Svenske James tog BIS i Rønne

14-08-2021 18:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det var en smuk svensk hund, der tog BIS på stadion i Rønne lørdag aften

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdagens udstilling er nu slut. Endnu engang har Bornholm vist sig fra sin skønneste side, og man kan ikke undgå at have et lille solskinssmil om læberne her til aften. 

Vanen tro sluttede dagen med fremvisning af dagens bedste hunde i Store Ring. Da klokken rundede 17.30 løb de ti vindere ind til den endelige finale, som endte med at blive lidt af en svensk opvisning. Feltet bestod af fem danske og fem svenske hunde, men da feltet var skåret ned til de fire, der skulle på podiet, var der kun en enkelt dansk hund tilbage. 

Og det lykkedes heller ikke for den at slå den svenske modstand. Det var nemlig den irske terrier Merrymac Goldfinger (James), der løb med det hele. 

– Jeg er selvfølgelig rigtig glad, lød det efterfølgende fra ejer og opdrætter Thomas Hagström. 

Det er ikke første gang den snart treårige James står øverst på skamlen, faktisk kunne Thomas Hagström ikke helt huske, hvor mange gange, den havde vundet BIS. 

– Men hans mor blev årets hund i Sverige i 2017, så de gode resultater ligger i generne, sagde den glade vinder, der absolut ikke er ny med denne race. 

– Vi har opdrættet irsk terrier siden 1975, så vi kender en del til racen. Faktisk var det min kone, der i starten af 1970'erne så racen i Danmark, og siden har vi været forelskede i den, fortalte Thomas Hagström. 

Andenpladsen blev taget af dværgpudlen, Despacito S Tsvetochnoi Poljany. Den ruhårede hønsehund Præstbogård's Line fra Danmark blev nummer tre, mens collien Belrosa Always On My Mind blev nummer fire. 

Vi ses igen i morgen

Læs også

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

I dag afgøres årskonkurrencerne

14-11-2021 09:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det blevet tid til årets sidste store udstillingsdag, og vanen tro er det en dag med masser af fest

Nu er billederne fra Herning online

15-11-2024 12:12, af Cecilie Friis Amstrup

Så er billederne fra udstillingen i Herning kommet på hjemmesiden.

Cody er årets politihund

12-11-2022 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Traditionen tro blev Årets Politihund præsenteret i Herning i Store Ring. Årets politihund blev Cody 

REPRÆSENTER DIN RACE I TIVOLI FRIHEDEN I ÅRHUS

15-04-2014 13:11, af Tine Luther
Lørdag den 14. juni afholdes ”Hundens dag” i Tivoli Friheden i Århus. Traditionen tro afvikler DKK en raceparade som en del af arrangementet.

Kampen om København

20-09-2017 16:05, af Dansk Kennel Klub

Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden inviterer til ”Kamp om København” set fra hundeperspektiv, vil Ballerup Idrætsby blive fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler. Der lægges ud med første bjæf kl. 10

Beagler samler godtfolk

15-08-2021 14:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

18 beagleejere har i forbindelse med udstillingen på Bornholm holdt ferie sammen i Storløkke Feriepark. Det er blevet en tradition, der vokser år for år

I dag er det hundens dage

04-06-2022 10:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag fejrer vi hundens dag med en masse fine arrangementer rundt i landet. Hvordan fejrer du dagen? 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund