Lørdag den 8. og søndag den 9. september vil Mørkøv Hallen genlyde af glade bjæf og fyldes med vandskåle, hundesnore og logrende haler, når menneskets bedste ven sættes i fokus.
Dansk Kennel Klub afholder nu for andet år i træk eventdagene Hund I Fokus med masser af aktiviteter for både de firbenede og deres ejere. Og der bliver masser af hundeaktiviteter både at kigge på og deltage i. Der lægges ud med første bjæf lørdag kl. 8.30, og der er gratis adgang for både to- og firbenede.
DM i hop og hurtighed
Hundens – og ikke mindst førerens – evner sættes i denne weekend på prøve. Du kan opleve hundene konkurrere i både rally og lydighed (sidstnævnte kun lørdag), og her kan vi almindelige hundeejere, som kan have svært nok ved at få vores hunde til at gå pænt i snor, nemt imponeres over et fantastisk samarbejde mellem hund og fører.
Hele weekenden skydes i gang med intet mindre end et danmarksmesterskab i Agility. Det engelske ord ”agility” kan oversættes til hurtighed, smidighed eller præcision, og det er præcis, hvad der kræves af såvel hund som ejer i agility-sporten, hvor hunden så hurtigt som muligt, og med så få fejl som muligt, skal gennemløbe en fastlagt bane med kombinationer af forskellige forhindringer. Hunden skal bl.a. springe over forhindringer, løbe slalom, balancere på en vippe og bevæge sig igennem en tunnel. DM i agility og rally og lydighedsprøverne er kun for udtagne ekvipager, men publikum er meget velkomne til at komme og heppe.
Danser med hunde
Søndag kan du også nyde de imponerende præstationer, når dog dancerne konkurrerer i opvisning til musik. Ligesom skøjteløberne er der både programmer, hvor der skal vises nogle helt bestemte øvelser, og freestyle, hvor fantasien får endnu mere frit løb. Der vil helt sikkert blive vist nogle imponerende fortællinger. Danmark har flere internationale topekvipager – bl.a. tidligere verdensmestre, så der er noget at se på.
Jagten på haren
I samarbejde med Myndeklubben inviterer vi desuden til lure coursing for alle racer. Her tager vi udgangspunkt i hundens naturlige instinkt og efterligner den rigtige harejagt ved at lade hunden jage en plasticstrimmel, der fungerer som hare.
Mød op med din hund – det kræver ingen forberedelse. Der er tilmelding på dagen og det er gratis at deltage. Alle publikumshunde løber alene på banen og vær forberedt på, at du som ejer måske skal gå med og motivere hunden. Alle kneb gælder i jagten på haren.
Kom og vis din hund
Har du en hund, synes du helt sikkert, at den er noget af det smukkeste… Men måske har du også lyst til at få en dommers ord for det – og er du ikke klar til at tilmelde den til en officiel udstilling, er Hund I Fokus en god og uforpligtende måde at få snuset lidt til, hvad det hele egentlig handler om. Kl. 10 står Katrine Jeppesen og Anne Orholt klar til at kigge på, røre ved og tale med alle de venlige hunde, der kigger forbi, og giver deres ejere en ide om, hvordan den vil kunne begå sig i en rigtig udstillingsring. Det er gratis at deltage, og lørdag formiddag er der desuden gratis træning, så både du og hund kan lære at vise jer rigtigt frem for dommeren.
Gode næser – også for gode tilbud
Det nye sort inden for hundesport i Danmark er Nose Work. Her træner man hunden til at finde forskellige dufte i forskellige miljøer – og at bruge næsen er noget, næsten alle hunde af alle racer og aldre elsker - og hundene står gerne på potespidser for at finde f.eks. lige netop den lavendelduft, der er gemt i en sprække, revne eller hængt op i en gren. Skal din hund også lære at bruge næsen, så kig forbi søndag og prøv egne og hundens evner af.
Der er også masser af konkurrencer og andet sjov og gode oplevelser for børn og barnlige sjæle. Og hvis dankortet keder sig, finder du centralt på området et torv med en masse handelsstande, der blandt andet sælger foder, tilbehør til hunde, kurve, beklædning, brugskunst og andre hundeartikler. Tag familie, venner og hunde med til et par hyggelige dage i området omkring Mørkøv Hallen – der er gratis entré og masser af oplevelser for både de små og store to- og firbenede.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Dogley er Airbnb for hunde, hvor godkendte hundepassere fra hele landet tilbyder privat hundepasning af din hund med fokus på tryghed og kvalitet
Siden 1895 har DKK haft tilknytning til Tivoli i København, og igennem mange år har DKK og Tivoli sammen afholdt Hundens dag, hvor gæsterne kan medbringe deres firbenede venner i den gamle forlystelseshave.
Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.
Vi er naturligvis med, når der er Hund i Fokus på Vilhelmsborg i weekenden
Palle Bergsø blev søndag middag hædret med DKK’s hæderstegn for sit store arbejde for lydighedssporten
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.