Schæferhund reddede miniaturehest fra voldsmænd

02-10-2020 15:28, af Annika Knudsen Lorentsen

I tirsdags var en lille miniaturehoppe udsat for et voldsom overgreb, da der var tyve der brød ind hos hendes ejere - men heldigvis kom familiens schæferhund hende til undsætning

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Maja Frimodt Clausen blev i tirsdags ringet op af hendes naboer da hun var på arbejde, fordi hendes schæferhund stod i gårdspladsen og gøede helt vildt. 

– Jeg skyndte mig selvfølgelig hjem og det samme gjorde min datter på 14 år, forklarer Maja og fortsætter:

– Vi undrede os jo i første omgang over hvordan han var kommet ud, da han altid er inde i gangen når vi ikke er hjemme. Da vi så går ind ad døren kan vi se, at der er affald over hele huset og da vi så kommer ind i stuen kan vi se, at et vinduesparti er helt smadret. 

Majas datter tænker med det samme på familiens lille miniaturehest Minni, som går og græsser i familiens have. Og da de kommer ud i haven til hende, kan de se, at det er helt galt. 

– Min datter råbte til mig, at hun blødte og så kan vi se, at hun er blevet skåret i ansigtet. Vi tilkalder selvfølgelig dyrlægen, og de skader som Minni havde tydede på, at hun først var blevet sparket, dernæst forsøgt kvalt og til sidst skåret i ansigtet. 

 

Reddet af familiens schæfer
Miniaturehesten Minni er nysgerrig og vant til at blive kælet meget med af hele familien, da hun er en del af familien på lige fod med mennesker og hunde. 

– Vi formoder, at hun er kommet hen for at ville snakke da tyvene har været ved at bryde ind, og så har de forsøgt at komme af med hende. Heldigvis kom vores schæferhund til undsætning. Hun var lukket inde i gangen sammen med vores anden hund, og hun har formodentligt hørt tyvene. Så hun er hoppet op ad døren, og heldigvis lykkedes det hende at få døren op, så hun har kunne skræmme tyvene væk. 

 

En trist fortid
Det er ikke første gang, at Minni har været udsat for ubehagelige ting, for da familien fra Nr. Broby fik hende hjem var hun udsultet og der var tegn på, at hun tidligere var blevet mishandlet. 

– Jeg købte hende ved en hestehandler hvor hun var helt udsultet, hendes hove var helt krøllede, hun var uglet og beskidt. Min mand kunne først ikke forstå, at jeg ville have hende med hjem, men jeg havde besluttet mig for, at jeg ville give hende chancen, fortæller Maja og fortsætter:

– I samarbejde med dyrlægen og vores smed Lone Busse har vi fået hende til at se godt ud igen. Hun er vores lille guldklump, og vi er alle rigtig glade for hende. Min mand har bygget et skur til hende, sådan, at når hun er hjemme hos os og græsse, så kan hun også gå i læ. Normalt står hun i en stald sammen med andre heste, men vi har hende tit med hjemme, også inde i huset.

 

Åbner køleskabe og ser TV
Minni er ikke en helt almindelig hest, for hun kan både åbne køleskabe og se TV. Hos familien får hun lov til at være en del af familien både inde og ude, og hun er ofte også med nede ved det lokale indkøbsmarked. 

– Vi har sådan en anordning hvor der hænger et håndklæde ved køleskabet på en sådan måde, at når hun hiver i det så åbner køleskabet og så kan hun tage et stykke rugbrød der er klar til hende. Det er vores faste ritual de dage hvor hun sover hjemme hos os. 

 

Populær i byen
De fleste i Nr. Broby kender Minni, for familien går ture med hende ligesom med hundende, og så er hun ofte med nede og handle. 

– Når hun er med nede i Brugsen, så kommer vores søde uddeler ofte ud med en gulerod til hende. Hun er rigtig populær i byen, men hun er virkelig også den sødeste lille pony. 

Minni er 4 år og har været hos familien i godt 4 måneder nu. 

 

I bedring ovenpå overgrebet
Minni var hårdt medtaget efter indbrudstyvene havde overfaldet hende, men hun var samtidig heldig med, at det ikke gik værre. 

– Hun blev syet med 9 sting og så er hun kommet på smertestillende. Dyrlægen sagde, at havde de skåret hende lidt mere til højre, så havde hun mistet det ene øje, så hun var trods alt heldig. Jeg er bare ked af, at hun også skulle blive udsat for det her ovenpå det hårde liv hun allerede har haft. Men vi passer på hende, og gør alt vi kan for, at hun skal have det godt, slutter Maja af.

Læs også

Når børn plager om kæledyr

07-08-2024 14:25, af Anne Cecilie Sohl

For mange børn står et kæledyr øverst på ønskesedlen. De græder sig i søvn og plager efter alt fra en hamster til hund eller hest. Det, at vokse op i en familie med dyr, kan være en berigende oplevelse for børn, som lærer at omgås andre levende væsener med respekt, omsorg og ansvarlighed, men som forældre skal man have samme store ønske om et nyt familiemedlem, for klichéen holder skam endnu: Kæledyr er stadig den voksnes ansvar.

Verdensberømt hund i Danmark

04-03-2024 10:42, af Anne Cecilie Sohl

Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.

BLOG: “Det har den aldrig gjort før”

14-02-2022 14:28, af Elisabeth Schrøder

Som om vi ikke havde nok at se til med hundene og bondegårdsrenovering, så har jeg også købt hest igen, efter min gamle pludseligt blev aflivet pga. en skade. Jeg er forholdsvis ny i hesteverdenen, men efter nogle år med “traditionnel” ridning, er jeg hoppet på en træningsform, som er 100% videnskabeligt funderet, og hvor der er meget fokus på hesteadfærd, deres signaler, stress og hvordan forståelsen af alt det bruges i den praktiske træning

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

DNA-profiler og DNA bank for danske hunde fra 1. januar 2014

31-10-2013 14:18, af Tine Luther
Fra 1. januar 2014 bliver det muligt at få lavet en DNA-profil på sin hund i Danmark. Der oprettes samtidig en DNA-bank til brug for fremtidig forskning i hundes sygdomme. DNA-banken bliver placeret på KU/SUND, på det, der tidligere hed LIFE/Landbohøjskolen.

Dyrlæge: Undgå at motionere din hund i varmen

18-06-2024 13:16, af Anne Cecilie Sohl

Om ikke så længe kommer de meget høje sommertemperaturer, som mange danskere sukker efter for tiden, og mange af os ser frem til at tilbringe mere tid udendørs med vores firbenede venner. 

Hvor der er vilje, er der vej

23-01-2015 14:16, af Tine Luther
Se hvordan en hund løser problemet ”stort kødben – lille hundelem”.

5 gode råd til et hundevenligt juletræ

22-12-2021 11:00, af Astrid Gerd Holtet

Juletræet er en fast del af den danske jul, men det fint pyntede træ er ikke altid hundeegnet. Vi har 5 gode råd, der kan gøre dit træ hundevenligt

Hvordan reagerer din hund på fyrværkeri?

24-12-2011 11:23, af Tine Luther
Mange hunde er utrygge, bange eller ligefrem angste nytårsaften. Hvordan reagerer din hund? Deltag i hunden.dk's rundspørge til højre på forsiden.

Indespærret hund død i lufthavn

07-09-2020 12:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I O’Hare International Airport i Chicago har 18 hunde været indespærret i tre døgn. En af dem døde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN