet af lopper og flåter.
En dag blev hunden fundet af en gruppe gode samaritanere. De ville redde den lille hund, hvis det overhovedet var muligt. På grund af hundens noget særprægede udseende gav de den navnet Frodo.
De bragte Frodo videre til Klaudija Sigurnjak, som er dyreredder. Selv hun var overrasket over hundens udseende.
Der blev taget billeder af hunden, som blev delt over hele verden. Overalt på kloden enedes folk om, at Frodo måtte være verdens grimmeste hund.
Forandringen
Klaudija sendte Frodo til en dyrlæge, som konstaterede, at hundens højre øje måtte fjernes, mens dens venstre øje heldigvis stadig fungerede. Både dyrlægen og Klaudija tvivlede på, at Frodo ville overleve ret længe.
Siden disse dage i maj 2017 har Frodo levet et tilbagetrukket liv. Kun billederne af verdens grimmeste hund er dukket op på diverse skærme gennem de cirka ni måneder.
Nu er Frodo igen klar til at erobre verden. Denne gang med et udseende, som får folk til at tabe kæben ned i bordet af helt andre årsager end tidligere.
Frodo er nemlig blevet en smuk hund. Vidundermidlet er hverken plastik, silikone eller diverse implantater. Frodo har bare fået kærlighed og ordentligt foder.
Nu er han endda blevet adopteret af Mark Duspara, som forelskede sig i den lille hund ved første øjekast.
Hunde er fantastiske. Det ved vi. I Balle ved Silkeborg er der en hund, der nok får lidt ekstra godbidder de næste par dage
Vild video: Strandhund genoplivet efter hjertestop
Førstehjælp til hunde får muligvis ikke ret mange genkendende klokker til at ringe. Ikke desto minde er det dog vigtigt at kunne førstehjælp som hundeejer, så man er forberedt bedst muligt, hvis en ulykke indtræffer
I lørdags bad vi om billeder af jeres EM hunde, og der kom en del. Kampen blev en tragisk begivenhed, men her kan I se nogle glade hunde i rødt og hvidt inden kampstart
Russiske sejlere fik forleden et noget anderledes syn, da de kiggede ud på isbjergene
En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.