Lørdagens udstilling er nu slut. Endnu engang har Bornholm vist sig fra sin skønneste side, og man kan ikke undgå at have et lille solskinssmil om læberne her til aften.
Vanen tro sluttede dagen med fremvisning af dagens bedste hunde i Store Ring. Da klokken rundede 17.30 løb de ti vindere ind til den endelige finale, som endte med at blive lidt af en svensk opvisning. Feltet bestod af fem danske og fem svenske hunde, men da feltet var skåret ned til de fire, der skulle på podiet, var der kun en enkelt dansk hund tilbage.
Og det lykkedes heller ikke for den at slå den svenske modstand. Det var nemlig den irske terrier Merrymac Goldfinger (James), der løb med det hele.
– Jeg er selvfølgelig rigtig glad, lød det efterfølgende fra ejer og opdrætter Thomas Hagström.
Det er ikke første gang den snart treårige James står øverst på skamlen, faktisk kunne Thomas Hagström ikke helt huske, hvor mange gange, den havde vundet BIS.
– Men hans mor blev årets hund i Sverige i 2017, så de gode resultater ligger i generne, sagde den glade vinder, der absolut ikke er ny med denne race.
– Vi har opdrættet irsk terrier siden 1975, så vi kender en del til racen. Faktisk var det min kone, der i starten af 1970'erne så racen i Danmark, og siden har vi været forelskede i den, fortalte Thomas Hagström.
Andenpladsen blev taget af dværgpudlen, Despacito S Tsvetochnoi Poljany. Den ruhårede hønsehund Præstbogård's Line fra Danmark blev nummer tre, mens collien Belrosa Always On My Mind blev nummer fire.
Vi ses igen i morgen
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.
World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.
Har du fået en ny hvalp, der skal prøve at udstille? Har du en hund, der senere skal på udstilling og lige skal prøve det først? Eller har du et barn, der kunne tænke sig at blive juniorhandler på DKK-udstillingerne? Så er der mulighed for at prøve det hele af under hyggelige og afslappede forhold på Bakkeskuet den 9. maj.
Mens vi andre har nydt solens varme stråler har D.K.H. Prins Joachim og Prinsesse Marie fået ny hund
Efter en måneds pause kommer HUNDEN nu igen. Her er lidt om, hvad du kan glæde dig til
Det bliver kæmpestort i weekenden på Vilhelmsborg. Derfor har Dogcoach også valgt at præsentere deres nye tøjkollektion ved Hund i Fokus
Søndag den 15/12 afholdt min kreds, DKK kreds 8, rallydysten. Her havde jeg besluttet, at Yankie skulle stille op
Efter indstilling fra DKK blev Fiona Wennberg i går aftes hyldet sammen med kommunens øvrige unge mestre ved Egedal Kommunes årlige prisfest for frivillige, ildsjæle og mestre
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.