- Agria afsætter hvert år en del af præmieindkomsten til fordel for forskning. På hunde- og katteområdet gør vi det i samarbejde med Svensk Kennelklub, siger Pekka Olsson, chef for veterinære strategier hos Agria Dyreforsikring. Agria stræber efter at flere sygdomme skal forebygges, diagnosticeres og behandles. I 2015 delte Agrias Forskningsfond 5 millioner ud til forskellige projekter på Sveriges landbrugsuniversitet, Københavns Universitet og veterinærhøjskolen i Oslo. Man kan ansøge om forskningsmidler i perioden mellem den 1. juli og den 1. oktober. Forskeren skal være tilknyttet et universitet, en forskningsinstitution eller andre relevante organisationer, for eksempel et dyrehospital. Om forskningsfonden Agrias Forskningsfond er til for at fremme forskning om selskabsdyr inden for veterinærmedicin, genetik og etologi, men også forskning om selskabsdyrenes psykiske, sociale og økonomiske betydning. Målet er, at forskningsresultaterne skal have praktisk anvendelse og give gode forudsætninger for fremgangsrigt avlsarbejde, bedre dyresundhed og dyrehold. For ansøgning eller mere information, læs mere via linket under billedet til højre. /Pressemeddelelse fra Agria Dyreforsikring
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?