Lørdagens udstilling er nu slut. Endnu engang har Bornholm vist sig fra sin skønneste side, og man kan ikke undgå at have et lille solskinssmil om læberne her til aften.
Vanen tro sluttede dagen med fremvisning af dagens bedste hunde i Store Ring. Da klokken rundede 17.30 løb de ti vindere ind til den endelige finale, som endte med at blive lidt af en svensk opvisning. Feltet bestod af fem danske og fem svenske hunde, men da feltet var skåret ned til de fire, der skulle på podiet, var der kun en enkelt dansk hund tilbage.
Og det lykkedes heller ikke for den at slå den svenske modstand. Det var nemlig den irske terrier Merrymac Goldfinger (James), der løb med det hele.
– Jeg er selvfølgelig rigtig glad, lød det efterfølgende fra ejer og opdrætter Thomas Hagström.
Det er ikke første gang den snart treårige James står øverst på skamlen, faktisk kunne Thomas Hagström ikke helt huske, hvor mange gange, den havde vundet BIS.
– Men hans mor blev årets hund i Sverige i 2017, så de gode resultater ligger i generne, sagde den glade vinder, der absolut ikke er ny med denne race.
– Vi har opdrættet irsk terrier siden 1975, så vi kender en del til racen. Faktisk var det min kone, der i starten af 1970'erne så racen i Danmark, og siden har vi været forelskede i den, fortalte Thomas Hagström.
Andenpladsen blev taget af dværgpudlen, Despacito S Tsvetochnoi Poljany. Den ruhårede hønsehund Præstbogård's Line fra Danmark blev nummer tre, mens collien Belrosa Always On My Mind blev nummer fire.
Vi ses igen i morgen
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
Nye kursister på Dansk Kennel Klubs grundinstruktøruddannelse begyndte deres rejse mod at blive hundeinstruktører med en blanding af teoretisk undervisning og praktiske øvelser.
Sebastian Klein har i et tv-program for børn undersøgt, hvordan det føles at blive bidt af en hund. Kennelklubben har hjulpet med at føre ideen ud i livet
Er der en bestemt race, du ønsker at se i Vejen, så kan du lige her se, hvilke ringe de forskellige racer er i. Denne oversigt gælder fredag
Nu kan du se alle billederne fra Ballerup
Vi har modtaget denne fine historie fra Tine Miang, som mange nok kender fra DKK's information
For anden dag i træk blev BIS-vinderen i Roskilde fundet i gruppe fem, da den store alaskan malamute Falgreens Autumn Storm tog sejren lørdag
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?